Yapay Zekaların Hologram Şeklinde Olmasını İster misiniz?

Yapay Zekaların Hologram Şeklinde Olmasını İster misiniz?

Yapay zekalar ya da akıllı asistanlar, büyük teknoloji şirketlerinin çıkardıkları küçük hoparlörler ile artık iyice hayatımıza girdiler. Peki, yakın zaman sonra bu yapay zekaları hologram şeklinde karşınızda görmek ister misiniz?

Amazon Echo, Google Home ya da Microsoft Cortana, hepsi küçük bir hoparlör ile evin bir köşesinde duran ve siz soru sorduğunuzda hemen cevap veren küçük yapay zekalar. Yakın zaman önce duyurulan Amazon Echo Show ile bu hoparlörler, küçük ekranlara da sahip olmuşlarken, Untitled Network bunları holograma dönüştürmeyi de başardı. 

Star Wars ve Star Trek'te sürekli gördüğümüz hologram iletişimi, çoğu zaman bütün insanlığın ilgisini çekmeyi başarmıştı. Sesli aramalar yerine hologram aramaları kullanılan kimi teknolojiler, çoğu zaman günümüzdeki teknolojilere göre çok daha yararlı görülmüşlerdi. Özllikle filmlerde, yapay zekaların hologram şekline bürünüp ekrana çıkmaları olağan şeyler olarak yansıtılırken, izlerken ulaşılmasının bir hayli güç olduğunu düşündüğümüz bu teknolojiler, artık hayatımızın içinde yer almaya başladılar.

Untitled Network, bu çalışmayı DIY (Do it yourself=kendin yap) teknolojisini kullanarak yaptı. DIY teknolojisi, hologramı oluşturacak görüntülerin üçgen bir prizmanın içerisine yanısıtılmasıyla oluşturuluyor. Yani bir insanın sureti, dört farklı cepheden çekiliyor ve bu farklı cephelerden çekilen görüntüler prizmanın farklı camlarına yansırılarak, ortaya bir hologram çıkması sağlanıyor. İşte bu şekilde Microsoft Cortana'yı holograma çeviren o çalışmanın videosunu da hemen aşağıdan izleyebilirsiniz:

+18 Hologram İçerikler Artık Mobil Cihazlarda

Star Wars'taki Hologramlar İçin İlk Adım Atıldı

YORUMLAR