Yeni Nesil Savaş Uçağı F-35, Türk Bayrağıyla İlk Uçuşunu Yaptı

Yeni Nesil Savaş Uçağı F-35 Türk Bayrağıyla İlk Uçuşunu Yaptı

ABD'li şirket Lockheed Martin'in, aralarında Türkiye'nin bulunduğu 9 ülkeyle birlikte ürettiği F-35, Türk bayrağı ile ilk uçuşunu yaptı. Üstün teknoloji altyapısına sahip savaş uçağının, 21 Haziran'da Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edilmesi bekleniyor. 

ABD, İngiltere, Hollanda, Avustralya, İtalya, Norveç, İsrail, Japonya ve Türkiye olmak üzere 9 ülkenin oluşturduğu konsorsiyum tarafından üretilen yeni nesil savaş uçağı F-35, Fort Worth Teksas’taki Lockheed Martin tesislerinden havalandı. Kokpit.aero'nun aktardığına göre, eski nesil avcı uçaklarından dört kat daha fazla etkili olan F-35, Test Pilotu Commander Wilson tarafından uçuruldu.

ABD'nin Texas eyaletinde 2005 yılından beri yapımı devam eden uçağın tamamlanmasında Türkiye'nin çok büyük katkıları bulunuyor. Başından beri bu projenin ortakları arasında yer alan Türkiye, 1 milyar doların üzerinde bir yatırım kontratına sahip. F-35'in çok kaydadeğer bir bölümünü üreten ASELSAN ise programın kalbinde yer alıyor. 

F-35 Savaş Uçağı

Türk bayrağı ile ilk uçuşunu gerçekleştiren uçak, test ve kabul işlemlerinden sonra 21 Haziran’da Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek. Türkiye, uçaktan toplam 100 adet temin edecek. İlk uçuşta Türk F-35A'ya Lockheed Martin’e ait F-16 uçağı eşlik etti.

Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, F-35'lerin teslimatıyla ilgili yaptığı açıklamada, "21 Haziran'da ilk F-35 savaş uçağı ABD'de Türkiye'ye teslim edilecek. Teslim edildikten sonra pilotlarımız orada eğitimlere devam edecek. Pilotlarımız ve teknisyenlerimiz eğitim sürecine girecekler. Ve 1 yıl sonra da 2019 yılının sonbaharında da uçaklarımız gelmeye başlayacak"  ifadelerini kullandı.

Pilot eğitimlerinin tamamlanması ve ikinci uçağın tesliminin ardından yeni nesil savaş uçaklarının Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığına getirileceği öğrenildi.

ABD'de bazı Cumhuriyetçi senatörler, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi almasının gerekçe göstererek, F-35 savaş uçaklarının satışından vazgeçilmesini içeren kanun tasarısını Nisan ayında Senato'ya sunmuştu.