Yerli Baz İstasyonu ULAK Hizmete Girdi

Yerli Baz İstasyonu ULAK Hizmete Girdi

Savunma Sanayii Müşteşarlığı ve ULAK Haberleşme A.Ş. liderliğinde ASELSAN tarafından geliştirilen yerli baz istasyonu ULAK, bugün itibarıyla hizmet vermeye başladı.

Türkiye'nin haberleşme teknolojilerinde dışa bağımlılığını azaltması planlanan ve ülke ekonomisine yaklaşık 5 milyar dolarlık bir katkı sağlayacağı tahmin edilen ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK, Kars'ta düzenlenen törenle hizmete girdi.

Tören'de konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ULAK ile birlikte haberleşme sektörünü büyütmek ve Türkiye'yi bu alanda diğer ülkelerle rekabet edebilecek seviyeye taşımak istediklerini söyledi.

Hedeflerinin ülkenin her köşesine vatandaşlara bilgi ve iletişim teknolojileri götürmek ve bilgi toplumu sürecini tamamlamak olduğunu belirten Arslan, yerli ve milli üretimin önemine vurgu yaptı. 

Baz İstasyonu ULAK

Geçen ilk teslimatlara başlayan baz istasyonunun, nüfusu 500'ün altında olan ve şebeke çekmeyen yerlere 4G bağlantısı sağlaması amaçlanıyor.

Bakan Arslan, ana operatörlüğü Turkcell tarafından yapılan Evrensel Hizmet Projesi Faz 1 hakkında şu ifadeleri kullandı:

"ULAK Projesinde birinci faz için, bin 799 yerleşim yeri için yerlilik oranını yüzde 10 olarak öngörmüştük, yüzde 43'e çıkardık. İkinci faz bin 472 yerleşim yeri için ise yerlilik oranını yüzde 30 öngörmüştük, yüzde 54'e çıktı. Böylece milli haberleşme sanayisinin oluşmasına bakanlık olarak destek veriyoruz. Bu çalışmalar artık meyvelerini vermeye başladı"

ULAK'ın yerli ve milli 4,5G baz istasyonu özelliğini taşıdığını vurgulayan Arslan, haberleşme gibi ulusal güvenliği yakından ilgilendiren bu alanda dev bir adım attıklarına dikkat çekti.

Arslan, Uzay ve Havacılık Genel Müdürlüğü ile İstanbul Teknik Üniversitesinin birlikte geliştirdiği ve SpaceX tarafından uzaya fırlatılan deneysel uydu hakkında da bilgi verirken, "Uydu planlandığı gibi sorunsuz bir şekilde yörüngesine yerleşti. Deneysel uydumuzdan verileri de yavaş yavaş almaya başladık"  dedi.

Deneysel amaçlı geliştirilen küp uydu 'UBAKUSAT' geçtiğimiz ay SpaceX firmasının Falcon 9 roketiyle Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden uzaya fırlatılmıştı.