Yüzde Yüz Yerli Uçak Projesinde Yarıya Gelindi

Yüzde Yüz Yerli Uçak Projesinde Yarıya Gelindi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde yer alan UZAYTEM'in çalışmaları kapsamında yapımı devam eden yüzde yüz yerli üretim uçak projesinde yarıya gelindi. Doğan adı verilen uçağın çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde üretimine Şubat 2015'de başlanan Doğan isimli uçak projesinde yarıya gelindi. OMÜ Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (UZAYTEM) çalışmaları kapsamında yapımı süren Doğan uçak 2 kişi taşıyabilecek ve tıpkı Hürkuş projesinde olduğu gibi yüzde yüz "yerli üretim" olacak. Doğan hakkında konuşan proje sorumlusu OMÜ Sivil Havacılık Yüksek Okulu Pilotaj Bölümü Öğretim Görevlisi Cevat Sunol, hedeflerinin seri üretim olduğunu söyledi.

2013 yılında kurulan ve hızla çalışmalara başlayan UZAYTEM tarafından yürütülen Doğan projesi, Türkiye'nin özgün genel havacılık uçakları tasarlayıp üretmesine öncü olmak amacını taşıyor. Bu kapsamda çalışmalarına hızla devam eden merkez, kurulduğu günden günümüze kadar yoğun bir tempo ile imalat çalışmalarını da devam ettiriyor. Bu çalışmaların meyvesini almaya başlayan UZAYTEM, Hürkuş'tan sonra 2. yerli üretim olacak uçak projesinde yüzde 50'lik kısmı bitirdi. Doğan adı verilen genel havacılık uçağı tamamlandığında 1500 km menzile sahip olacak ve 277 km hıza ulaşacak. 180 beyir gücünden motoru bulunacak uçağın kanat açıklığı 9, boyu 7 metre olacak. Tamamen kompozit malzemelerden üretilen uçak bittiğinde seri üretim için çalışmalara başlatılacak.

Türk ve Japon Mühendislerden Uçan Elektrikli Araç

Başbakan Binali Yıldırım Bilişim Zirvesi’nde 5G ve Siber Güvenlik Planlarını Anlattı

YORUMLAR