Zamanda Yolculuk Çalışmaları Başladı, Sonucu Zaman Gösterecek

Zamanda Yolculuk Çalışmaları Başladı, Sonucu Zaman Gösterecek

İngiliz bilim insanları zaman yolculuğu üzerinde çalışmaya başladılar. Ancak öyle bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz gibi makineler inşa etmiyor, bambaşka bir yöntem deniyorlar.İngiltere'de Birmingham Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı 'zamanda yolculuk mümkün mü?' sorusunun yanıtını arıyor. Hemen heyecanlanmayalım, araştırmanın düş kırıklığına uğratıcı yanı gizli bir zaman makinesi ya da bir portal üzerinde çalışmıyorlar.

Oldukça sakin geçen araştırma kapsamında bazı ‘büyük fikirler’ inceleniyor. Doğal olarak konu zaman olunca, fizik, felsefe ve gerçekliğin niteliği konusunda sorular gündeme geliyor, bunlar tartışılıyor. Projeye, Birmingham Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Nikk Effingham ve fizik felsefesi uzmanı Alastair Wilson öncülük ediyorlar.

'Dede paradoksu'

Dr. Effingham, zaman yolculuğu ihtimalinin ölçülemeyecek kadar küçük olduğunu, ama imkansız olmadığını söyledi. Proje 'dede paradoksu' gibi tartışmaları yeniden gündeme taşıdı. Dede Paradoksunda eğer bir kişi geçmişe giderse, dedesini öldürebilir ve o kişinin doğması imkansız olur ve bu kişi doğmazsa geçmişe de gidemez ve zaman yolculuğu imkansız hale gelir, denklemi de irdeleniyor.

Ancak felsefecilerin burada bazı itirazları var. Geçmişe yolculuk edenlerin dedelerini asla öldüremeyeceğini, silahın tutukluk yapması ya da yanlış kişinin vurulması gibi hep bir farklı şeyler olacağını ve zaman çizgisinin devam edeceğini savunuyorlar.

Bir diğer teori de zaman yolcusunun yaptığı değişikliklerin, arkalarında bıraktıkları orijinal dünyayı değiştirmek yerine paralel evrende bir olaylar zinciri yaratması üzerine kurulu.

Bilim adamları zaman yolculuğunu araştırırken bayağı zaman harcıyorlarmış gibi. Ne dersiniz?

Google İnternet Droneları Her Yere İnternet Taşımak İçin Testte

VISR Sanal Gerçekliği Herkes için Ulaşılabilir Kılıyor

Ayın Gizemli Karanlık Yüzeyine Uzay Aracı Gönderiliyor!

YORUMLAR