Araf Online

Araf Online

kullanıcı

Gameturk tarafından ülkemize tamamen Türkçe bir şekilde yayını yapılan Araf Online’ı diğerlerinden farklı kılan en büyük özelliği ise Türkiye’nin ilk ve tek HD online oyun yapımı olması.

Ülkemizde ki online oyun yapımları deyim yerindeyse aldı başını gidiyor. Gameturk tarafından ülkemize tamamen Türkçe bir şekilde yayını yapılan Araf Online’ı diğerlerinden farklı kılan en büyük özelliği ise Türkiye’nin ilk ve tek HD online oyun yapımı olması…

Uzun zamandır Türk oyun severler tarafından beklenen Araf Online 2012 şubat ayı içerisinde resmen oyun severlere sunulmayı planlanıyor. Şubat ayı içinde kapalı beta olarak hayranlarına merhaba diyecek olan Araf Online’ın kapalı betasına katılabilme şansını yakalamak için oyunda bir kullanıcı hesabı oluşturmalısınız.

Araf Online’a kayıt olmak için tıklayınız…

Araf Online daha önce uzak doğu ülkelerinde yayına girmiş ve oldukça beğeni kazanmıştı, son zamanlarda çalışmalarına hız verilen Araf Online şubat ayında Türkiye’de de kapalı betasına başlayacak ve ilk kez bir uzak doğu ülkesinin dışında bir ülkede hizmete açılacak.

Oyunun orijinal dilinin Çince olmasından kaynaklanan bazı sorunlar nedeniyle oyunun bugüne kadar uzamış olması gayet normal. Gameturk tarafından çalışmaları hızla devam eden Araf Online’a biraz yakından bakalım…

Ne ölüm var bu topraklarda ne de hayat!

Sonsuza kadar kan dökecek olan topraklara ilk adımı atıyoruz, oyunda bulunan 4 farklı sınıf ve bu sınıfların kendi içinde ayrılmış olan 2 farklı bireyinden birini seçerek oyuna ilk adımı atmış oluyoruz. Öncelikle bu 4 farklı sınıfı ve bireylerini tanıyalım.

-       Savaşçı: Kılıç kullanmanın inceliklerini öğrenerek bir hayat geçirmekteler, çok uzun yıllardır bilinen savaşçılar sınıfının en büyük özelliği her birinin çok başarılı birer kılıç ustaları olmalarıdır. Çok küçük yaştan eğitime başlayan savaşçılar sadece kılıç eğitimi almaktalar böylece sadece tek bir konuda yani kılıç konusunda uzmanlaşırlar. Kılıcı sadece saldırı değil bir savunma unsuru olarak ta gören savaşçılar genel savaş yetilerine sahiptirler. 40. Level’a ulaşan kullanıcılar Gladyatör yada Muhafız olabilirler.

-       Büyücü: Doğaüstü güçlere sahip olan yeryüzünün mistik savaşçılarının görünüşlerine aldanmamak gerekiyor. Zararsız gibi görünen bu savaşçılar aslında diğer yüzlerini düşmanlarına gösteriyorlar ve kullandıkları üstün büyü güçleri sayesinde düşmanlarını kolayca alt edebiliyorlar. Karanlık birer ruha sahip olan büyücüler normalde iyi savaşçılardır. Geçmişleri çok uzun yıllara dayanmaktadır, ve küçüklerinden itibaren sadece büyü eğitimi ile meşgul olurlar kendilerini bu konuda geliştirirler. Fiziksel olarak narin olan bu savaşçılar yakın mücadele konusunda zayıftırlar ancak bir savaşta ki en yüksek tahrip yetisine sahipler. 40. Level’a ulaşan kullanıcılar İlizyonist yada Sihirbaz olabilirler.

-       Şifacı: Büyücüler gibi doğaüstü yeteneklere sahip olan şifacılarda özel bir ruha sahiptirler ve bu sahip oldukları ruhlar özel elementlere hükmedebilmektedir. Hayat taşıyan canlılar olarak ta bilinen şifacılar gittikleri yere şifa ve hayat taşırlar. Uzun yıllardır atalarından miras kalan özel iyileştirme teknikleri sayesinde dostlarını kolayca iyileştirebilmekteler. Sadece iyileştirme adına değil lanet yayabilme yeteneklerine de sahiptirler. Bir şifacı bir savaşta etkisiz gibi görünse de aslında bir savaş meydanında bulunması gereken sınıftır. 40. Level’a ulaşan kullanıcılar Doktor yada Şaman olabilirler.

-       Ruhban: İsminden de anlaşacağı üzere ruhlar ile içli dışlıdırlar. Temel saldırı teknikleri korkudur, düşmanlarına savaş esnasında aşıladıkları korku ile çok etkili savaşçılar hale gelebilirler. Hem gelişmiş kara büyü yeteneklerine sahipler hem de özel güçleri sayesinde düşmanlarına bazı yaratıklar ile saldırırlar. 40. Level’a ulaşan kullanıcılar Ruh avcısı yada Ruh çağıran olabilirler.

Oyunda ki mevcut sınıfları tanımış olduk oyuna başlarken sınıf seçiminin yanı sıra ayrıca bir ülke seçimi de yapmak zorundasınız, oyunda 3 farklı ülke bulunmakta. Güneş Ülkesi, Serenat Ülkesi ve Sabahyıldızı Ülkesi olmak üzere 3 ülke yer alıyor.

Basit ve kolay anlaşılır bir ara yüze sahip olan Araf Online’a karakter seçimini ve ülke seçimini yaptıktan sonra dahil olabiliyorsunuz. Oyunun ara yüzü 6 bölüm olarak ayrılmıştır, Konuşma bölümü, Kısayollar bölümü, Fonksiyon tuşları, Görev ve İzleme bilgileri, Küçük haritalı bölümler ve hp, mp alanı olarak farklı bölümlerden oluşan bir ara yüz bulunuyor.

MMORPG türünde olan Araf Online’da görev yapma sistemi mevcut. Her kullanıcıya birbirinden farklı görevler otomatik olarak atanmakta. Eğer bir görev aldıysanız karaterinizin başında bir not sembolü oluşacaktır o sembole tıklayarak size verilen görevi görebilir ve görevi gerçekleştirmek için ilerleyebilirsiniz. Bu sembol açılmamış sarı şekilde yanıyorsa size görev gelmiştir anlamını taşıyor, görevi alırsanız o sembol açılmış bir şekilde beyaz renkte oluyor yani görev yapılabilir anlamı taşır ve sembol açılmış sarı şekilde yanıyorsa görev başarılıyla tamamlanmış anlamındadır.

Oyunda bir Pazar sistemi de mevcut. Sahip olduğunuz eşyaları oyunun Pazar bölümüne gidip satışını gerçekleştirebilirsiniz yada diğer oyuncuların satışını yaptığı diğer eşyaları bedelini ödeyerek satın alabilirsiniz. Ayrıca oyunun sahip olduğu NPC’lere satış yapabilme imkanı sayesinde sabit bir ücret ile her türlü eşya satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Araf Online’da da diğer online oyunlarda karşımıza çıkan iletişim bölümü yer almakta. Konuşma bölümü adı altında yer alan bu bölüm ile diğer oyunculara ulaşabilir sohbet kurabilirsiniz.

Oyun bünyesinde birde zindanlar yer almakta, yani oyunun haritaları. 4 farklı birbirinden zorlu mücadelelere ev sahipliği yapan zindan yani harita oyunda mevcut. Bunlar Gökkube, Kayıp Mezar, Sihirli Köy ve Ateş Tapınağı…

Gökkube: (28 Level ve üstü kullanıcıların giriş yapabileceği harita) Yer yüzünün en yüksek mevkisi olan Gökkube çok yüksektir. Amansız durmak bilmeyen kötülük Gökkube’ye de adım atmıştır. Gökkube şuan şeytanın muhafızları tarafından korunmaktadır, kötülüğün doğduğu yer olarak adlandırılan Gökkube’de kötülüğün askerleri çıkmakta ve burada eğitimlerini alıp yeteneklerini arttırmaktadırlar, Gökkube yok edilirse şeytani güçlerin askeri yanı da yok edilmiş olacaktır.

Kayıp Mezar: (38 Level ve üstü kullanıcıların giriş yapabileceği harita) Kötülüğün bütün muhafızları burada nöbettedir. Nöbetini tuttukları şey ise krallarının mezarıdır, burada saklanan kralın mezarını şeytani birçok yaratık korumakta. Kayıp mezara yolculuğa çıkan oyuncular çok zorlu aşamalardan geçeceklerini unutmamalıdır, öyle ki burası şeytanın konakladığı en sır dolu mekanlar arasında yer alıyor. Kayıp Mezarlık’ta zafere sizi sahip olduğunuz cesaret götürecektir.

Sihirli Köy: (48 Level ve üstü kullanıcıların giriş yapabileceği harita) Sessizliğin hakim olduğu bu köye adım attığınız zaman sessizlik bozulacaktır çevreden yükselen çığlıklar, karanlık ağaçların sesleri her şey sizi ürkütmek içindir. Eskiden yem yeşil olan Sihirli Köy şimdilerde kötülüğün dozunun arttığı mekanlardan birisi haline gelmiştir. Köyde çok oyalanmayın karşınıza her an bir şeytani yaratık çıkabilir.

Ateş Tapınağı: (58 Level ve üstü kullanıcıların giriş yapabileceği harita) Artık işlerin karıştığı olayların ciddileştiği ve karanlığın mutlak hakim olduğu zindan olan Ateş Tapınağındayız, burada saf kötülük ve şeytandan başka hiçbir şey yok. Efsanelerde adı geçen şeytanın doğduğu mekan olan Ateş Tapınağı bir nevi korku labirentidir. Lanetli Kadın’ın saklandığı yer olan Ateş Tapınağında karanlık ve kötülük hakimdir. Ateş Tapınağının gizli odalarında saklanan Lanetli Kadını bulup öldürmelisiniz ancak bu amaçta en karanlık yollardan geçeceksiniz. Oyunun en zor bölümü olarak kabul edilen Ateş Tapınağına girebilmek için en az 58 Level olmak zorundasınız.

Türkiye’nin ilk ve tek HD online oyunu unvanınsa sahip Araf Online’ın kapalı betasına katılıp ilk oynayanlardan olabilmek fırsatını kaçırmayın… İyi oyunlar.