VVVVVV

VVVVVV

kullanıcı
  • Lisans
  • TOPLAM İNDİRME 572
  • DOSYA BOYUTU 48.00 MB
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Terry Cavanagh

Aksiyon ve bulmaca oyunu dinamiklerini başarıyla harmanlayan bu oyun özellikle retro oyunlardan hoşlananlar tarafından beğeniyle oynanacaktır.

2010 yılında bir bağımsız bir oyun olarak çıkar çıkmaz PC oyuncuları arasında büyük ilgi gören VVVVVV çok kısa bir süre içinde Mac ve Linux versiyonlarına da kavuştu. Bununla yetinmeyen bu oyunun başarısı Nintendo 3DS için de port edildi. Merak edilen ve hevesle beklenen şey oldu, ve VVVVVV mobil platformlara da taşındı. 

Commodore 64 dönemi platform oyunlarını andıran görselleriyle retro oyun sahnesine yeni bir soluk getiren oyunda kahramanımız alternatif bir boyuta ışınlandıktan sonra eve giden yolu bulmaya çalışıyor. Eve dönüş hikayesini destekleyen yollar ise oldukça sıra dışı. Tabandan ve tavandan farklı yer çekim alanları bulunan bu boyutta herhangi bir yere çarpmaksızın ilerlemeniz gerekiyor.

VVVVVV, özellikle bu farklı yerçekim dinamikleri sayesinde oldukça yaratıcı bir oynanabilirlik vaadediyor. Elbette bunu destekleyen müthiş ölüm tasarımları da var. Zorluk seviyesinin oldukça yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Ama haritada karşınıza çıkacak checkpoint sayesinde ölseniz bile en baştan başlamak zorunda kalmayacaksınız.

Sadece platform oyunu olarak değerlendirilmemesi gereken VVVVVV, oldukça ilginç bir senaryoya sahip. Ana karakterimiz çok kısa bir sürede bu farklı boyuta hapsolan tek kişi olmadığını anlıyor ve olaylar beklenmedik şekilde ilerlemeye başlıyor.

Chiptune müziklerinden ne kadar bahsetsek azdır. Özellikle bu müziklere ilgi duyanların kaçırmaması gereken müzikler, heavy metal bir cover albümü olarak da satışa çıkartıldı.