March to Rome (windows)

March to Rome

March to Rome
ÜCRETSİZ
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

March to Rome, internet üzerinden oynayabileceğiniz tarayıcı tabanlı bir strateji oyunudur.

Genel hatlarıyla strateji oyunlarının artık bilgisayar ortamından çok mobil platformlara taşındığı bir gerçek. Oyuncularının ekstra kaynakla ödüllendiren, her gün en azından bir 15 dakika bakmanızı gerektirecek oynanış sistemleri sunmak, kaynak ve inşa sürelerine neredeyse 1 gün süre koymak artık yapımcılar için rutin haline geldi. Bununla beraber kimi stüdyolar bilgisayarda bir şeyler elde etmeye çalışırken, yine internet çağının faydalarından yararlanmaya çalışıyorlar.

Her geçen gün başka bir tarayıcı tabanlı online oyunla karşılaşıyor, çoğunu bir daha karşımıza çıkmasın diye lanetliyoruz. Genellikle son haftalarda hep "ücretsiz MMORPG" başlığı altında yazan pespaye oyunlarla karşılaşsam da bu sefer bana biraz daha cömert ve dolu bir misafir geldi. March to Rome ismiyle ilk oyununu çıkarmış yeni bir online oyun firması, MMORPG'lerden usananlar için strateji oyununu geliştirmiş. Uzaktan baktığınızda Facebook oyunlarını andıran, sade ve izometrik grafikler göz yormayan cinsten. Bununla beraber firma çizimlerden kaçınmayıp oyun içi güzel görseller hazırlamış. En azından bu oyunu kendi sınıfındakilerle karşılaştırdığımda nedense hoşuma giden bir tarafı oldu.

Klasik olarak Roma içerisinde kendi imparatorluğumuzu kurmak için didindiğimiz March to Rome'da kaynağından binasına kadar her şey tahmin edeceğiniz gibi. Ancak oyunun savaş sistemine gelince gerçekten afallıyorsunuz. Taktiksel şekle sokulmaya çalışılmış saval sisteminde kareler başına adamlarınızı atıyorsunuz ve onlar da karşısındaki karedeki düşmana göre saldırda bulunuyor. Tabii bu saldırılar sadece puan azaltıyor; mesela bir yere baskında karşınıza çıkan tahta kapıların canını indirmek için bomboş ekranı izliyorsunuz. Bu noktada oyun ilk başta yarattığı izlenimi büyük oranda düşürüyor. Ancak yine de savaşlar sizin için problem değilse, oyunun kaynak sistemine değinelim.

Kaynaklar çok çeşitli ve her yerde farklı bir yapı sergiliyorlar. Farklı bölgelerden edineceğiniz kaynaklar bilimi de geliştirebiliyor, bu yüzden gözünüze kestirdiğiniz küçük toplumlara baskın düzenleyip kaynak toplayabilirsiniz. Tabii belirli bir süre beklemek March to Rome'da da oyunun olmazsa olmazı. Askerlerinizi silahlandırmak için kaynak arayışına girdiğinizde her yere mutlaka bakmanızı öneriyorum, özellikle küçük kasabalarda yiyecek ve demir çok fazla oluyor.

March to Rome'u ufak bir Facebook oyununa benzeterek, yine de rakipleri arasında emek sarf edilmiş bir oyun olarak görüyorum. Özellikle oyuncuları için sosyal seçenekler bakımından da sohbetinden forumuna kadar iyi bir hizmet sunan oyun çok yakında ileride gelişecekler listesine aday olabilir.

ARTILAR

Detaylı bir yapılaşma sistemine sahip

Sınıf ayrımları başarılı

EKSİLER

Günlük ödül sistemi çekici değil

Kaynak beklemek sıkıcı

Savaş sistemi

YORUMLAR