DuckTales: Remastered 1.0 (winphone)

DuckTales: Remastered

1.0
DuckTales: Remastered
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

Yenilenmiş haliyle DuckTales: Remastered, retro platform oyunu kültürünü mobil kulvara da taşıdı!

Zamanın en çok sevilen 8-bit platform oyunlarından biri olan DuckTales geri döndü! 2013 senesinde DuckTales: Remastered olarak PC versiyonu çıkan oyunun mobil platforma gelmesi biraz sancılı olsa da sonunda beklediğimize değecek, akıllı telefon ve tabletler için biçilmiş kaftan bir platform oyunu ile karşı karşıyayız.

Bir çizgi film serisi olarak çıkan DuckTales'i biz daha çok Varyemez Amca diye biliyoruz. Hatta arkasına takılan üç zıpır yeğeni Cin, Can ve Cem ile birlikte çocukluğumuzda bizleri ekran başına kitleyen bu kahramanlar, te 1989'da Capcom tarafından yayınlanmış ilk bilgisayar oyunlarına kavuşmuşlardı. DuckTales: Remastered da aynı oyunun -oldukça- cilalanmış hali diyebiliriz. İsminden de anlaşılacağı üzere oyunun grafikleri, az da olsa mekanikleri ve kaplamalarına kadar her şey yeniden elden geçirilmiş durumda.

DuckTales ile yeni tanışacaklar için oyunu özetleyecek olursak oyun tam bir platform canavarı! İki boyutlu dünyada Varyemez Amca'yı kontrol ediyoruz ve bu macerada ele geçirmek istediği 5 efsanevi hazinenin peşine düşüyoruz. Bölüm tasarımları ve tema açısından sürekli değişkenlik gösterecek arka planlar bizi Himalayalar'dan tutun Transilvanya'ya kadar götürüyor. Toplam 5 farklı dünya bulunan oyunda elbette bölümleri geçmek sandığınız kadar kolay olmadığı gibi, bölüm sonunda karşılacağınız boss'lar da platform yeteneklerinizi sınayacak.

Oynanış açısından DuckTales: Remastered bütün retro oyun tadını ışıl ışıl grafiklerle beraber yansıtmayı başarıyor. Varyemez Amca ile düşmanları 'sopalayabilir', veya 'pogo jump' adıyla bilinen ve platform oyunlarına zamanında devrim getirmiş zıplama hareketini yapabilirsiniz. Bunlar karakterinizin saldırı hareketleri olarak geçiyor, ama DuckTales'teki en büyük amacınız elbette ölmemek! Bölümler içine gizlenmiş altınları topluyor, ekstra hak kazanabiliyor ve genel olarak karşımıza çıkan düşmanları dövmeye çalışıyoruz.

Oyunun Remastered adı altına geçiş süreci Disney için de gerçekten uğraştırıcı olmuş. Eğer eski DuckTales'i oynadıysanız Remastered'tan da aynı tadı almakla birlikte oyunun makyajına ve ses gelişimine hayran kalabilirsiniz. Hatırladığım kadarıyla Remastered için de ilk DuckTales'teki ses aktörleri kullanılıyor. Bu da yakaladığınız retro tadını ikiye katlıyor. Müziklerine kadar hepsi orijinal esere bağlı kalan, nefis el çizimleriyle tanıdık gelecek bölümler çok hoşunuza gidecek.

DuckTales: Remastered'ın hanesine yazılacak tek eksi, şahsımca fiyatı olabilir. PC versiyonunda da aynı etmenle karşılaşmıştık, mobilde de pek bir şey değişmemiş diyebiliriz. Ne kadar kaliteli olsa da 'retro' havasını ve kültürünü canlandırmak adına yapılan oyunun fiyatı bu kadar yüksek olmalı mı düşünmekteyim. Yine de PC yerine oyunu mobilde oynamak daha eğlenceli olacağı için en azından 40 TL (PC) yerine 20 TL'lik bir fiyat içinizi rahatlatabilir.

ARTILAR

Ses ve müzikler şahane

Tatmin edici bölüm farklılıkları ve tema

Retro havasına sadık kalan bir oynanış

El çizimi animasyonlar ve cıvıl cıvıl arka plan

EKSİLER

Neden bu kadar pahalı? Neden?

YORUMLAR