Adobe Flash Sadece İhtiyaç Duyduğunuzda Çalışacak Şekilde Nasıl Ayarlanır?

Adobe Flash eklentisini sadece ihtiyaç duyduğunuz anlarda kullanmak istiyorsanız bu rehberimize göz atabilirsiniz.

Adobe Flash Sadece İhtiyaç Duyduğunuzda Çalışacak Şekilde Nasıl Ayarlanır?

Sürekli güvenlik açıkları çıkan Adobe Flash eklentisi sık sık güncellenmezse kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bunun yanında sıklıkla donma ve çökme problemleri de çıkaran eklentiyi sadece ihtiyaç duyduğunuz anlarda kullanmak istiyorsanız bu rehberimize göz atabilirsiniz.

Adobe Flash eklentisi HTML5 ile birlikte eski popülerliğini kaybetse de, bazı videolar, animasyonlar ve benzeri içerikleri çalıştırmak için birçok web sitesi hala bu eklentiden vazgeçmiş değil. Fakat, Adobe Flash eklentisiyle bir ömür geçirmek zorunda değilsiniz. Tarayıcınızdan gerekli ayarları yaparak sadece istediğiniz gibi çalıştırabilmeniz elbette mümkün. Bunu, üç önemli tarayıcı olan Internet Explorer, Google Chrome ve Mozilla Firefox ile nasıl yapacağımıza göz atalım.

Internet Explorer

Internet Explorer tarayıcısını açtıktan sonra Ayarlar bölümünden Eklentileri Yönet seçeneğine tıklıyoruz.

Açılan pencerede sol menüde yer alan Araç Çubukları ve Uzantılar seçeneğine tıkladıktan sonra listeden Shockwave Flash Object seçeneğine çift tıklıyoruz.

Bu pencerede en alt kısımda yer alan listede var olan tüm siteleri kaldırmanız durumunda Flash eklentisi, her bir site için özel olarak hazır olmadığı sürece çalışmasını engellemiş oluyorsunuz.

Google Chrome

Chrome tarayıcısında adres çubuğuna chrome://settings/ yazıp enter tuşuna basıyoruz.

Ayarlar menüsünde aşağı doğru iniyoruz ve Gelişmiş ayarları göster dedikten sonra Gizlilik sekmesi altındaki İçerik Ayarları butonuna tıklıyoruz.

İçeri Ayarları listesinde Flash sekmesini buluyoruz ve Sitelerin Flash çalıştırmasını engelle seçeneğini işaretliyoruz. Eğer, bazı sitelerde kullanılmasını istiyorsanız İstisnaları yönet butonuna tıklayabilirsiniz.
Mozilla Firefox

Mozilla Firefox’ta ise sağ üstte yer alan seçenekler butonuna tıkladıktan sonra Eklentiler bölümüne gidiyoruz.

Açılan pencerede sol taraftan Yan uygulamalar’ı seçtikten sonra listeden Shockwave Flash’ı buluyoruz ve hemen yanındaki açılır menüden Etkinleştirmek için sor seçeneğine tıklıyoruz.

Kullandığınız tarayıcıya göre bu ayarları yaptığınızda, Adobe Flash eklentisi kullanan web sitelerine girdiğinizde “Adobe Flash yan uygulamasını etkinleştir” türünden bir uyarı penceresi görebilirsiniz.
Adobe Flash Player'da Tam 52 Güvenlik Açığı Güncellendi

Facebook, Video Oynatıcılarını Flash Player Yerine HTML 5 İle Değiştirdi

YORUMLAR