Çevrimiçi Müzik Dinlemek İçin En İyi 6 Uygulama

Çevrimiçi müzik dinlemek web uygulamaları sayesinde artık hiç olmadığı kadar kolay. İşte kaçırmamanız web müzik servisleri.

Çevrimiçi Müzik Dinlemek İçin En İyi 6 Uygulama

Çevrimiçi servislerin, yani bulut bilişim yoluyla hizmete sunulan web uygulamalarının ne kadar popüler hale gelmeye başladığından ve pek çok ihtiyacınızı bu uygulamalardan nasıl karşılayacağınızdan daha önce Tamindir’de bahsetmiştik (lütfen tıklayın).

Müzik dinlemek de bu ihtiyaçlardan bir tanesi ve dolayısıyla son birkaç yıldır çevrimiçi müzik dinleme uygulamaları büyük gelişim gösterdiler. Her ne kadar özellikle telif hakları ihlallerinden dolayı pek çok müzik servisi hizmet vermeyi durdursa da şu anda servis verebilecek halde olanları müzik şirketleriyle anlaşarak yollarına devam edebildiler.

Bazıları ücretli bazıları ücretsiz olan bu web uygulamalarından bahsetmezsek bu kadar önemli bir hizmeti atlamış olacağız. Dilerseniz sizin için derlediğimiz 6 adet popüler web müzik uygulamasına aşağıda göz atabilirsiniz:


Basit ve kullanışlı bir web uygulaması olan Fizy’nin avantajları bilgisayarınızın kaynaklarını oldukça hafif bir biçimde kullanabilmesi, sosyal medya entegrasyonu ve dinlediğiniz parçaların kliplerini de YouTube kullanarak gösterebilmesi. Ancak ne yazık ki en iyi ses kalitesi dalında Fizy diğer rakiplerinden geride kalıyor.


Dinlediğiniz parçaları satın alma olanağı, müzik tercihlerinizin kaydını tutarak size uygun parçaları sunması ve sosyal medya desteğiyle dikkat çeken Last.fm’in ses kalitesi de oldukça iyi düzeyde. Maalesef deneme sürümünde sadece 50 adet parça dinleme olanağı sunan Last.fm, düzenli olarak kullanmak istiyorsanız aylık 3€ ödeme talep ediyor.


Aslında 22tracks ünlü şarkıcıların parçalarına ulaşabileceğiniz bir müzik dinleme sistemi değil. Amsterdam ve Brüksel’in ünlü DJ’lerinin 22 parçalık listelerine ulaşabileceğiniz bir alternatif müzik dinleme uygulaması. DJ’ler hakkında detaylı bilgilere ulaşmak ve kendi listelerinizi yaratmak da mümkün. Ayrıca farklı müzik türlerine göre liste seçimi de yapabiliyorsunuz.


SoundCloud da ünlü şarkıcıların parçalarına değil amatör veya profesyonel olarak müzik yapan, müziklerini internette paylaşarak ün kazanmak isteyen müzisyenlerin parçalarına ulaşabildiğiniz bir web uygulaması. Kendi içerisinde oldukça keyifli bir topluluğa sahip ve dinleyicileri oldukça aktif durumda.


Kendi başına çalışan bir web müzik uygulaması olmaktan ziyade SoundCloud’da oylarla belirlenen en popüler parçaları kolayca bulup dinleyebileceğiniz bir uygulama Console.fm. Müzik türlerine göre kategoriler barındırıyor ve genellikle oldukça kaliteli şarkılara ulaşmanızı garanti ediyor.


İnternet’ten çevrimiçi müzik dinleyenlerin en çok beğenisini kazanan web uygulamalarından birisi de Grooveshark. Yüksek ses kalitesi ve oynatma listeleri oluşturabilmesi, kolay kullanımı gibi etkenler kendisini kullanmaya bizleri ikna etse de telif haklarından dolayı pek çok albümü sisteminden kaldırması ve ağır, bilgisayarı zorlayan arayüzü nedeniyle eksikleri de mevcut durumda.

Temel olarak kullanılan web müzik uygulamalarından hangisini kullanacağınıza karar verirken değerlendirmelerimizi kullanabilirsiniz. Ayrıca alternatif uygulamalar hakkında yorum yazarak hem bizi hem de diğer ziyaretçilerimizi bilgilendirebilirsiniz.

YORUMLAR