Deprem Anında Kullanılabilecek Mobil Uygulamalar

Doğal afetler hayatımızın kaçınılmaz bir gerçeği ve bu gibi durumlara karşı hazırlıklı olmakta fayda var. İşte mobil cihazlar için deprem uygulaması önerileri!

Deprem benzeri doğal afetler sırasında birileri ile iletişim kurmak sandığınızdan çok daha zor olabilir ve bu gibi durumlara karşı önceden hazırlık yapmanızda fayda var. Peki, doğal afetlerde hangi uygulamalar kullanılmalıdır? Bu yazıda deprem uygulaması önerilerinde bulunduk.

Deprem Uygulaması Önerileri

  • Bridgefy
  • Güvendeyim
  • Deprem Bilgi Sistemi 3.0
  • BİP
  • eAFAD
  • 112 Acil Yardım Butonu
  • Life360
  • Voxer
  • My Earthquake Alerts
  • LastQuake

Yukarıda mobil cihazınız üzerinden kullanabileceğiniz deprem uygulamaları bulunuyor. Listede yer alan hizmetlerin detaylarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

Bridgefy

Bridgefy internetsiz çalışan ve operatörler hizmet vermese dahi yakınlarınızla iletişim kurmanıza olanak sunan bir uygulama. İnternet bağlantısı yerine Bluetooth bağlantısı ile çalışan bu uygulamada yüz metreye kadar yakınlarınızdakilerle iletişim kurabiliyorsunuz

Çok sayıda kişi tarafından tercih edilen uygulamayı ne kadar çok kişi kullanırsa, mesafe de doğru orantılı bir şekilde genişliyor. Yani akıllı telefonlar, birer baz istasyonu görevi görüyor.

Güvendeyim

Güvendeyim uygulaması olası bir deprem anında belirlediğiniz beş telefon numarasına, GPS üzerinedn aldığı konumu kısa mesaj yolu iletiyor. Yaşanan doğal afet sonrasında güvende olduğunuzu ve konum bilginizi SMS ile bildirmenizi sağlayan uygulamada, aynı şehirde yaşamayan en az bir yakınınızın numarasını da uygulamaya eklemeniz tavsiye ediliyor.

Deprem Bilgi Sistemi 3.0

Bu uygulama, Türkiye ve yakın çevresinde gerçekleşen depremler hakkında kullanıcıları bilgilendirmekte ve Türkiye’de herhangi bir noktanın veya kullanıcının bulunduğu konumun depremsellik tarihinin verilerine ulaşma imkânı sağlamaktadır. Bu noktada akıllı telefonunuzda bulundurmanızı tavsiye ettiğimiz uygulamalardan birisi de Deprem Bilgi Sistemi 3.0 olarak öne çıkıyor.

BİP

Turkcell'in tüm operatör kullanıcılarına açık olan servisi BİP, bir süre önce Acil Durum Butonu ile güncellendi. BiP Acil Durum Butonu ile acil durumda ulaşmak istediğiniz sevdiklerinize, nasıl olduğunuzu konumunuzla birlikte BiP’ten tek tuşla gönderebilir, internet üzerinden BiP’le kesintisiz arayabilirsiniz.

eAFAD

eAfad uygulaması ile Android cihazlarınızdan Türkiye’deki ve yakın çevredeki deprem hareketlerini anlık olarak takip edebilirsiniz. Tüm dünyada zaman zaman yaşanabilen deprem hareketleri, ülkemizde de sıklıkla görülüyor.

Yerkabuğundaki kırılmalar nedeniyle aniden ortaya çıkabilen depremler bazen küçük şiddetli olabildiği gibi bazen de çok büyük hasarlara neden olabilecek şiddette olabiliyor Kullanıcı dostu arayüze sahip olan eAfad uygulaması, Türkiye ve çevresindeki depremleri harita üzerinden sizlere sunan bir deprem takip uygulaması olarak öne çıkıyor.

112 Acil Yardım Butonu

Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan 112 Acil Yardım Butonu, acil durumlarda konum bilginizi belirtmenize gerek kalmadan size en kısa süre içerisinde ulaşılmasını sağlar. Çok basit bir kullanıma sahip olan uygulamada başarılı bir arayüz bulunuyor.

Life360

100 milyonu aşkın indirme sayısı ile dikkat çeken Life360 sayesinde ailenizdeki kişilerin konumunu görüntüleyebiliyorsunuz. Uzun bir süredir popülerliğini devam ettiren Life 360'da ister ailenizdeki tüm kişilerle isterseniz bir kişiyle sohbet edebilme imkânına sahipsiniz.

Voxer

Voxer, arkadaşlarınızla ya da ailenizle çok pratik bir şekilde iletişim kurabilmenize imkân tanıyor. Bas konuş özelliğine sahip olan uygulamada metin mesajı, fotoğraf ve konum gönderme işlevleri de mevcut. Wi-Fi, 3G, 4D ve EDGE dahil pek çok bağlantıyı destekleyen uygulamada ses mesajları 2 ya da 3 kat daha hızlı dinleyebilirsiniz.

My Earthquake Alerts

My Earthquake Alerts, dünyanın dört bir yanından canlı deprem bilgisi alabilmenize imkân tanıyor. Sahip olduğu başarılı arayüz sayesinde kolay bir kullanım sunan uygulamada depremin tam yerini, derinliğini ve uzaklığını görebilirsiniz.

LastQuake

Bir milyondan fazla indirilen LastQuake, meydana gelen depremleri anında öğrenmenizi sağlıyor. Gerçek zamanlı bilgi sunan uygulama aracılığıyla arkadaşlarınızla ya da ailenizle iletişime geçebilirsiniz. Sismologlar tarafından dizayn edilen hizmet, deprem sonrası için güvenlik önerileri de sunuyor.

Acil Durumlar İçin Mobil Cihazınızda Olması Gereken Uygulamalar
MOBİL

Acil Durumlar İçin Mobil Cihazınızda Olması Gereken Uygulamalar

Acil durumlar için bulunması gereken uygulamalar, deprem gibi birçok olumsuzluk durumda hayat kurtarıyor. Mobil cihazlara indirilen uygulamalardan faydalanarak aniden gelişen durumlarda sevdiklerinizle haberleşebilirsiniz.

Bu yazıda deprem uygulaması önerilerinde bulunduk. Konu ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın. Ayrıca en fazla pil tüketen uygulamaların hangileri olduğunu merak ediyorsanız en çok batarya tüketen uygulamalar listesine de bakabilirsiniz.

YORUMLAR