En İyi Google Chrome Eklentileri

Google Chrome kullanıcısı olarak Chrome uygulama mağazasında bulunan 65 bin üzeri eklentilerden başınız mı dönüyor? Zaman kazandıracak yenilikler ararken zaman harcayıp büyük bir ikileme mi düşüyorsunuz? O halde izin verirseniz size yardım eli uzatmaya g

En İyi Google Chrome Eklentileri

Google Chrome kullanıcısı olarak Chrome uygulama mağazasında bulunan 65 bin üzeri eklentilerden başınız mı dönüyor? Zaman kazandıracak yenilikler ararken zaman harcayıp büyük bir ikileme mi düşüyorsunuz? O halde izin verirseniz size yardım eli uzatmaya geldik. Bu başlık altında hazılamış olduğumuz liste sizlere Chrome için bulabileceğiniz en etkili eklentileri sıralıyor. Üreticinin de tüketicinin de işini kolaylaştıran bu uygulamaları daha da kolay bulabilesiniz diye her birini kategoriler altında bir araya getirdik.

Hazırlamış olduğumuz liste sürekli güncel tutulacağı için sizden gelen talepler ölçüsünde yenilikler de katmak konusunda hassas davranmaya karar verdik. Bu nedenle, yaşamış olduğunuz internet deneyimini bizlerle ve diğer kullanıcılarla paylaşmak konusunda çekingen olmayın. Hazırsanız, liste başlıyor!

Güvenlik ve Gizlilik

AdBlock

40 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan AdBlock, Chrome eklentileri arasında en çok tercih edilen ürünlerin arasında yer alıyor. AdBlock Plus ile olan isim benzerliğine rağmen bu eklenti hem farklı bir şirket grubuna ait, hem de farklı insanlar tarafından hazırlanmış. Rahatsız olduğunuz reklamları tarayıcılardan uzaklaştırmaya yarayan bu eklenti geçtiğimiz sene kritik bir güncelleme sonrası bir güvenlik açığı yaratmıştır. Daha güvenli bir deneyim için belki de diğer eklentiye bakmanız gerekebilir.

Adblock Plus

İsim benzeri AdBlock ile benzer hizmetler sunan Adblock Plus, Google Chrome için çıkan orjinal eklentidir. Bu eklenti Facebook ve YouTube reklamlarından banner reklarmlarına kadar her çeşit reklam türünü başarılı bir şekilde filtreleyebiliyor. Uygulamanın içinde bulunun ak liste sayesinde de destek vermek istediğiniz web sayfalarında reklamların açık kalmasını sağlayabiliyorsunuz. Böylece reklamını hakkeden siteleri ödüllendirirken gereksiz reklamlardan kurtulabiliyorsunuz.

Disconnect

Popular Science dergisi tarafından yılın en iyi 100 yeniliği listesine sokulan Disconnect, bu ünvana yakışır bir eklenti. Sizi takip ettiğini düşündüğünüz kişilere karşı verilerinizi saklayan eklenti Wi-Fi ve geniş bant seçeneklerine göre farklı optimizasyon imkanları da sunuyor. Çalıntı çerezlerle hesaplara giriş yapabilecek insanlara karşı ciddi bir koruma kalkanı olan Disconnect, bunu yaparken sizden şifre de talep etmiyor. Sahip olduğu tüm seçeneklerle web sayfaların %27 daha hızlı yüklenmesini sağladığı düşünülecek olursa Disconnect gerçekten Google Chrome kullanıcıları için kaçırılmayacak bir eklenti.

Ghostery

Ghostery eklentisinin temel amacı, sizi takip eden çerezlerin önünü kesmek. Plug-in sağlayan web sayfalarına karşı da kalkan oluşturan eklenti, izin yetkisini size bırakıyor. Dolayısıyla ne kadar bilgi paylaşmak istediğinize siz karar veriyorsunuz. Her takipçinin gizlilik bildirgesine göz atan eklenti size buna göre farklı opsiyonlar da sunabiliyor. Standart web sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında işe yarayan uygulama kısa sürede popüler oldu ve mobil tarayıcılarını da Android ve iOS mağazalarına sundu.

Hola! For Chrome

Ülkenizde engellenen veya sansürlenen siteleri görüntülemenizi sağlayan Hola! bu becerisini şirket veya okul içerisindeki ağlarda da gösteriyor. Dolayısıyla sadece ABD'de izlenebilen canlı yayınlara VPN teknolojisi sayesinde yerinden izliyormuş gibi bağlanabiliyorsunuz. Hulu gibi ünlü web TV hizmetlerini bu eklenti ile TÜrkiye üzerinden de takip edebiliyorsunuz.

LastPass

Şifre yönetimi uygulaması LastPass'in Google Chrome eklentisi, kullanmış olduğunuz hizmeti web üzerinden kolaylaştırıyor. LastPass hesabının zorunlu olduğu bu eklenti sayesinde isim ve şifre gerektiren web sayfalarında profilinizle giriş yapmak bir tık ile gerçekleşebiliyor. Yine tarayıcının üstünde yer alacak olan LastPass logosu sayesinde hesabınızla ilgili ayarları gerçekleştirebilir veya resmi web sayfasına ulaşabilirsiniz.

Haberler

Feedly Mini

Google Reader kapandığından veri adım adım yükselen bir servis olan Feedly, Google gibi büyük bir şirketin görmediği marjinal faydayı sonuna kadar kullanan bir eklenti yaratmayı da başardı. RSS dünyasının yeni lideri olan Feedly, etrafta bir sürü başarılı alternatifin bulunmasına rağmen en popüler seçenek olarak kalmaya devam ediyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri de yalın ve etkileyici arayüzünde haber akışının oldukça kolay okunabiliyor olması. Feedly Mini de ufak bir panel ile bu kullanıcı deneyiminizi artırmayı sağlayan bir eklenti.

Eğlence

Streamus

Streamus isimli eklenti özellikle de YouTube kullanıcılarını sevindirecek pratik opsiyonlar sunuyor. Arka planda YouTube videolarının oynamasına olanak tanıyan eklenti, siteyi dolaşmadan dilediğiniz müzikleri dinlemenizi sağlıyor. Oynatma listeleri yaratabildiğiniz ve dinleyebildiğiniz Streamus; durdurma, oynatma ve şarkı geçme seçenekleriyle web tabanlı bir medya oynatıcısı gibi çalışıyor.

Turn Off the Lights

Video izlerken arka plan ışıklarından rahatsız olmak istemeyenler için düşünülmüş bir eklenti arıyorsanız Turn Off the Lights bu işlevi güzel bir şekilde yerine getiriyor. İzlediğiniz videonun haricinde yer alan her unsura karanlık bir gölge katan bu eklenti sayesinde internet üzerinden dizi izliyorsanız, veya stream yayın yapan her hangi bir kanalın ekran karartma özelliği yoksa Turn Off the Lights ciddi bir önem kazanıyor.

Panic Button

Patronunuz veya aileniz odaya girdiğinde acilen kapatılması gerekilen sekmeleriniz oluyor mu? Direkt karanlık senaryoları kafanızda canlandırmadan evde bulunan arkadaşınıza sürpriz bir hediye almak istediğinizde ve gözetlenmek istemiyorsanız Panic Button aradığınız çözüm yolunu sunuyor. Bu eklenti ile tek bir tıklama sayesinde gezmiş olduğunu sayfaları saklayıp kaydedebiliyorsunuz. İşin en güzel tarafı da saklamış olduğunuz içeriği şifreyle koruyor olabilmeniz. Dolayısıyla sizden başka kimse kaldığınız yerden devam edemeyecek.

Verimlilik

Black Menu

Google hizmetlerini aktif olarak kullanan biriyseniz bu eklentiye bir göz atın. Pratik bir eklenti olan Black Menu, zaman tasarrufu konusunda size yardımcı oluyor. Tıkladığınız an karşınıza bir açılır pencere sunan Black Menu ile pencerede yer alan google himzet butonlarına anında ulaşabiliyorsunuz. YouTube, Gmail, Google Play ve benzeri hizmetler size tek tık uzaklığında olacak.

PushBullet

Android ve iOS cihaz kullananların ömürlerine ömür katan bir eklenti olan PushBullet, PC üzerinden mobil cihazınızı kontrol etmenize olanak tanıyor. Telefonunuzda beliren tüm uyarılara ve bildirimlere bu eklentiden göz atabildiğiniz gibi gelen aramalara dahi cevap verebiliyorsunuz. Bilgisayar başında iş yaparken telefonunuz vaktinizi çalıyorsa tek ekrandan iki işi aynı anda yürüterek sorunu çözebilirsiniz.

Save to Google Drive

Google Drive hizmetini kullanıyorsanız bulut depolama alanınıza kolay bir ulaşım sağlayan bu eklentiden faydalanmanızı öneriyoruz. Tek bir tıklama ile kaydetmek istediğiniz içeriği Google Drive hesabınıza aktaran Seva to Google Drive eklentisi ile hesabınızı kaliteli bir şekilde kullanmanız daha da mümkün.

Google Translate

Dünya üzerinde en çok tercih edilen sözlük olan Google Translate, Google Chrome kullanıcılarına bir eklenti paketi olarak sunuluyor. Sayfa içerisinde seçmiş olduğunuz alanları size derhal çeviren eklenti, tarayıcınızla olabildiğince entegre bir şekilde çalışıyor. Google Translate'in tam performansından ödün vermyen eklenti, size bu himzeti tarayıcınız üzerinden sağlıyor.

StayFocusd

Dikkatinizi toparlamakta güçlük çekiyorsanız, konsantrasyon ve odaklanma sorunlarınızın olduğunu düşünüyorsanız StayFocusd isimli bu eklenti size yardımcı olacaktır. Vermiş olduğunuz belli bir zaman dilimi boyunca belli başlı sitelerde gezip tekrar işinize dünmenizi sağlayan eklenti sayesinde hem kendinizi aşırı frenlememiş oluyorsunuz hem de işinize devam ediyorsunuz. Zaman limitini ihlal etmeniz durumunda eklenti giriş yapmanızı engelliyor.

goo.gl URL Shortener

Bu eklenti sayesinde goo.gl URL Shortener hizmetine tarayıcınıza entegre bir biçimde ulaşabiliyorsunuz. Kısa ve taşınabilir bağlantı adresleri sağlayan hizmet ile uzun ve zorlu URL adreslerini olabildiğince kırpıp onları düzenli bir hale sokabiliyorsunuz.

Sosyal

Hangouts

Google Chrome üzerinde bulunan omnibox kısmına Hangouts ikonu yerleştiren eklenti sayesinde Hangouts uygulamasına hızlı bir geçiş yapabiliyorsunuz ve diğer kullanıcılar ile seri bir şekilde bağlantıya geçiyorsunuz. Hangouts hizmetini sık kullananlar için bu eklenti vazgeçilmez bir pratiklik sunuyor.

Silver Bird

Twitter hesabınızı yönetmek için yardımcı araçlar sunan Silver Bird eklentisi, sosyal medyanın 140 karakterlik mecrasını ihmal etmemeniz için tarayıcınıza entegre edebileceğiniz bir hizmet sunuyor. Twitter, Türkiye'de herkes tarafından kullanmıyor olsa da belirgin bir ağırlı ve otantik bir takipçi kitlesi olduğu varsayılırsa bu alanda erişmek isteyeceğiniz en verimli eklenti Silver Bird.

YORUMLAR