Hızlı Haberleşme Çağının Popüler İletişim Programları

İletişim çağındayız, bundan 10 yıl önce bir mektubun alıcıya ulaşması aylar sürerken, günümüzde bu süre saniyelere kadar indi. Hatta geleceğe yönelik mesaj dahi gönderebilmekteyiz. İnsanın doğasında konuşmak, haberleşmek ve tanıdıklarıyla sürekli sohbet e

Hızlı Haberleşme Çağının Popüler İletişim Programları

İletişim çağındayız, bundan 10 yıl önce bir mektubun alıcıya ulaşması aylar sürerken, günümüzde bu süre saniyelere kadar indi. Hatta geleceğe yönelik mesaj dahi gönderebilmekteyiz. İnsanın doğasında konuşmak, haberleşmek ve tanıdıklarıyla sürekli sohbet edebilme isteği var. 2 yaşında bir çocuğun önüne koyduğumuz bilgisayar onun için farklı bir şey değil hemen öğrenebildiği ve kullanabildiği bir cihaz durumunda. Hayat şartları, insanları belli bir koşuşturmacanın içine sürüklemekte ve eskisi gibi yüz yüze görüşmeler istenildiği ölçüde yapılamamakta. Ama teknoloji her zaman bize verdiği sözü tutuyor, en ucuz, en hızlı şekilde metin bazlı, sesli ve görüntülü şekilde sunduğu iletişim kanalları sayesinde istediğimiz kişi yada kişileri bilgisayar ekranımızda karşımıza çıkarıyor.

Hatırlarsınız 7-8 yıl öncesinde sadece MSN isminde bir program bilirdik ve karşı tarafın bilgisayarında da bu programın yüklü olması gerekirdi. İki bilgisayar arasında açılan tünelde metin bazlı yazışmalar yapabilirken şimdilerde platform bağımsız olarak, ister kendi bilgisayarımızdan ister akıllı cep telefonumuzdan istersek de en yakın internet erişimi olan yerden tarayıcı bazlı sunulan hizmetlerden sınırsız şekilde yararlanabiliyoruz. İletişimde olacağımız kişinin de sizinle benzer platform yada programı kullanması gerekmiyor. Kesintisiz iletişim günümüzde artık mümkün hale geldi.

Bilgisayarımıza yükleyebileceğimiz yada web üzerinden hesap bilgilerimizle girip kullanabileceğimiz servisler mevcut ve yoğun olarak kullanılmakta. Ülkemizde yoğun olarak kullanılan Live Messenger, dünyada 330 milyon+ aktif kullanıcı ile artık vazgeçilmez olduğunu kanıtlamış gözüküyor. Gmail hesabı olanlar Live Messenger yerine Gtalk'u yoğun olarak tarayıcı üzerinde, basit olması ve video görüşmeye izin vermesinden dolayı tercih etmekteler. Uluslararası aramalar, iş görüşmeleri yada konferans görüşmeleri için Skype, Live Messenger haricinde ayrıca bilgisayarımıza yüklenen ikinci bir iletişim programı durumunda. Yahoo Messenger ülkemizde pek tercih edilmese de dünyada Yahoo'nun 248 milyon+ kullanıcısının % 20'si sohbet programını kullandığını varsayarsak ciddi bir potansiyele hala sahip. Linux platformunu tercih edenler Empathy hazır geldiği için direkt onu kullanırken, birden çok serviste hesabı olan ve ayrı hesaplardaki arkadaşlarıyla konuşmak isteyenler çoklu protokol destekleyen programlara yönelerek birden çok program kurmanın önüne geçmiş oluyorlar. Trallian, Aim, Digsby ve Pidgin programlarından biri tercih edilebilir. Bunların yanında Facebook gibi yüz milyonlarca kullanıcıyı arkasına almış bir dev var ve mobil platform haricinde masaüstü hizmetini de devreye aldığı anda Facebook Messenger muhtemelen bilgisayarımızda yüklü tek program olacaktır diye düşünüyorum.

Aşağıda sürekli iletişimde kalabilmeniz için gerekli programlar ve servisler ile ilgili hazırladığımız listeye ulaşabilirsiniz. Buyrun;

Microsoft Live Messenger

Platform: Windows - Mac OS X - Windows Phone - iPhone - Android - Nokia - BlackBerry - Web + Ücretsiz

Live Messenger tam ekran HD görüntülü sohbet imkanı sunmaktadır.

1999 yılında Windows XP ile hayatımıza giren MSN isimli sohbet programı, 2005 yılında isminde değişikliğe giderek Live Messenger olmuştur. Neredeyse her platformda çalışma özelliğine kavuşan program (Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows Mobile, Windows CE, Xbox 360, Blackberry OS, iOS, Java ME, S60, Symbian OS 9.x ve Zune HD), 2005 yılında Windows Live ismiyle çevrimiçi servis haline gelmiştir. Microsoft'un 2009 Haziran verilerine göre her ay 330 milyon kullancıya hizmet veren dev bir ağ.

Microsoft'un sunduğu fotoğraf albümü oluşturma, çevrimdışı mesajlaşma, oyunlar ve eklenti desteği yanında, son olarak eklenen sosyal ağlarla birebir iletişim özelliği tek bir programda toplanmış durumda. Facebook, MySpace ve LinkedIn hesaplarınızı tanıtarak ilgili sitelerdeki güncellemeleri ve iletişimi Messenger üzerinden rahatça gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Facebook Chat özelliği ile entegre olarak Facebook arkadaşlarınızla da konuşabilirsiniz. Microsoft tarafından yapılan açıklamada Live Messenger üzerinden yapılan Facebook Chat görüşmelerinde 2.8 milyar dakikaya ulaşmış.

Her iletişim programında olduğu gibi servisin bazen çalışmadığı, iletileri göndermediği yada servise erişiminize izin vermediği durumlarlar karşılaşılabilmekte. Özellikle fazla sayıda arkadaşa sahipseniz ve tüm arkadaşlarınızla konuşmak gibi bir durumunuz var ise programın yavaş çalıştığı söylenmekte.

 

Facebook Messenger

Platform: Android - BlackBerry - iPhone - Windows 7 + Ücretsiz

Yüz milyonlarca kullanıcısının anlık haberleşmesini sağlamak için akıllı telefonlarda ve Windows 7 yüklü masaüstü bilgisayarlarda yüklenebilir sürümü kullanıma sunuldu.

Arkadaşlarımızın çevrimiçi olup olmadığını görebilir, arkadaş grubunuz ile harita üzerinde gezi planı çıkarabilir ve ister Facebook arkadaş listenizden isterseniz telefon defterinden yararlanarak istediğiniz kişiye mesajınızı gönderebilirsiniz. Akıllı cep telefonları için hazırlanan program Türkiye'de de artık indirilebilir durumda. Facebook, kendi bünyesinde Windows 7 platformunda çalışabilen masaüstü programını üreterek kullanıcılarına sunmuya başladı. Rastgele kullanıcılarından da seçtiği kişilere, programı test etmeleri için göndermiş durumda. Hatırlatmakta fayda var Microsoft ile herhangi bir şekilde ortak üretilmiş bir program değil.

Live Messenger tarzında anlık mesajlaşma sağlayan bu uygulama Facebook sitesine girmeden tüm işlemlerinizi de gerçekleştirmeniz bakımından güzel bir örnek teşkil etmekte. Görüntülü sohbetin henüz yer almadığı uygulama Skype ile yaptıkları işbirliği sonucu yakın zamanda programa ekleneceğini öngörebiliriz.

Alternatifleri: ChitChat For Facebook

 

Skype

Platform: Windows - Mac - Linux - Android - iPad - iPhone - Symbian + Ücretsiz

Facebook arkadaşlarınızı Skype kişi listesinden görün, doğruca Skype'tan anlık mesajlaşın.

Skype açık kaynak kodlu olarak çıktığı yolda maddi sıkıntılarla karşılaşsa da emin adımlarla ilerleyen ve gerek iş çevreleri gerek normal kullanıcılar tarafından ayrı bir yere konulmakta. Anlık mesajlaşma, sesli görüşme ve konferans, çağrı bırakma gibi özellikleri ücretsiz sunarken, dünyanın herhangi bir yerindeki cep telefonu sms gönderme, çağrı yönlendirme yada sabit hatta çağrı yapılması ve görüşülmesi için fiyatlandırması düşük abonelik seçenekleri sunmakta. Talep ederseniz kendinize ait bir Skype Numaranız bile olabilir. Hızlı, basit ve güçlü arayüzü ile beraber sunduğu kaliteli - uygun fiyatlı servisleri ile başarılı bir tablo çizmekte.

Facebook ile yaptıkları antlaşma sayesinde Facebook ile entegrasyonu sağlamış. Bu sayede Facebook arkadaşlarınıza Skype üzerinden ulaşabilir yada çağrı bırakabilirsiniz.

 

Gtalk

Platform: Windows - Web + Ücretsiz

Gmail hesabınız ile hem tarayıcınızdan hemde masaüstünüzden diğer Gmail kullanan arkadaşlarınız ile mesajlaşabilir, dosya paylaşabilir ve sesli görüşme yapabilirsiniz.

Google hem tarayıcı üzerinden hem de Windows platformunda program olarak Gmail ve Google hesabı olan tüm kişileri dosya paylaşımı, sesli ve metin bazlı konuşturmanın en basit yolunu kullanıcılarına sunmuş durumda. Her ne kadar Gtalk programı sadece Windows için hazırlanmış olsa da diğer platformlarda yer alan programlarla da entegrasyon sağlamış durumda. Ayrıca tarayıcı içinde Gamil, iGoogle ve Orkut içinde çalışan Gtalk, video uygulaması için bilgisayarınıza yükleyeceğiniz eklentiler Windows, Mac OS X ve Linux için hazırlanmış durumda. Google Chrome OS piyasaya çıktığında ise Gtalk platform bağımsız bir uygulama haline gelecektir.

Bu bölümde listelediğimiz programlar içerisinde en basit olanı diyebileceğimiz Gtalk programı, Gmail kullanıcıları arasında gizli bir haberleşme yazılımı olarak adlandırabiliriz. Yoğun kullanıcı kitlesi olmasada kolay kullanımı ve basit yapısı nedeniyle tercih edilmeye başlandığını görebilmekteyiz.

Alternatifleri: Linux altında Pidgin, Mac Os X altında iChat, Adium

 

Yahoo Messenger

Platform: Windows - iPhone - iPad + Ücretsiz

Sekmelere bölünebilen sohbet arayüzü ile bir mesajlaşma programında düşünebileceğiniz her şeyi Yahoo Messenger'da bulabilirsiniz.

Yahoo Messenger arkadaşlarınızla online olarak anlık mesajlaşma gerçekleştirebileceğiniz ücretsiz bir servis. Ülkemizde pek tercih edilmese de dünyada kullanılan ve tercih edilen bir sohbet programı. Sesli ve görüntülü konuşma desteği, Facebook ve Windows Live entegrasyonu sayesinde arkadaşlarınızla Yahoo Messenger üzerinden konuşma, Facebook-Flickr-Yahoo hesaplarınızı güncelleme gönderme özelliği, oyunlar oynayabilme ve Yahoo'nun bende en iyi başardığı bölüm Sohbet odaları oluşturup insanları birbiri ile konuşturabilirsiniz.

 

AIM

Platform: Windows - Mac OS X - Windows Mobile - Android - BlackBerry - iPhone - iPad - Web + Ücretsiz

Tüm platformlarda çalışabilen, yenilenmiş ve temiz arayüzü ile mevcut ve yeni katılacak kullanıcılarını memnun edecek gibi. Facebook ve Gtalk listelerinize ulaşarak tek program sayesinde konuşabilir, Facebook, Twitter, MySpace, foursquare gibi sosyal ağlarda durum güncellemenizi hızlıca gerçekleştirip arkadaşlarınızın yazdıklarını takip edebileceğiniz iletişim programı. Ülkemizde pek tercih edilen bir program olmamasına karşın Amerika kıtasında yoğun bir kullanım oranına sahip.

 

ICQ

Platform: Windows - Mac OS X - Windows Mobile - Android - BlackBerry - iPhone - Java - Symbian - Web + Ücretsiz

İlk göz ağrımız ne de olsa. Ülkemizde artık yaygınlığını yitirmiş olsa da dünyada geniş kitleler tarafından halen kullanımı devam etmektedir.

2010 verilerine göre 50 milyon aktif kullanıcıya sahip, yoğun olarak Almanya, Rusya, Doğu Avrupa ve İsrail'de kullanımına devam ediliyor. İlk aklıma gelen mesaj gönderirken ve geldiğinde çıkardığı ses. ICQ o ses ile girdi hayatımıza ama popüler servisler çıktıkça ülkemizde kullanımı hızlı bir şekilde geriledi. Yeni versiyonunda herkesin hoşuna gitmeyecek derecede cıvıl cıvıl olan alıştık olduğumuz yeni arayüzü, artık her platformda çalışabilen, Gtalk-Facebook Chat sayesinde o servislerdeki arkadaşlarımızada ulaşabileceğimiz, yeni video-sohbet özelliği ile baştan sona yenilenmiş haliyle karşımızda.

 

Digsby

Platform: Windows + Ücretsiz

AIM, MSN, Yahoo, ICQ, Google Talk, Jabber ve Facebook Chat hesaplarınızı, sosyal ağlardaki hesaplarınızı tek bir uygulama ile kontrol etmenizi sağlamakta. Gmail, Yahoo Mail, Hotmail, AOL Mail, POP ve IMAP servislerindeki e-postalarınızı, Facebook, MySpace, LinkedIn, Twitter gibi servislerde anlık iletileriniz, durum güncellemelerinizi tek ekranda ve pratik olarak yapmanıza yardımcı olur. IM + Eposta + Sosyal Ağlar = Digsby diyebiliriz. Şimdilik sadece Windows platformunda çalışabilen program, geliştiricileri tarafından Mac OS X ve Linux versiyonları üzerinde çalışılmakta. Tek program ile birden çok hesabınıza ulaşmanızda tercih edebilirsiniz.

 

Alternatifleri: Pidgin, Chit Chat

Pidgin

Platform: Windows - Linux - Portable + Ücretsiz

Eski ismiyle Gaim yeni adıyla Pidgin, eklenti desteği ile göz dolduran ücretisiz bir iletişim programı.

2007 yılında tahmini olarak 3 milyon kullanıcıya ulaşan Windows, GNOME2, KDE 3 ve KDE 4 masaüstü paketlerine kolayca entegre olabilen Pidgin, özellikle eklentileriyle sizleri etkileyebilir. İsterseniz API desteği sayesinde kendi eklentinizi yazıp paylaşabilirsiniz. AIM, ICQ, Google Talk, Jabber/XMPP, MSN Messenger, Yahoo!, Bonjour, Gadu-Gadu, IRC, Novell GroupWise Messenger, QQ, Lotus Sametime, SILC, SIMPLE, MXit, MySpaceIM ve Zephyr servisleri ile uyumlu çalışması, dosya paylaşımı, anlık mesajlaşma, özelleştirilebilir gülümseme paketleri, bilgilendirme balonları ile reklam içermeyen açık kaynak kodlu, donanımlı bir program. 84 farklı dili desteleyen programın, Türkçe dil dosyasında halen eksikler mevcut olduğununu hatırlatmak isterim.

Facebook Chat kullanmak istiyorsanız ve bulunduğunuz bölgede yasaklı yada engelli ise, proxy kullanarak rahatça mesajlaşabilir ve güncellemelerini kontrol edebilirsiniz. Çok basit bulabilirsiniz, temasını, renklerini beğenmemiş olabilirsiniz ama bir kez olsun kullanmalısınız.

 

Alternatifleri: Platform bağımsız Trillian, özelleştirilebilir Miranda, Mac OS X için Adium

Adium

Platform: Mac OS X - Portable + Ücretsiz

Mac OS X platformununda, her noktası özelleştirilmeye izin vererek farklılığını kanıtlamış, çoklu protokol sunan açık kaynak kodlu iletişim programıdır.

Pidgin gibi özelleştirilebilir yapısı ve eklenti desteği sayesinde favori bir iletişim programıdır. Program, kullanıcıları tarafından istenildiği gibi özelleştirilebildiği için Xtras bölümü açılmış. Bu bölümde ikon, gülücük, tema, ses gibi kullanıcıların oluşturdukları paketler herkesin kullanımına açılmış. 15 farklı iletişim servisine bağlanabilen Adium, Mac kullanıcılarına yakın duran arayüzü sayesinde tercih edilmekte. Facebook Chat'te bu servislere dahildir. Program tek başına sadece mesajlaşma yazılımı iken eklenti desteği sayesinde tatminkar düzeyde ses ve görüntülü görüşme imkanıda sunmaktadır.

 

Alternatifleri: Pidgin, iChat

Trillian

Platform: Windows - Mac - Web - Android - BlackBerry - iPhone + Ücretsiz/Pro versiyonu Ücretli

Windows 7 ile uyumlu basit arayüzü sayesinde yeniden popülerliğini kazanacak gibi gözüküyor.

Minimize edilmiş yeni yüzü sayesinde Digsby'e, basitleştirilmiş kullanımı bakımından Pidgin'e benzetilmekte. Program istediğiniz her platformda çalışma yeteğine sahip. Web üzerinden işleyen servis bazı özelliklerini Meebo'den almış gözüküyor. Pro versiyonu ise $12 dolar ödeyerek teknik servisinden, bulut hizmetinden, reklamsız mesajlaşmadan yararlanabilirsiniz. İletişim servislerinden AIM, ICQ, Windows Live Messenger, Yahoo! Messenger, IRC, Novell GroupWise Messenger, Bonjour, XMPP ve Skype, sosyal ağlardan Facebook, Twitter ve MySpace, e-posta servislerinden POP3, IMAP destekleyen tüm servisler ile Gmail, Hotmail ve Yahoo! Mail elinizin altında.

 

Miranda IM

Platform: Windows - Portable + Ücretsiz

İsmini ilk kez duyduğumuz servisler de dahil olmak üzere çoklu protokol desteği sunan, 350+ eklentisi ile özelleştirilebilmesi sağlanan basit bir iletişim programı.

Nimbuzz

Platform: Windows - Mac OS X - Windows Mobile - Android - BlackBerry - iPad - iPhone - Web + Ücretsiz

5000'nin üzerinde farklı cep telefonu modeli destekleyen, son açıklanan verilerinde 50milyon kullanıcıya ulaşıp günlük 100.000 yeni kullanıcı kazanan, çoklu protokol desteği sayesinde tek hesabınızla tüm diğer servis ve sosyal ağlara ulaşabileceğiniz güzel bir program. Mevcut internet bağlantısı yada cep telefonunuzdan Wi-Fi kullanarak aramaları gerçekleştirmekte, eğer uluslararası aramalar yapacaksanız kendi sitesinden girip kredi yüklemeniz gerekmekte. Ülkemizde Turkcell Nimbuzz Messenger ismiyle programı müşterilerine sunmakta. Cep telefonunuzda bu uygulamayı kullanacaklar kesinlikle bir internet paketine abone olmaları tavsiye ediliyor. Bilgi alışverişlerinde giden-gelen verilerin ücretlendirmesi bağlı bulunduğunuz GSM operatörü tarafından yapıldığı için buna dikkat edilmesi gerekli.

 

iChat

Platform: Mac OS X + Ücretsiz

MobileMe, AIM (AOL Instant Messenger), Yahoo mail, Google Talk ve Jabber servislerinizdeki hesaplarınız ile iChat uygulamasına giriş yapabilirsiniz. Apple ürünü olan iSight yada DV kameranız ile görüntülü ve sesli olarak ister karşılıklı isterseniz on kişiye kadar konferans görüşmesi yapabilir, ekranınız paylaşarak sunumunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Mac OS X içinde hazır olarak gelmektedir.

Alternatifleri: Adium

Chit Chat For Facebook

Platform: Windows - BlackBerry + Ücretsiz

Facebook ile bir bağı olmasa da Facebook Chat uygulamasını masaüstünüzde kullanmak ister misiniz? sloganı ile iletişim programları arasına etkili bir giriş yapmış durumda.

Programın isminden yanlış anlaşılmalara neden olmadan hemen açıklayalım. Herhangi bir şekilde Facebook ile bağı bulunmamakta. Tek amacı Facebook Chat uygulamasını masaüstünüzde kullanmanıza olanak vermek. Bu amaçla sürekli hataların giderilmesi ve kullanılan özelliklerin kullanıcı dostu olması için çaba sarfetmekteler. Tarayıcınızdan girmek yerine masaüstünüzden Facebook hesabınıza ulaşarak yönetmek isterseniz denemeniz gereken programlar arasına almalısınız. Yeni bir program olduğu için hatalar ile karşılaşmanız doğal. Bu nedenle sık sık sitesini ziyaret ederek sıkça sorulan sorular bölümünü kontrol etmenizda fayda var.

 

Mercury

Platform: Windows - Linux - Mac OS X - Portable + Ücretsiz

Linux platformunda geliştirilmeye başlamış çoklu iletişim protokollerine izin veren bir program. Arayüz konusunda sınıfta kaldığı kesin.

 

Meebo

Platform: Web - Android - BlackBerry - iPhone + Ücretsiz

Popüler tüm iletişim uygulamalarına destek sunan, kuruluma ihtiyaç duymadan web üzerinden ağlara bağlanabilen ve Pidgin yapımcıları tarafından ücretsiz kullanıma sunulan ve açık kaynak kod kütüphaneleri kullanılarak oluşturulmuş popüler bir web uygulaması. Özellikle arayüz konusunda bir çok kullanıcının beğenisini kazanmış durumda.

 

Ebuddy

Platform: Web - Android - BlackBerry - iPhone + Ücretsiz

Popüler tüm iletişim uygulamalarına destek sunan, kuruluma ihtiyaç duymadan web üzerinden ağlara bağlanabilen sayılı tarayıcı üzerinde çalışan web uygulamalarından birisidir. Popüler servislerde yapabildiğiniz tüm işlemleri ebuddy'de hem web üzerinden hemde mobil platformda sunduğu ebudddyXMS uygulaması ile sunmakta. 2010 verilerine göre Mobil versiyonunun indirilme sayısı 100 milyonu aşmış durumda. Buda servisin popüleritesini göstermekte.

 

imo.im

Platform: Web - Android - BlackBerry - iPhone + Ücretsiz

 

Meebo ve eBuddy tarzında web tarayıcı üzerinden platform bağımsız olarak hizmet veren bir servis. Facebook Chat, Google Talk, Skype, MSN, ICQ/AIM, Yahoo, Jabber, Hyves, VKontakte, Myspace ve Steam servislerini desteklemektedir. Grup mesajlaşmaları, sesli görüşme, resim- dosya paylaşımları, tüm işlemlerin kayıt altına alınması gibi benzer uygulamalarında sunduğu özellikleri barındırmakta. Ayrıca About.com 2011 yılında Seçilen En iyi iPhone/iPad uygulaması, En iyi Web Sohbet Servisi olması servisin ve uygulamanın kullanıcı kitlesini ve sorunsuz çalıştığının kanıtı.

 

KoolIM

Platform: Web + Ücretsiz

Meebo benzeri, herhangi bir yazılım yüklemeden tarayıcınızdan, sunduğu servislerin hesap bilgilerini girerek uygulamayı kullanmaya başlıyorsunuz.

YORUMLAR