iOS İçin En İyi 10 Eşleştirme Oyunu

Hem iPhone hem de iPad cihazlarınız üzerinde oynayabileceğiniz en iyi eşleştirme oyunlarını sizler için derledik.

iOS İçin En İyi 10 Eşleştirme Oyunu

Büyük küçük fark etmeksizin geniş bir oyunsever kitleye hitap eden eşleştirme oyunları son dönemlerde bir hayli popüler hale geldi. Tabletlerin ve akıllı telefonların sınırlı kabiliyetlere sahip dokunmatik ekranlarında yaşanılabilecek en iyi oyun keyfini sunan bu oyunların bu denli popüler olmasının başlıca sebeplerinden biri de bu.

Mobil dünyayı takip edenler bilecektir özellikle Candy Crush gibi bir yapımdan sonra üreticiler bu kategorideki pontasiyeli görüp sıklıkla eşleştirme oyunları piyasaya sürmeye başladılar. Hal böyle olunca seçeneklerin sayısı arttı ve bu kategoride gerçekten oynamaya değer, kaliteli bir oyun arayanların beğenilerine hitap edebilecek oyunu bulmaları zorlaştı.

Bu bağlamda, iTunes’da yer alan ve „en iyi eşleştirme oyunları“ klasmanına sokabileceğimiz kalitedeki oyunları tek bir kaynakta derlemek istedik. Eğer iOS cihazınıza keyifli ve yüksek kaliteli bir eşleştirme oyunu yüklemek istiyorsanız, yazımızda yer alan seçeneklere göz atmanızda fayda var.

1- Candy Crush Soda Saga

Candy Crush’ın olmadığı bir eşleştirme oyunları listesi zaten düşünülemezdi. Klasik oyunu koymak yerine Soda Saga ibaresini taşıyan ve serinin devamı niteliğinde olan bu seçeneği eklemeyi uygun gördük.

Öncelikle belirtmeliyim ki Candy Crush Soda Saga önceki versiyonda tecrübe ettiğimiz oynanış yapısını benzeri bir şekilde devam ettiriyor. Yani yine üç tane şekeri yan yana dizerek patlamalarını sağlıyoruz ve ne kadar fazla şeker içeren kombinasyonlar yaparsak o kadar fazla puan alıyoruz. Oyunda göze çarpan farklılıklardan biri de şekerlerin sodaya benzemesi. Şekerleri erittiğimiz zaman gazlı içecek asitine benzer sesler çıkıyor.

Önceki oyunun tersine bu sefer şekerler ekranın yukarısından değil aşağı kısmından geliyor. Toplamda 75 bölüme sahip olan Candy Crush Soda Saga’da yer alan bölümler kolaydan zora doğru sıralanmış ki bu zaten beklediğimiz bir şeydi. İlk baştaki bölümler görece olarak alıştırma havasında ilerliyor olsa da üç-beş bölüm geçtikten sonra işler zorlaşmaya başlıyor.

2- Frozen Free Fall

Disney hayranlarına hitap eden bir eşleştirme oyunu! Arendelle Krallığı’nda geçen destansı bir maceraya ortak olduğumuz bu oyun ilhamını Disney’in animasyon filmi Frozen’dan alıyor. Anna ve Elsa ile ortak bir maceraya çıkıyor ve eğlenceli bir eşleştirme oyunu deneyimi yaşıyoruz.

Filmin favori karakterlerinin oyuna dahip edilmesi beğeni toplayan detaylar arasında yer alıyor. Elbette bu karakterlere ek olarak daha başka karakterler açmak da mümkün. Bunlar başlangıçta açık değil, bölümleri tamamladığımız zaman açılıyorlar. Karakterlerin her biri farklı özelliklere ve güçlere sahip. Bu güçleri oyun esnasında bölümleri daha rahat ve hızlı geçebilmek için kullanabiliyoruz.

Oyundaki amacımız renkli mücevherleri yan yana getirerek onları patlatmak. Ne kadar fazla benzer mücevheri yan yana getirebilirsek kombolarımız da o kadar fazla oluyor ve daha fazla puan kazanıyoruz. Renkli animasyonlar ve canlı görsellerle zenginleştirilen oyun atmosferi Frozen Free Fall’un artı puan topladığı detaylar arasında yer alıyor. Disney hayranıysanız Frozen Free Fall tam size göre bir eşleştirme oyunu olacaktır.

3- Marvel Puzzle Quest

Klasik eşleştirme oyunu dinamikleri marvel karakterleriyle birleşiyor ve ortaya benzersiz bir yapım çıkıyor! Marvel hayranlarına hitap eden bu keyifli oyunda tıpkı diğer eşleştirme oyunlarında olduğu gibi üç veya daha fazla benzer objeyi yan yana getirerek yok olmalarını sağlıyor ve bu şekilde elde edilebilecek en yüksek skoru toplamaya çalışıyoruz.

Oyunun dikkat çeken özellikleri arasında RPG oyunu öğelerini de kombine etmesi var. Bu sayede karakterlerin özelliklerini artırabiliyor ve sayede stratejik bir üstünlük yakalayabiliyoruz. Gerçek oyunculara karşı mücadele etme şansı da sunan Marvel Puzzle Quest’te X-Men, S.H.I.E.L.D. ve H.A.M.M.E.R. gibi efsanevi süper kahraman topluluklarına yer verilmiş.

Oyun esnasında Captain America, Hulk, Spider-Man, Loki, Thor, Black Widow ve Venom gibi geniş hayran kitlesine sahip karakterlerle birebir oynama şansına da sahibiz. Görsel anlamda tatmin edici seviyelerde yer alan Marvel Puzzle Quest, eşleştirme oyunları kategorisine yeni bir soluk getirecek düzeyde bir kaliteye sahip.

4- Birzzle Fever

Fruit Ninja'yı geliştiren Halfbrick Studios imzası taşıyan Birzzle Fever eşleştirme kategorisinde yer alan dikkat çekici seçeneklerden bir tanesi. Ücretsiz olarak indirebileceğimiz bu oyunda arkadaşlarımızla mücadele etme şansına sahibiz. Elbette tek olarak da ilerlemek mümkün.

Oyunun öne çıkan özellikleri arasında sade ve gösterişten uzak olan arayüzü yer alıyor. Arayüz her ne kadar sade olsa da oyun keyfini maksimum düzeyde tutacak kadar renkli görseller ve hareketli animasyonlar mevcut.

Bu tarz oyunlarda görmeye alıştığımız türden güçlendiriciler ve bonuslar bu oyunda da mevcut. Güçlendiricileri toplayarak oyunda kazanacağımız puanı en üst seviyeye çıkartabiliyoruz. Toplamda 200’den fazla bölüme sahip olan oyunda ilk birkaç bölüm bizi oyuna ısındırmakla görevli. Alıştıktan sonra başlayan asıl heyecanla birlikte oyuna tam anlamıyla giriş yapmış oluyoruz.

Birbirinden sevimli kuşlardan birbirine benzeyenleri yan yana getirerek ilerlemeye çalışığımız Birzzle Fever, bu kategoride oynayabileceği keyifli bir oyun arayan oyunseverlere hitap ediyor.

5- Diamond Dash

Listenin en hızlı, en dinamik ve en stresli oyunlarından bir tanesi; Diamond Dash! Oyunu bu denli hızlı ve dinamik yapan detaylar arasında 60 saniyelik süre sınırı yer alıyor. Bu oyunda çok fazla düşünmek başarıdan ziyade yenilgiyi getiriyor. Bu yüzden kararları çok hızlı bir şekilde almalı ve hamlelerimizi zaman kaybetmeden gerçekleştirmeliyiz.

Diamond Dash Facebook desteği de sunuyor. Bu sayede oyuncular arkadaşlarıyla keyifli bir rekabet ortamı oluşturabilir. Haftalık olarak Facebook’ta oyunda en yüksek puanı alan oyuncular belirleniyor.

Tıpkı benzer oyunlarda olduğu gini üreticiler Diamond Dash’te de oyuncuların daha yüksek puan elde etmek için kullanabilecekleri güçlendirici ve bonuslara yer vermiş. Bu bonusları toplayarak oyundan elde ettiğimiz puanları artırabilir ve daha yüksek skorlar elde edebiliriz. Sürekli olarak güncellenen içeriği, renkli görselleri ve canlı animasyonları ile Diamond Dash mutlaka denenmesi gereken oyunlar arasında yer alıyor.

6- Cursed House II

Listedeki diğer seçeneklerden daha farklı bir yol izleyen Cursed House II’de sevimli hayvanlar ve jelibonlar yok. Bunlar yerine büyülü güçler barındıran çeşitli taşlar var ve amacımız bu taşları bir araya getirerek üzerimizdeki laneti kaldırmak.

Şeytan Kral tarafından hapsedildiğimiz şatodan çıkmak için büyülü taşları bir araya getirerek yok etmeye ve bu şekilde yolumuzu açmaya çalışıyoruz. Kulağa biraz tuhaf gibi gelse de oyun konu itibariyle ortaya orijinal bir şeyler koymasını biliyor.

Toplamda 126 farklı bölüme sahip olan Cursed house II’de kullanılan grafikler oyunun kalitesine olumlu katkıda bulunuyor. Zaten üzerine düşünülmüş ve emek verilmiş bir oyun olduğunu daha ilk girdiğimizde anlıyoruz.

Genel olarak oyun gerçekten başarılı ve bu yüzden de en iyi eşleştirme oyunları arasındaki yerini hiç zorlanmadan alıyor.

7- Jewel Mania

Jewel Mania karşımıza sade ve rafine bir eşleştirme oyunu olarak çıkıyor. Herhangi bir konuya veya ilginç hikayeye sahip olmayan oyunda renkli görseller ve dinamik animasyonlar oyundan alınan keyfi katlıyor.

Diğer eşleştirme oyunları gibi Jewel Mania’da da benzer mücevherleri yan yana getirerek onları patlatmayı ve bu şekilde devam ederek platformda bulunan tüm taşları eritmeyi amaçlıyoruz. Oyun esnasında süre faktörünü de dikkate almamız gerekiyor. Toplamda 60 saniye süremiz var ve bu süre içinde tüm taşları tamamlamaya çalışıyoruz.

Jewel Mania her yaştan oyunsevere hitap eden bir oyun. Yetişkinler veya küçük yaştaki oyunseverler Jewel Mania’yı rahatlıkla oynayabilir ve eğlenceli vakit geçirebilirler. Eğer mütevazi ve boş zamanlarınızı değerlendirmek için oynayabileceğiniz bir eşleştirme oyunu arıyorsanız Jewel Mania’yı mutlaka denemelisiniz.

8- Jelly Splash

Milyonlarca kişi tarafından oynandığı belirtilen Jelly Splash karşımıza eğlenceli ve çocuksu yönü ağır basan bir oyun olarak çıkıyor. Bu noktada belirtmeliyim ki çocuksu bir havası olsa bile oyunu her yaştan oyunsever keyifle oynayabilir.

Jelly Splash’i listedeki diğer oyunlardan ayıran en büyük özelliği ise sunduğu bölüm sayısı. Toplamda 320 bölüm sunan Jelly Splash’i bitirmek için günlerce oynamak gerekiyor. Bu sayede oyun kısa sürede tükenmiyor ve uzun soluklu bir macera sunuyor.

Facebook desteği de sunan Jelly Splash’te elde ettiğiniz puanları arkadaşlarınızın kazandığı puanlarla kıyaslayabilir ve aranızda keyifli bir rekabet ortamı yaratabilirsiniz. Farklı oyun modlarından birini seçerek başladığımız oyundaki tek amacımız benzer objeleri yan yana getirerek yok olmalarını sağlamak ve bu şekilde devam ederek yüksek puanlar elde etmek. Yani diğerlerinden farklı bir konuya sahip değil. Fakat önemli olan konsept aynı olsa bile bunu nasıl sunduüu değil mi? Eğer siz de rengerenk ve sevimli yaratıklarla dolu bir eşleştirme oyunu arıyorsanız, Jelly Splash mutlaka denenecekler listenizde bulunmalı.

9- Pet Rescue Saga

Bu oyun listede yer alan diğer oyunların tersine olaya biraz daha sevimlilik katıyor ve oyunseverlerin beğenisini bu şekilde kazanmaya çalışıyor. Oyunda masum hayvanları kurtarmak gibi masum ve kutsal bir göreve hizmet ediyoruz. Bunu yapabilmek içinse benzer taşları yan yana getirerek onları yok etmeye ve bu şekilde hayvanlara yol açmaya çalışıyoruz.

Eğlenceli ve renkli grafiklerin hakim olduğu Pet Rescue Saga’da bu tarz oyunlarda bolca gördüğümüz güçlendirme ve bonus seçeneklerine de yer verilmiş. Zor durumda kaldığımız bir anda karşımıza çıkan bonus, günü kurtarmamızı sağlayabiliyor.

Yüzlerce farklı bölüme ev sahipliği yapan Pet Rescue Saga’da zorluk seviyesi kolaydan zora doğru gidiyor. Zaten bu beklenen bir şeydi. Öğrenmesi kolay, oynaması zevkli bir oyun olduğu için Pet Rescue Saga için herhangi bir yaş aralığı vermek istemiyorum. Büyük küçük herkesin bu oyunu beğenerek oynayacağından eminim.

10- Dungeon Gems

Gameloft imzası taşıyan Dungeon Gems’in farklı bir çizgide ilerlediğini baştan belirtmek istiyorum. Listenin diğer oyunlarından RPG dinamiklerini öne çıkararak sıyrılan Dungeon Gems’te destansı bir mücadeleye şahit oluyoruz.

Oyuna ilk girdiğimizde grafikler ve modellemeler karşısında hayran olduğumuzu belirtmeden geçemeyeceğim. Klasik bir eşleştirme oyunundan ziyade Dungeon Gems işe biraz daha hikaye katıyor.

Oyunda yer alan 200’den fazla kahramanın güçlerini harekete geçirebilmek için taşları parmaklarımızla sürüklememiz ve aralarında bağlantı kurmamız gerekiyor. Bu sayede kahramanlar saldırı gerçekleştirerek rakipleri yenebiliyor. Tüm bu özelliklerine rağmen Dungeon Gems de her yaştan oyunsever tarafından rahatlıkla ve keyifle oynanabilir.

Android İçin En İyi 12 Korku Oyunu

YORUMLAR