iPhone için En İyi Klavye Uygulaması Hangisi?

iPhone cihazlarımızda kullanabileceğimiz en iyi klavye uygulamalarını sizler için derledik.

iPhone için En İyi Klavye Uygulaması Hangisi?

Apple'ın son olarak piyasaya sunmuş olduğu iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, büyük ekran boyutları sayesinde kullanıcıların yazım alışkanlıklarını büyük ölçüde iyileştirdi. Mesaj yazarken, web ortamında dolaşırken veya diğer metin yazma işlemleri sırasında büyük ekranın ve dolayısıyla büyük tuşların epey faydasını görmek mümkün.

Fakat üreticiler bu konuda boş durmuyorlar ve metin yazma deneyimimizi sürekli olarak iyileştirmek için bir takım atılımlarda bulunuyorlar. iTunes üzerinde bulabileceğimiz klavye uygulamalarının sayısı epey fazla olsa da bunlar arasında sadece birkaç tanesi en iyi sıfatını hak edebilecek vasıflara sahip.

Tamindir olarak iPhone'lar için sunulan klavye uygulamalarını inceledik ve aralarından en iyi olanlarını seçtik. Eğer iOS işletim sistemine sahip olan cihazınızda kullanabileceğiniz bir klavye uygulaması arıyorsanız, yazımızın devamında mutlaka ihtiyaçlarınıza uygun birisini bulacaksınız.

1- Swiftkey

Listemize en iyisiyle başlamak istedik: Swiftkey. Android cihazlarda çok uzun bir süredir var olan ve daha sonra iOS kullanıcılarının da hizmetine sunulan Swiftkey, orijinal kullanımıyla yazım alışkanlıklarımızı tümüyle değiştirebilecek bir seçenek. İster tek ister çift elle yazıyor olun, Swiftkey her durumda size uyum sağlayacak özelliklere sahip.

Uygulamanın en dikkat çeken özelliği parmak kaydırma metoduyla mesaj yazabilmemize olanak sağlaması. Parmağımızı ekrandan kaldırmadan, sadece harfler üzerinde gezdirerek mesajlarımızı yazabiliyoruz. Bu da hem verimliliğimizi hem de yazım hızımızı büyük ölçüde iyileştiriyor.

Swiftkey'de farklı temalar mevcut. Kullanıcılar koyu, açık ve tatil başlıklı temalardan gözlerine en hoş geleni seçebiliyorlar.

2- Apple'ın varsayılan klavye uygulaması

Üçüncü parti yazılımlara karşı bir antipatiniz varsa Apple'ın varsayılan olarak sunduğu klavye uygulaması da epey işinize yarayacaktır. Açıkçası Swiftkey kadar olmasa da varsayılan klavye de epey güçlü özellikler ile donatılmış. İşin en güzel yanı da herhangi bir yükleme ve kurulum gerektirmeden kullanılabiliyor.

Swiftkey'de karşımıza çıkan parmak kaydırma yöntemiyle yazma varsayılan klavyede yer almıyor fakat akıllı kelime tahmini ve sesli komut özellikleri ile beklentilerimizi fazlasıyla karşılıyor.

3- Fleksy

Testlerimiz esnasında anladığımız kadarıyla Fleksy en iyi çalışan otomatik kelime hatası düzeltme özelliğine sahip olan klavye uygulaması. Öyle ki, Fleksy sayesinde gözünüzü bağlasalar dahi yüzde 99 hatasız bir şekilde mesaj yazabilirsiniz.

Tek hareketle istenilen kelimeyi silme özelliği ve farklı renklere sahip temaları ile Fleksy hiçbir eksiklik hissettirmeden görevini başarıyla yerine getiriyor.

4- TouchPal Keyboard

Akıllı telefon kullanıcıları arasında epey popüler olan TouchPal Keyboard, Sony, HTC ve Huawei gibi önde gelen üreticilerin cihazlarında varsayılan klavye uygulaması olarak sunuluyor. Bu kullanışlı klavye uygulaması sayesinde hem basma hem de kaydırma metoduyla mesajlarımızı yazabiliyoruz. Bu noktada uygulamanın Swiftkey'ile benzeştiğini söylemek hata olmaz.

Tıpkı Swiftkey'de olduğu gibi kelimeleri çok daha hızlı yazmamızı sağlayan kaydırma girişi özellikle tek elle yazan kullanıcıların epey işine yarayacak gibi görünüyor. Uygulamada 800'den fazla emoji ve farklı renk temalarının yer aldığını da belirtmeden geçmeyelim.

5- Minuum Keyboard

En kaliteli ve en işlevsel klavye uygulamaları arasında yer alan Minuum Keyboard, özellikle küçük ekranlı iPhone modelleri ile büyük bir uyum içerisinde çalışarak kullanıcıların küçük ekranın zorluklarını bertaraf etmelerini sağlıyor.

Bildiğiniz gibi küçük ekranlı iPhone modellerinde tuşlar da aynı ölçüde ufak oldukları için büyük parmaklı kullanıcılar için zor bir kullanım deneyimi ortaya koyuyorlar. Minuum Keyboard sayesinde en sık kullandığımız kelimeleri hafızaya alabiliyor ve sadece tek bir dokunuşla mesajımıza ekleyebiliyoruz.

6- Adaptx Keyboard

Listemizin son konuğu olan Adaptx Keyboard, içgüdüsel kullanım özellikleriyle öne çıkıyor ve kullanıcıların yazım hızlarını hiç olmadığı kadar artırıyor. Birçok otorite tarafından ödüle layık görülen bu klavye uygulaması tıpkı Swiftkey gibi parmağımızı ekrandan kaldırmadan yazmamıza imkan sağlıyor. 

Uygulama onu kullandıkça kendini geliştiriyor ve en sık kullandığımız kelimeleri öğreniyor. Bu sayede onları ne zaman yazmaya kalksak bunu hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor. Yazım hızınızı artırabileceğiniz bir uygulama arayışındaysanız Adaptx Keyboard bu konuda iyi bir tercih olacaktır.

Eğer memnuniyetle kullandığınız fakat listemizde bulunmayan bir klavye uygulamasına sahipseniz, yorum atarak bizimle paylaşmayı unutmayın.

Periscope'un Canlı Yayın Özelliğine İhtiyaç Duyabileceğimiz 10 An

YORUMLAR