Opera Tarayıcıyı Daha Eğlenceli Hale Getirecek 9 İpucu

İşte Opera tarayıcıya özgü ipuçları:

Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi popüler tarayıcılarla kıyasıya rekabet veren Opera, kendine has özellikleri sayesinde her zaman bir adım öne çıkmayı başarıyor. Fakat Opera, göründüğünden çok daha fazlasını sunuyor. Muhtemelen bilmediğiniz birçok özelliğe sahip. İşte Opera tarayıcıya özgü ipuçları:

1) Ekran Görüntüsü Çek ve Düzenle

Opera kullanıcıları yerleşik snapshot özelliği sayesinde tek tuş yardımıyla ekran görüntüsü alabilirler. Kenar çubuğundaki küçük kamera simgesine tıklayarak veya Ctrl Shift + 5 kısayoluna basarak macOS'ta Command + Shift +5 ) basarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Ekran görüntüsü aldıktan sonra görüntüyü kolayca düzenleyebileceğiniz, metinler, oklar ve çizgiler ekleyebileceğiniz bir önizleme ekranıyla karşılaşacaksınız.

2) Dark Mod

Son zamanların en çok tercih edilen arayüz görünümlerinden olan dark mod Opera'da da bulunuyor. Tarayıcıda dark moda geçmek yer imleri çubuğu, ayarlar sayfası ve daha fazlası gibi tüm temel öğeleri karanlık hale getirir. Dark modu kullanmak için Ayarlar'da 'Karanlık temasını etkinleştir' butonunu bulmanız gerekiyor.

3) Mesajlaşma Uygulamalarınıza Hızlı Erişin

Opera anlık mesajlaşma hesaplarınızı tarayıcıyla bağdaştırmanıza izin verir. Bu, konuşmalarınıza hızlıca ve Opera kenar çubuğundan erişmenizi sağlar. WhatsApp, Facebook Messenger, Telegram ve VK dahil olmak üzere birkaç popüler servisi kenar çubuğundan kullanabilirsiniz. 

Hesaplarınızı Opera'ya bağlamak için öncelikle tercih ettiğiniz platformun kenar çubuğundan erişilebilir olmasını sağlamalısınız. Bunun için Ayarlar > Kenar Çubuğunu Yönet yolunu izleyin. Ardından kenar çubuğundaki simge yardımıyla giriş yapabilirsiniz.

4) Hızlı Arama

 

Opera'da hızlıca bir şey aramak ya da bir sekmeye atlamak istiyorsanız bu arama kısayolunu kullanabilirsiniz. Sekme araması için Ctrl + Space tuşuna, web araması için de Alt + Boşluk tuş kombinasyonuna basarak kullanabilirsiniz. Eğer bu özellik aktif değilse Ayarlar'ı kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

5) Akıllı Metin Seçimi

 

Opera normal metin seçimi komut istemini birkaç eklenti ile yükseltti. Örneğin; bir döviz cinsi seçtiğinizde, Opera otomatik olarak yerel para birimine çevirir ve sonucu açılan pencerede gösterir. Opera Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Litecoin gibi kripto para birimleriyle bile uyumlu. Ek olarak, saat dilimleri ve ölçü birimlerinde de aynısını yapabilirsiniz.

6) Telefon ve Bilgisayarı Birleştirin: My Flow

Opera'yı hem bilgisayarında hem de akıllı telefonunda kullanan kişiler için, tarayıcının My Flow adlı bir süreklilik aracı vardırMy Flow, içeriği Opera Touch ve masaüstü uygulamaları arasında sorunsuz bir şekilde paylaşım yapmanıza olanak tanır. Bağlantılara, metne ve hatta görüntüleri aynı noktada buluşturabilirsiniz.

My Flow'u kullanmak için bir Opera hesabına da ihtiyacı olmayacak. Tek yapmanız gereken telefonunuzdan bir QR kodu taramak. Hesabınız hemen oluşturulacak ve bilgisayar ile telefon arasında iletişim kurabileceksiniz.

7) Sekmeler Arasında Dolaşın

 

Bilgisayarınızdaki pencerelerde olduğu gibi, Ctrl + Tab kısayolunu kullanarak Opera üzerindeki sekmeler arasında geçiş yapabilirsiniz Ancak Opera, en son hangi sekmeyi ziyaret ettiğinize bağlı olarak değiştirme sırasında oynamalar yaparak bu ortak işlevi bir adım öteye taşıyor.

8) Hızlı Erişim Bölümü

Opera'nın detaylı kullanımlarından biri olan Hızlı erişim sayesinde PDF dosyalarını görüntüleyebilir, ekran görüntülerini kontrol edebilir ve en çok kullandığınız sayfalara hızlıca erişebilirsiniz. Bunu kullanmak için Ayarlar'a gitmeniz gerekiyor. Daha pratik ancak detaylı bu bölüme alışmak biraz zaman alabilir.

9) Fare Hareketleri Sayesinde Daha Pratik Olun

Klavye kısayollarının yanı sıra, Opera fare hareketleriyle de uyumludur. Onları etkinleştirmek için düğmeye ihtiyacınız olacak. Bundan dolayı laptop trackpad'leri buna uygun değil. 

Opera'da sağ tuşa bastıktan sonra fareyi belirli bir yöne hareket ettirerek çok sayıda işlem gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin bir sayfaya geri gitmek için, sola doğru kaydırmanız yeterli.

Opera VPN Mobil (Android) Nasıl İndirilir ve Ayarları Nasıl Yapılır?
YAZILIM

Opera VPN Mobil (Android) Nasıl İndirilir ve Ayarları Nasıl Yapılır?

Opera mobil VPN ile Android akıllı telefonunuz üzerinden internette gezinirken anonim kalabilir ve engelleri aşabilirsiniz. Bu yazıda popüler web tarayıcısında yerleşik olarak yer alan VPN hizmetine dair merak edilen soruları yanıtladık.

Google Chrome'dan Mozilla Firefox’a Geçmeniz için 4 Neden
YAZILIM

Google Chrome'dan Mozilla Firefox’a Geçmeniz için 4 Neden

Google Chrome'dan Mozilla Firefox'a geçmek için nedenler neler? Bu yazıda Firefox isimli popüler internet tarayıcısının sunduğu dört adet avantajı sıraladık.

Chrome, Firefox, Opera ve Edge'de Karanlık Mod (Tema) Nasıl Kullanılır?
NASIL YAPILIR

Chrome, Firefox, Opera ve Edge'de Karanlık Mod (Tema) Nasıl Kullanılır?

Günün büyük bir çoğunluğunu bilgisayar ve mobil cihazlarda geçiriyoruz ve bu durum gözlerimiz için fazlasıyla yorucu oluyor.

YORUMLAR