Windows için En İyi 5 FTP Uygulaması

FTP sunucularına daha güvenli erişim ve daha fazla özellik kullanabilme imkanı sunan FTP istemcileri uygulamalarını sizler için derledik.

Windows için En İyi 5 FTP Uygulaması

FTP ya da Dosya Aktarım Protokolü, TCP/IP tabanlı bir ağ üzerinden iki farklı bilgisayar arasında dosya transfer, kopyalama veya senkronize edebilmenize olanak sağlayan bir ağ protokolüdür. Biz de bu ağlara erişim sağlayabileceğiniz FTP programlarınız sizler için bir araya getirdik.

FTP sunucularının aslında çok fazla pozitif yönlerinin olduğunu söyleyebilirim. Örneğin; bir bilgisayar firmasının sunduğu donanım sürücülerini FTP üzerinden paylaştığında, indirme işini daha kolay yapabilir, internetiniz kesilse dahi kaldığınız yerden indirebilirsiniz. Bunun dışında daha hızlı dosya indirmeye izin verdiği gibi, çift yönlü bir ağ protokolü olduğundan sizin de FTP sunucularıa dosya göndermenizi sağlar. FTP sunucularının en çok kullanıldığı alanlardan biri de hosting şirketlerinin sunduğu web alanlarına erişimdir. Firmanın size ilettiği bilgileri kullanarak, sitenizin sunucusuna erişebilir ve sitenizi oluşturacağınız dosyaları kolayca sunucuya gönderebilirsiniz. Her ne kadar FTP sunucularına web tarayıcılarından da erişim sağlanıyor olsa da, bu iş için geliştirilmiş FTP uygulamaları üzerinden bağlanmak daha fazla özelliği kullanma imkanı sağlıyor. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan FTP uygulamalarını inceleyelim.

1. FileZilla

Şüphesiz bu alanda en çok tercih edilen uygulamalardan ilk sırada olan FileZilla, benim de favori uygulamalarımdan diyebilirim. Kolay kullanımlı basit bir arayüze sahip FileZilla’nın FTP, FTPS ve SFTP desteği bulunuyor. Türkçe dili de destekleyen uygulama, 4 GB’a kadar olan büyük dosyalarınız için yeniden devam etme özelliği de sunuyor. Sürükle bırak, ayarlanabilir hız limitleri ve program seçenekleri gibi özellikleri denemek isterseniz aşağıdaki bağlantıyı kullanarak FileZilla’yı indirebilirsiniz.

2. CuteFTP Home

En çok tercih edilen FTP uygulamalarından bir başkası da CuteFTP Home uygulaması. Gayet kolay ve anlaşılır bir arayüzü bulunan uygulamada FTP sunucusuna bağlandıktan sonra ister sürükle bırak yaparak, isterseniz de dosyaları seçip kolayca sunucuya aktarabilirsiniz. FTPS, HTTPS, SFTP gibi kapsamlı protokol seçenekleri bulunan CuteFTP Home, üst düzey güvenlik seçenekleri sunuyor.

3. Core FTP LE

Hızlı ve ücretsiz bir FTP istemcisi olan Core FTP LE uygulaması SFTP/SSH, SSL/TLS ve HTTP/HTTPS desteği ile pek çok protokol üzerinde çalışma imkanı sunuyor. Tarayıcılarla entegre çalışabilme, sürükle bırak, oturum yönetimi, kişisel ekranlar, bant genişliği kontrolü gibi birçok özelliğe sahip programı ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz.

4. SmartFTP

Sahip olduğu gelişmiş özellikler ile güvenli bir dosya transferi yapmanızı sağlayan güçlü bir araç olan SmartFTP uygulaması SFTP, FTPS gibi güvenlik protokolleriyle uyumlu olarak çalışıyor. Visual Compare adlı işleve sahip olan SmartFTP bu özelliğiyle klasörlerinizi karşılaştırarak içerik farklılıklarını görmenizi sağlıyor. Ayrıca dosya transferi tamamlandığında veya hata almanız durumunda da e-posta ile sizi durumdan haberdar eden bir işlevi de mevcut.

5. WinSCP

Güvenli dosya aktarımı sağlayan açık kaynak kodlu bir FTP yazılımı olan WinSCP de SFTP, SCP, FTPS ve FTP protokollerini kullanabilme imkanı tanıyor. SSH1 ve 2 desteği de sunan programın içine entegre edilen metin editörüyle dosyalar üzerinde düzenlemeleri de kolayca yapabilirsiniz.

Windows Üzerindeki Verilerinizi Nasıl Koruyabilir veya Gizleyebilirsiniz?

Web Kameranız Güvende mi? Eğer Değilse Bakın Neler Olabiliyor

YORUMLAR