Windows'ta Birden Fazla Program Aynı Anda Nasıl Başlatılır?

Windows işletim sisteminde sürekli kullandığınız programları tek tek başlatmak yerine, topluca çalıştırabileceğiniz yöntemi anlattık.

Windows'ta Birden Fazla Program Aynı Anda Nasıl Başlatılır?

Windows işletim sisteminde sürekli kullandığınız pek çok program varsa ve bunları tek tek başlatmak zor geliyorsa, anlatacağımız yöntem sayesinde bu işlemi tek bir tıklamayla kolayca çözebileceksiniz.

Programları Windows başlangıcında otomatik çalıştırma izni vermek, sistem başlangıç süresini olumsuz yönde etkilediğinden devre dışı bırakmak daha mantıklı bir çözüm olacaktır. Bunun dışında, sistemi rahatlatmak amacıyla sonlandırdığınız programları daha sonra tekrar başlatmak da zahmetli bir iş olabiliyor. Ancak, sizler için anlattığımız yöntemi kullanarak belirlediğiniz programları tek tıkla başlatabilmeniz mümkün olacak. İsterseniz hemen anlatıma başlayalım.

İlk olarak yeni bir Metin Belgesi oluşturuyor ve kenarda bekletiyoruz.

Ardından, programların kurulu olduğu dizine yani C:\Program Files ya da C:\Program Files (x86) klasörlerinden uygun olana gidiyoruz. Burada, otomatik olarak başlatacağımız programın yolunu kopyalamamız gerekiyor. Yukarıdaki görüntüden sırayla not almanız gereken bölümleri görebilirsiniz. Önce programın konumunu, daha sonra da programı çalıştıran kısayolun adını not almamız gerekecek. 

Aynı anda başlatmak istediğiniz, dilediğiniz kadar programı not aldıktan sonra oluşturduğumuz metin belgesini açıyoruz ve aşağıdaki örnekte olduğu gibi düzenliyoruz. İlgili alanları, not aldığınız program konumlarıyla değiştirebilirsiniz.

@echo off

cd "C:\Program Files\CCleaner"

start CCleaner64.exe

cd "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application"

start chrome.exe

exit

Gerekli düzenlemeleri yaptıysanız, yukarıdaki menüden Dosya > Farklı Kaydet adımları izliyoruz. Kayıt Türü bölümünü Tüm Dosyalar olarak seçtikten sonra Dosya Adı bölümünü “başlat.bat” şeklinde kaydediyoruz. Uzantısı .bat olması önemli, “başlat” bölümünü dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Dosyayı kaydettikten sonra çift tıkladığınızda, listeye eklediğiniz programlar otomatik olarak başlatılacaktır. Bir başka rehber yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın!

Windows İşletim Sisteminde Pek Bilinmeyen 8 Püf Noktası

YORUMLAR