Google'dan SMS'i Sonlandıracak Uygulama: Google Chat

Mesajlaşma konusunda her zaman yeni fikirlerle kullanıcıları etkilemeye çalışan Google, şimdi de SMS'i daha güncel bir hale getirmek istiyor. Şirketin geliştirdiği uygulama Apple'ın iMessage'ıyla rekabet içerisinde olacakken maalesef bazı konularda beklenen düzeyde değil.

Diğer mesajlaşma uygulamalarından çok daha farklı bir yapıda olan Google Chat, aslında bir alternatif olmak yerine her cihazda yer alan bir uygulama haline dönüşmek istiyor. Bu anlamda ilk olarak Android kullanıcılarını hedefine alan Google, daha sonra iOS pazarına açılmayı planlıyor. Bunun dışında Rich Communication Service (RCS) sistemine destek sağlayan Google Chat, yeni nesil teknolojilere gayet rahat bir şekilde ayak uydurabiliyor. (RCS, zenginleştirilmiş mesajlaşma teknolojisi anlamına geliyor.)

Uygulamanın en büyük eksisi ise güvenlik. Google Chat'in bu alanda WhatsApp veya iMessage gibi uygulamalarla kapışması mümkün değil. Uçtan uca şifreleme sistemini barındırmayan uygulamada üçüncü taraf kişilerin mesajlara erişmesi bir hayli kolay, çünkü her kullanıcıya ve mesajlaşmaya ait bir şifreleme bulunmuyor. Böylelikle de güvenlik konusu hassaslığını yitiriyor. Ancak şirketin bu sorunu kısa bir süre içerisinde çözeceği düşünülüyor.

Google Chat Ne Zaman Geliyor?

İlk olarak SMS ile yarış içerisinde olacak Google Chat'in kullanıcılarla buluşma tarihi henüz bilinmiyor. Ancak hem iOS pazarında iMessage ile hem de SMS ile rekabet edeceği belirtilen uygulamanın başarılı olup olmayacağını zamanla göreceğiz.

Peki ya siz Google Chat hakkında ne düşünüyorsunuz, sizce Google bu uygulama ile SMS'i tarihin tozlu sayfalarına gönderebilir mi? Görüşlerinizi bizimle paylaşın.