Google'ın Yapay Zekası İnsansı Konuşmasıyla Şaşırttı!

Google Assistant Konuşma

Google I/O etkinliği sırasında, Google Assistant’ta kullanılacak Duplex adı verilen yeni yapay zeka tabanlı konuşma teknolojisi tanıtıldı.

Halihazırda kullanılan robotsu sesi, birebir insan sesine çevirmek için geliştirilen Duplex, performansıyla şaşırtmayı başardı.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin başında gelen Google, her sene düzenlediği Google I/O etkinlikleriyle birlikte, geliştirdiği yeni uygulamaları ve programları insanlarla paylaşmaya başlamıştı. Çarşamba günü düzenlenen Google I/O 2018’de başta Android P olmak üzere çeşitli yazılımsal yeniliklerini gösteren şirket, Duplex ile herkesi şaşkınlığa uğrattı. 

Google Assistant ile uyumlu şekilde çalışacak olan Duplex isimli yapay zekanın randevu veya rezervasyon yaptırmak için kullanılabileceğinin altı çizilirken, sistemin sizin için gitmek istediğiniz yeri arayacağı ve insansı ses tonuyla konuşacağı söylendi.

Duplex’i tanıtmak için sahnede olan Google’ın CEO’su Pichai, yeni yazılma dair detayları paylaştıktan sonra Google Assistant ile gerçek bir kişi arasında geçen bir konuşmayı paylaştı. Her ne kadar asistan oldukça basit konuşmalar gerçekleştirse de karşısındaki kişiyi gerçek bir insan olduğuna, yukarıdaki videoda görebileceğiniz gibi, ikna etmeyi başardı.

Henüz son kullanıcıya ne zaman ulaşacağı belli olmayan Duplex, performansıyla izleyen herkesi hayrete düşürmesinin yanı sıra birçok etik problemi de beraberinde getirdi. Birçok uzman böylesine uygulamaların insanları aldatmak için kullanılabileceğini, bu sebeple karşımızdakinin yapay zeka olduğuna dair bilginin bize verilmesi gerektiğini belirten açıklamalar yaptılar.  Keza birkaç yıl önce Kaliforniya Meclisi, ses kaydı yoluyla insanlarla iletişim kurulmasının önünü kapatan bir yasayı onayarak, Duplex gibi girişimlerin kullanılmasını yasaklamıştı.