Instagram, Windows 10 Mobile İşletim Sistemine Veda Etti

Instagram, Windows 10 Mobile İşletim Sistemine Veda Etti

Popüler fotoğraf paylaşma uygulaması Instagram, Windows 10 Mobile platformuna desteğini kesiyor. Kullanıcılar yayınlanan son güncellemenin ardından artık Microsoft'un uygulama mağazından Instagram'ı indiremeyecek. 

Android ve iOS’un baskın liderliğine daha fazla dayanamayan ve Windows Phone işletim sistemine verdiği desteği keserek Windows Phone tabutuna çiviyi çakan Microsoft, büyük umutlarla hayata geçirdiği mobil ekosistemini tam anlamıyla ölüme terk etmişti.

windows phone

Söz konusu işletim sistemine destek vermeyi kesen son uygulama Instagram oldu. Sosyal medya devi, yayınladığı 30.1569.12133.0 güncellemesi ile Microsoft'un uygulama mağazından Instagram'ı kaldırdı. Bunun anlamı, eğer bir Windows 10 Mobile kullanıcısıysanız artık uygulama mağazasından Instagram'ı indiremeyeceksiniz. Windows 10 Mobile kullanıcıları Edge tarayıcısı üzerinden Instagram.com adresine giderek popüler sosyal medya ağını kullanabilecekler.

Instagram, Windows 10 Mobile uygulamasına geçtiğimiz yıl birkaç güncelleme yayınlamıştı. Güncellemeler arasında, hikayelerde efekt kullanabilme, fotoğrafları kaydedebilme ve kaybolan resimleri görebilme gibi özellikler yer alıyordu. 

Öte yandan Instagram'ın miadını doldurmuş bir işletim sistemi olan Windows 10 Mobile'yi terk etmesi gayet anlaşılabilir bir durum. Zira birçok önemli uygulama, unutulmaya yüz tutmuş bu işletim sistemini yavaş yavaş terk ediyor.

Eski adıyla Windows Phone, yeni adıyla Windows 10 Mobile olan işletim sistemi, piyasaya çıktıktan ancak 6 sene sonra Instagram desteği alabilmişti.

YORUMLAR