iPhone'umu Bul Uygulaması Kapkaççıyı Yakalattı

iPhone'umu Bul hırsız

Amerika Birleşik Devletleri’nin Wisconsin eyaletinin Outagamie County bölgesinde yaşanan kapkaç olayını Apple tarafından geliştirilen uygulama çözdü. Şükran Günü sırasında hırsızlık mağduru olan küçük kızın yardımına iPhone’umu bul uygulaması koşarken, konuyla ilgilenen polis birimleri, iPhone’umu bul uygulaması kapkaççıyı yakalattı açıklamasını yaptı.

Fox 11 News isimli yerel haber sitesi tarafından aktarılan haberde, Jonathan Harper isimli genç adamın Şükran Günü’nde işlediği suçlara yer verildi. Aynı gün içinde iki farklı araba çalan ve çaldığı arabalarla bir dizi kazaya karışan Harper’ın, el koyduğu son arabanın içindeyse 14 yaşında bir kız ve tüfek bulunuyordu. Jonathan Harper’ın arabaya girmesiyle kendini dışarı atan 14 yaşındaki kız, hayatını kurtarırken, o hengamede telefonunu arabanın içinde bırakmıştı.

Bölgeye gelen polislere, sadece bir gün önce telefonuna iPhone’umu Bul uygulaması yüklediğini anlatan 14 yaşındaki kız, hırsızın yakalanmasını kolaylaştırdı. Başka bir telefon yardımıyla kızın hesabına giriş yapan polisler, Harper’ı an be an takip etmeye başladılar. Fox 11 News’a konuşan Outagamie County Şerif Departmanı Kıdemli Başçavuşu Ryan Carpenter, “Yerini hemen tespit ettik. Uygulama olmasa bunu yapabilmemizin imkanı yoktu” dedi.

Olayı çözen küçük kız ise, “Nerede olduğunu bilmiyorlardı. Fakat benim telefonum arabadaydı ve bu sayede onu takip edebildiler. Bu sanki herkese ‘Benim telefonumu seve seve vereceksin’ demek gibiydi” açıklamasını yaptı. Olaydan hemen sonra arkadaşının telefonuyla iPhone’umu Bul uygulamasına giren ve anında cihazının yerini bulan genç kız, polislere suçlunun yerini göstererek, kapkaç olayını aydınlattı ve bölgede günün kahramanı olmayı başardı.

Arabayı çaldığı noktadan sadece 13 kilometre uzakta kıskıvrak yakalanan Jonathan Harper, gözaltına alınırken, genç adamın bugün itibarıyla mahkeme karşısına çıkacağı ve bir dizi suçtan yargılanacağı söylenenler arasında yerini aldı.