Shattered Planet

Shattered Planet
ÜCRETSİZ
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

Uzayda portallar arasında geçirdiğiniz yolculukta bilime hizmet eden bir günah keçisi olarak tehlikeli bir yoluculuğa atıldığnız oyunda defalarca kez ölüp klonlanıyorsunuz.

Kitfox Games'in yeni fenomeni Shattered Planet, düşman gezegenleri keşfetmenizi gerektiren hayatta kalma temalı bir rol yapma oyunu. Bilimin son teknolojisi bir klon olarak atıldığınız gezegenlerde her defasında canınızı kaybediyorsunuz ve bununla birlikte üstünüzde olan zırh, silah ve eşya da gümbürtüye gidiyor. Ama bilimin son teknolojisi işte, saniyeler içinde yeni klonunuz görevi devralmaya hazır.

Sizi göreve sürükleyip gezegenlerde defalarca kez ölmenize neden olan bilim adamı suretine bürünmüş hain bir uzaylı patronunuz var. Bilimsel araştırmalarına fon alabilmesi için de yeni türlerin ve toprakların gen haritalarına ulaşması gerekiyor. Ve tehlikeden tehlike beğenilmesi gerekilen bu göreve hazır edilen asker kim mi? Tabii ki sizsiniz!

Shattered Planet, kadere razı gelinmiş bir tavırla her aşamada ölünecek bir oyun olarak kabul edildiği müddetçe inanılmaz derecede zevkli bir oyun. Ama gücünüze gidecekse baştan söyleyeyim, daha başlangıçtaki görevde kahramanınız hayatını kaybediyor. Bundan sonraki aşamada kendinizi bilim adamının da içinde bulunduğu bir uzay istasyonunda buluyorsunuz. Uzay istasyonunda yapabileceğiniz işlemler şu şekilde:

  • bilim adamıyla konuşup oyun hakkında kısa tüyolar almak
  • silah, zırh ve eşya seçimini gerçekleştirmek için envanteri kurcalamak
  • dijital gardroptan görüntü ve cinsiyeti değiştirmek
  • harita içersinde toplamış olduğunuz metal parçalarıyla güç, zeka ve sağlık geliştirmek
  • yine haritadan kazandığınız kristallerle R.O.S.A. isimli yapay zekaya rastgele eşya yaptırmak
  • bir robottan kristal karşılığı fırsat ürünlerini ucuza almak

R.O.S.A. isimli yapay zeka, 5, 20 veya 50 kristal ödemeniz karşılığında size belli değere göre rastgele eşya sağlıyor. Oyunda 50 kristal edinince tüm paranızı harcayacağınıza 5 kristallik 10 alışveriş yapmanızı tavsiye ederim, çünkü bu envanter sizin 10 kere ölünce eksiklerinizi dolduracak eşya sağlayacaktır.

Shattered Planet'ta defans yükselten herhangi bir ibre mevcut olmamakla birlikte aldığınız eşyalar genelde gücünüze ve zekanıza ekstra puanlar veriyor. Bu sebepten dolayı topladığınız metal parçalarıyla sağlık barını yükseltmenizi öneriyorum. Fate (yazgı) isimli bir başka statüs ise sizin saldırıları savuşturma ve kritik saldırı gerçekleştirme oranınızı yükseltiyor. Bu özelliği artıran şey ise oyun içinde keşfedeceğiniz özel etkinlikler veya sahip olduğunuz eşyalar.

Gezegenlere iniş yapmak istediğiniz an karşınıza bir görev listesi çıkacak ve oynadığınız her oyun haritası rastgele olarak yeniden üretilmiş olacak. Oyunun kalıcı bir zevk vermesini sağlayan en güçlü kozlarından biri de bu.

Explorer (keşif) mode, sonu kesinlikle ölümle biten bir görev ama başlangıç aşamasında buralar diğer görevlere oranla daha kolay olduğu için burada gezmeniz lehinize olacaktır. Bu oyunda ışınlandığınız gezegenlerde keşif yapaken yeni portallara ulaşıp diğer platformlara ışınlanmalısınız. Bunu yaparken hem karşınıza çıkacak düşmanları öldürüp öldüremeyeceğinizi tartmalı hem de ardınızdan başlayan toprak çürümesinden uzaklaşmalısınız. Çürüyen toprak sizi adım adım takip edecek ve üstüne bastığnızda hasar almanıza neden olacaktır.

Diğer görevlere gelecek olursak, ilk görevin zorluk derecesi size zor olduğunu belirtiyor, ve sonrasında çok zor, daha zor, daha daha zor gibi kavramlar sizi yıldırabilecek kapasiteye ulaşıyor. İlk görevde amacınız bir gezegende farklı bir hayat formunu bulmaya çalışmak ve ölmeden bu görevi tamamlarsanız topladığınız her eşya yanınıza kâr kalıyor. Dolayısıyla güç kazanmak için kazma küre explorer oynamaya devam edin ve kendinizi güçlü hissettiğiniz zaman farklı maceralara atılın.

Shattered Planet, tuzaklarla dolu ve ölüm ile her an burun buruna geldiğiniz bir oyun. "Risk nedir?" sorusunun mobil oyunlarda en bariz cevaplarından biri olarak gördüğüm Shattered Planet tarafımca zor oyun sevenlere tavsiye edilir.

YORUMLAR