21 Büyük Teknoloji Şirketinin İsimlerinin Hikayesi

Türk insanının birçok halka kıyasla öne çıkan özelliklerinden biri de isimlerinin bir anlam taşıması. Günümüzün şirketleri de çoğunlukla bu kurala sadık kalarak onları temsil eden veya kuruluşun arka planında yatan ilham noktasını temel alan isimler taşı

Yahoo! ve SEGA

Yahoo!

1994 yılında Jerry Yang ve David Filo tarafından kurulan şirket 1995 yılında Yahoo ismini alıyor. Domain'i satın alan ikili şirket modelleri için bu ismi kullanmaya başladı.

Kelime anlamı gürültülü ve agresif kişi olan Yahoo, aslında bir akrostişin ilk harflerini oluşturuyor ve (Yet Another Hierarchial Officious Oracle) Başka bir hiyerarşik çokbilmiş kahin anlamını taşıyor. Kurucular Yahoo'nun kelime anlamını da seviyorlar.

SEGA

SEGA, günümüzde geçmişindeki kadar etkili bir şirket olmasa da bir döneme damgasını vurmuş işlere imzasını attı. Japon bir şirket olarak bilinen SEGA'nın kökenleri aslında 1940 yılında Service Games isimli Hawaii şirketine dayanıyor. 1951 yılında Tokyo'ya yerleşen şirket jetonla çalışan oyun makineleri ve müzik kutuları üretiyorlar. 1965 yılında Rosen Enterprises ile birleşen şirket SEGA Enterprises ismini aldı.

1986 yılında halka arz edilen şirketten Sega of America isimli grup ortaya çıktı ve SEGA'nın Japonya'daki video oyun piyasasını Amerika'ya uyarladı. Bugüne kadar ismini yaşatan şirket hakkında akla ilk gelen şey hala Sonic the Hedgehog.

  1. 21 Büyük Teknoloji Şirketinin İsimlerinin Hikayesi
  2. HTC, Spotify, Sony, Nintendo ve Amazon
  3. Google, Microsoft, Facebook, Mozilla ve Wikipedia
  4. ASUS, Lenovo, Hulu, Skype ve Twitter
  5. Yahoo! ve SEGA

YORUMLAR