Devlete Borcunuz Var mı? e-Devlet Kapısından Tüm Borçlarınızı Nasıl Öğrenirsiniz?

Devlet kurumlarına olan borçlarımızı tek bir tıkla öğrenebilmek e-devlet kapısıyla mümkün.

Devlete Borcunuz Var mı? e-Devlet Kapısından Tüm Borçlarınızı Nasıl Öğrenirsiniz?

Çoğu zaman unuttuğumuz ihmal ettiğimiz için, çoğu zamanda tebligatların geç ulaşması veya hiç ulaşmaması durumundan dolayı kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçlarımızdan haberdar olmayabiliyoruz. E-Devlet kapısıyla tüm borçlarımızı tek bir ekrandan görüntülememiz mümkün.

Borçlarımızı görüntüleyebilmek adına öncelikle e-devlet kapısına giriş yapmamız gerekiyor. Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere e-devlet kapısına giriş yapabilmek için PTT yoluyla şifre zarfı almadan anlaşmalı bankaların internet şubesi kanalıyla da giriş yapılabiliyor.

Güvenliğinizi korumak adına giriş yaptıktan sonra iki aşamalı giriş sistemi olan e-devlet anahtar uygulamasını da aktif edebilirsiniz.

Devlete Vergi Borcum Var mı? 

Aleyhte olan mahkeme kararlarının doğal bir neticesi olan harç ve masraflardan oluşan borçlar, sahibi olduğumuz motorlu taşıtların devlete olan 6+6 aylık vergi borcu, gayrimenkul sahibi olmamızın bir sonucu olan emlak vergisi borcu, trafik cezaları gibi daha sayamadığımız pek çok kalemde devlete ödememiz gereken borçlar bulunmaktadır. Bahsettiğimiz borçlar devletin farklı farklı kurumlarına ait olduğu için bu borçları öğrenmek için her kurumun web sitesinde ayrı ayrı sorgulama yapmak eğer online borç sorgulama ve tahsilat alt yapısı yoksa bizzat şubelerine giderek şifahi borç sorgusu yapmak zorundaydık. E-Devlet kapısının bu yeni hizmetiyle tüm devlet kurumlarına dair borç sorgulamarımızı tek bir işlem ile gerçekleştirebileceğiz. 

Devlete Olan Borcumu Nasıl Öğrenebilirim?

Gelir İdaresi Başkanlığı (kısa adıyla GİB) kanalıyla sunulan bu hizmette yargı harçları, motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezaları gibi pek çok borç kalemi ile ilgili ödeme yapmamız gereken tüm borçları tek bir dokunuşla görüntüleyebiliyoruz. E-Devlet kapısına giriş yaptıysak tüm borçlarımızı sorgulamak için bu bağlantıya tıklamak yeterli.

Bu hizmette sadece giriş yapmış olduğumuz kimlik numarasına ait olan borçlar sorgulanabilmekte olup, bir başkasına ait borçları sorgulamak mümkün olmayacaktır. Eşinizin, anne veya babanıza ait borçların sorgusu için ayrı ayrı giriş yapılması gerektiğini unutmamakta fayda var.

Öğrenci Belgenizi e-Devlet'ten Nasıl Alırsınız?

YORUMLAR