eSIM Nedir? iPhone Çift SIM Kart Nasıl Kullanılır?

iPhone XS çift (dual) SIM kart desteği ile geliyor. Peki, çift SIM nasıl kullanılıyor? eSIM (dijital SIM kart) nedir? Anlatıyoruz.

iPhone XS ve XS Max, çift (dual) SIM kart desteği sunan ilk iPhone modelleri. Senelerdir iPhone kullanıcılarının beklediği, iPhone XS serisiyle gelen dual SIMeSIM desteği ile fiziksel SIM karta ihtiyaç ortadan kalkıyor. Peki, eSIM yani dijital SIM kart nasıl kullanılıyor? eSIM ayarlama ve kullanımını anlatıyoruz.

eSIM nedir?

eSIM, fiziksel SIM kart kullanımını ortadan kaldıran, telefon üzerinden ayarlayıp kullanabildiğiniz bir dijital SIM kart. Android telefonlarda senelerdir olan, iPhone’larda göremediğimiz çift SIM (dual SIM) kart desteği nihayet geldi. 2018 Eylül ayında tanıtılan üç iPhone modeli; iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR’dan iPhone XS serisinde bu özellikten faydalanılabiliyor. Fiziksel bir nano SIM kullanmak zorunda kalmadan hem iş hem de kişisel hattınızı aynı telefonda, SIM kartı tak çıkar yapmadan kullanabiliyorsunuz. Numaralardan biri sadece konuşma diğeri internet paketi içeriyorsa veya yurt dışına çıktığınızda oranın operatörünü kullanmak istediğinizde yine SIM kartınızı çıkarmak yerine menüden operatör seçimini yapmanız yeterli oluyor.

Bu noktada yeni iPhone’ların eSIM özelliğini opsiyonel (isteğe bağlı) sunduğunu da belirtmek gerek. Yani; bizim gibi henüz eSIM teknolojisini desteklemeyen ülkelerde de mevcut nano SIM kartınızı takarak telefonunuzu kullanabiliyorsunuz. eSIM kullanımına geçmeden önce ufak bir hatırlatma yapmakta da fayda var. eSIM özelliği sadece iOS 12.1 sürüme güncellenmiş iPhone XS ve iPhone XS Max’te kullanılabiliyor ve bu teknolojiyi operatörün desteklemesi gerekiyor. İki farklı operatör kullanıyorsanız, iPhone’unuzun kilidinin açık olması gerekiyor. Şimdi gelelim hücresel veri planını eSIM ile ayarlama yani iki numarayı tanıtma adımına...

1. Hücresel Veri Planını eSIM ile Ayarlama

Hücresel veri planlarınızdan birinde nano SIM, diğerinde eSIM kullanılıyor. Nano SIM kartınız yoksa ve operatörünüz destekliyorsa eSIM’i tek hücresel veri planı olarak kullanabiliyorsunuz. Operatörün sağladığı eSIM, iPhone’unuzda dijital olarak saklanıyor. İkinci hücresel planınızı etkinleştirmek için ya operatörün verdiği QR kodu taratıyorsunuz, ya operatörün iPhone uygulamasını kullanıyorsunuz, ya da bilgileri elle giriyorsunuz. Bu adımlar da şöyle:

 • QR kodunu tarama (Ayarlar - Hücresel - Hücresel Plan Ekle’ye dokunun ve operatörün verdiği QR kodu iPhone’unuzla tarayın. eSIM’i etkinleştirmek için onay kodu girmeniz istenirse operatörün verdiği numarayı girin.)
 • Operatör uygulamasını kullanarak (App Store’dan operatörün uygulamasını indirin ve uygulama üzerinden bir hücresel veri planı satın alın.)
 • Bilgileri elle girme (iPhone ekranının en altındaki Bilgileri Elle Gir’e dokunun.)

Not: iPhone’da birden fazla eSIM bulundurabiliyorsunuz lakin tümünü aynı anda kullanamıyorsunuz. Ayarlar - Hücresel - Hücresel Planlar menüsünden kullanmak istediğiniz planı seçmeniz gerekiyor. Buradan eSIM’ler arasında geçiş yapabiliyorsunuz. "Bu Hattı Etkinleştir" ile seçtiğiniz planı aktifleştirmiş oluyorsunuz.

2. Etiketleme/Adlandırma:

İkinci planınızı etkinleştirdikten sonra kullanım aşamasında karıştırmamak adına bir adlandırma yapmanız gerek. Örneğin; bir planı kişisel diğerini iş yapabilir veya birini günlük diğerini yurt dışı yapabilirsiniz. Birincil, İkincil, Kişisel, İş, Seyahat, Telefon Verisi, Apple’ın sunduğu hazır etiketler. Bunlar arasından seçim yapabileceğiniz gibi özel etiket seçeneğiyle kendi tercihinizi de belirtebilirsiniz. Ayarlar - Hücresel - Numara - Hücresel Plan Etiketi menüsünden etiketleri değiştirme/güncelleme şansınız var.

3. Birincil ve İkincil Hat Planı:

Hücresel planınızı eklediniz, adlandırmayı yaptınız, şimdi sıra ayarlamaya geldi. Dual SIM kullanımına geçmeden önce planların nasıl birlikte çalışacağını belirlemeniz gerekiyor. Yani; mesajlar hangi hat üzerinden gidecek, hangi hat konuşma için, hangi hat internet için kullanılacak, ikinci hat sadece internet için mi kullanılacak bu ayarlamaları yaptığınız aşamadasınız. Saptanmış Hat ekranında üç seçenek karşınıza çıkıyor:

 • Saptanmış hat olarak kullan Birincil: Bunu seçerseniz konuşma, SMS, veri, iMessage, FaceTime için birinci hat kullanılıyor. İkinci hattınız sadece konuşma ve SIM için geçerli oluyor.
 • Saptanmış hat olarak kullanan İkincil: Bunu seçerseniz konuşma, SMS, veri, iMessage, FaceTime için ikinci hattınız kullanılıyor. Birinci hattınız sadece konuşma ve SIM için geçerli oluyor.
 • İkinci hattını yalnızca hücresel veri için kullan: Yurt dışı seyahatlerinde kullanılabilecek, uygun bir seçenek. Bunu seçerseniz veri için ikinci hattınız kullanılıyor. Birinci hattınız konuşma, SIM, iMessage, FaceTime için geçerli oluyor.

4. Aramalar, Mesajlar ve Veri Kullanımı İçin Hat Ayarlama:

iPhone’unuzu iki numara kullanılacak şekilde ayarladıktan arama, mesaj gönderme ve veri kullanımında bu numaraları nasıl kullanacağınızı belirliyorsunuz.

 • Arama yapma ve alma (Kişilerinizden birini aradığınızda daha önce aramadıysanız iPhone saptanmış numaranızı kullanıyor. İsterseniz belirli bir kişiye yapacağınız aramada hangi numaranın kullanılacağını belirleyebiliyorsunuz. Bunun için kişi profilinde Tercih Edilen Hücresel Plan’a dokunup o kişi için kullanmak istediğiniz numarayı seçiyorsunuz.) Arama ekranında telefon numaraları arasında geçiş yapmak için de; Hızlı Arama listesindeki bir kişiyi arayacaksanız i butonuna ardından geçerli telefon numarasını dokunup diğer numaranızı seçiyorsunuz. Tuş Takımı üzerinden aradığınızda numarayı girdikten sonra ekranın üstündeki telefon numarasına dokunup kullanmak istediğiniz numarayı seçiyorsunuz.

 • iMessage ve FaceTime (iMessage ve FaceTime’ın kullanıldığı hattı değiştirmek için Ayarlar - Mesajlar - iMessage ve FaceTime Hattı menüsünde kulanmak istediğiniz telefon numarasını seçiyorsunuz.)
 • SMS/MMS (Mesaj gönderirken kişi adını girdikten sonra geçerli telefon numarasını dokunup kullanmak istediğiniz numarayı seçiyorsunuz.)

 • Hücresel Veri (Hücresel veri aynı anda sadece bir numara kullanılabiliyor. Ayarlar - Hücresel - Hücresel Veri menüsünden mobil internet kullanmak istediğiniz numarayı belirleyebiliyorsunuz.) Yeri gelmişken, Ayarlar - Hücresel altından Hotspot, Hücresel Planlar, Hücresel Veri Kullanımı gibi ayarlamaları yapabiliyorsunuz.

Özet

iPhone XS ve XS Max Çift SIM kart ayarlama ve kullanımını özetleyecek olursak;

 • Dual SIM özelliği, hali hazırda kullandığınız Nano SIM kartınızla birlikte operatörün sağladığı eSIM’i birlikte kullanmanızı sağlıyor. Her iki numaradan da arama yapıp mesaj gönderebiliyorsunuz. Aynı anda sadece bir hat hücresel veri için kullanılabiliyor. eSIM kullanımı için operatörün destek vermesi şart ve iOS 12.1 güncellemesini almış bir iPhone XS veya XS Max gerektiriyor.
 • Operatörünüzün verdiği QR kodu taratarak veya operatör iPhone uygulaması üzerinden veya elle girerek Hücresel veri planınızı etkinleştiriyorsunuz.
 • Numaraları girdikten sonra karıştırmamak adına adlandırıyorsunuz. (Birinci hattım kişisel, İkinci hattım iş veya seyahat olsun gibi)
 • Saptanmış Hat ayarlaması yapıyorsunuz. (Birinci ve ikinci hattınızı nasıl kullanacağınızı belirliyorsunuz.)
 • Dilerseniz arama, mesajlar ve veri için kullanacağınız numarayı uygulama özelinde belirliyorsunuz.

eSIM Destekleyen Operatörler

Son olarak şu anda eSIM teknolojisini destekleyen 10 ülke (Avusturya, Macaristan, Kanada, Hindistan, Hırvatistan, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Birleşik Krallık, Almanya ve Amerika) var. Türkiyenin de yakın zamanda bu 10 ülke arasına gireceği söyleniyor ancak konuya ilişkin resmi bir açıklama yok.

iPhone Xs ve Xs Max Öne Çıkan Özellikleri - Karşılaştırma
MOBİL

iPhone Xs ve Xs Max Öne Çıkan Özellikleri - Karşılaştırma

Apple iPhone Xs ve

iPhone Kullanıcıları İçin Yüksek Mobil Veri Kullanımını Azaltacak 6 İpucu
MOBİL

iPhone Kullanıcıları İçin Yüksek Mobil Veri Kullanımını Azaltacak 6 İpucu

Operatörlerin sundukları mobil internet paketleri her ne kadar sınırsız etiketini taşısa da belli bir noktadan sonra kullanılmayacak seviyeye geldiklerinden kullanımımızı dikkatlice yapmazsak paketimizi ayın yarısına gelmeden rahatlıkla bitirebiliyoruz.

iOS 12 ile Gelen Yenilikler (Öne Çıkan Özellikler)
MOBİL

iOS 12 ile Gelen Yenilikler (Öne Çıkan Özellikler)

iPhone 5s ve sonraki modellerle uyumlu iOS 12’nin ilk betası WWDC etkinliği sonrasında yayınlandı. iPhone ve iPad kullanıcıları için yayınlanan iOS 12 yazılım güncellemesi indirilmeye açılır açılmaz cihazımıza yükledik.

YORUMLAR