Facebook Messenger Kullanmak İstemeyenlere 5 Süper Alternatif

Facebook Messenger kullanmak zorunda değilsiniz, pek çok alternatif uygulama kullanabilirsiniz.

Facebook Messenger Kullanmak İstemeyenlere 5 Süper Alternatif

Bazı kullanıcılar Facebook Messenger uygulamasını seviyor ve her zaman açık tutarak onunla iletişimde kalmayı tercih edebiliyor. Ancak bu durum herkes için geçerli olmak zorunda değil. Örneğin; bazı uygulamaları sadece çok popüler olduğu için bile kullanmaktan çekinen insanlar var. Öte yandan gerçekten çok da Facebook Messenger’a mahkum değiliz. Facebook Messenger’a alternatif olabilecek son derece kullanışlı uygulamalar da var. 

Skype

Elbette listenin başında olmayı hak eden ilk uygulama Skype. Görüntülü ve geleneksel sesli ve yazılı iletişimde hala meşaleyi elinde bulunduruyor. Üstelik Skype ve Microsoft işbirliği bu uygulamayı bambaşka zeminlere de taşıyor. Mesela Skype Translator ile çok yakında herkes kendi dilinde konuşarak karşısındaki yabancı uyruklu insanlarla iletişim kurabilecek.

Skype’a düşük bir ücret öderseniz daha fazla özellikten, daha fazla şekilde yararlanabiliyor ve daha fazla kişiye ulaşabiliyorsunuz. Skype’a paralı üye olanlar telefonlara çağrı yapabiliyor, WiFi ağlara erişebiliyor ya da SMS gönderebiliyorlar. Aklınızda bulunsun.

Pidgin

Eski adı Gaim olan Pidgin, aslında farklı dillerden olan insanların birbirini anlamak için yarattıkları lisanların tümüne verilen bir isim. Bizde de vardır ya ‘kuşdili' işte öyle bir şey. Her neyse biz uygulamamız dönelim. Pidgin Linux, Mac OS X ve Windows işletim sistemlerinin tümünde çalışabilen anlık mesajlaşma programı. AIM, ICQ, WLM, Yahoo, IRC, Bonjour, Gadu-Gadu, ve Zephyr gibi birçok iletişim ağını da destekleyebiliyor. Böylelikle tek arayüz altında pek çok anlık mesaj programına hakim olmanızı sağlıyor. Diyebilirsiniz ki bu iletişim kanalları hala var mı? Evet şaşıracaksınız ama varlar. 

Adium

Pidgin’den pek bir farkı olmayan Adium’da mesajlaşma programlarını tek arayüzden kontrol etmenizi sağlayan bir uygulama. Adium Facebook ve Hangouts’a ek olarak Yahoo, MSN ve daha birçok farklı servisi destekliyor.  Pratik ve ücretsiz bir anlık mesajlaşma uygulaması olarak tercih edilebilir özellikleri var. Bu arada Adium’un sadece Mac OS X için olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Trillian

Bu uygulama MSN’i tahtından eden uygulama olarak da bilinir. Ama bu tamamen tartışılabilir bir durum. Trillian anlık mesajlaşma servislerini ve sosyal ağları bir araya getirebilen özelliği ile popüler bir uygulama. Anlık mesajlaşmada Facebook, Twitter, Foursquare ve LinkedIn desteği verebilen Trillian 5, sosyalleşmeyi kafasına koymuş kullanıcıların kontrol kulesi gibi işlev görebiliyor. Popüler mesajlaşma programlarının tüm özelliklerine sahip olan Trillian ile aynı anda pek çok hesapta oturum açarak yazılı ya da sözlü iletişim kurabilirsiniz.

Ve illaki WhatsApp

Elbette assolist en son çıkıyor. Yukarıda tanıttığımız tüm uygulamalar size yabancı gelebilir ya da çekici gelmeyebilir. Bu yüzden 800 milyon kişinin kullandığı bir iletişim aracı seçebilirsiniz. Ancak WhatsApp yakında Facebook ile entegre olacağı için önemli bir konuma da sahip. Şimdilik WhatsApp ile sosyal ağlara değil rehberinizde bulunan insanlara bağlanabiliyor, sesli, yazılı iletişim kurabiliyorsunuz.

WhatsApp Sesli Arama Özelliği Nasıl Kullanılır?

Firefox Facebook Messenger Çıktı

YORUMLAR