FPS Artırma Yöntemleri

FPS Artırma Yöntemleri isimli bu yazıda FPS Yükseltme Nasıl Yapılır sorusuna daha yakından göz atacağız. İşte konu hakkında merak edilen detaylar!

FPS Artırma Yöntemleri

FPS Artırma Yöntemleri - Eğer bilgisayarınızda oyun oynamayı seviyorsanız ancak düşük performans sorunlarından muzdaripseniz evet, doğru yerdesiniz. Bu yazımızda FPS Yükseltme Nasıl Yapılır? sorusuna daha yakından göz atacağız ve oyunlardan alabileceğiniz keyfi zirveye çıkarmaya çalışacağız.

PS5 ile Çıkacak Oyunlar Belli Oldu!
OYUN

PS5 ile Çıkacak Oyunlar Belli Oldu!

Japonya merkezli teknoloji devi Sony tarafından yapılan açıklama ile beraber PS5 ile çıkacak oyunlar belli olmaya başladı.

Kısa bir özet geçmek gerekirse FPS oyun oynarken en önemli kriterlerden birisidir. Frame Per Second yani Saniyedeki Kare Sayısı anlamına gelen FPS, ne kadar yüksek olursa oyun deneyiminiz de o kadar akıcı ve iyi olur. Peki FPS Nasıl Artırılır? İşte merak edilen tüm detaylar!

FPS Artırma Nasıl Yapılır?

  • Adım 1- Sürücüleri Güncelleyin
  • Adım 2- Ayarları Güncelleyin
  • Adım 3- Oyun Performansını Kontrol Edin
  • Adım 4- Bileşen Sınırlarını Zorlayın
  • Adım 5- Uygulamalardan Destek Alın
  • Adım 6- Yüksek Performans Modunu Ayarlayın

FPS Artırma Yöntemleri Neler?

1- Sürücüleri Güncelleyin

Özellikle kullandığınız ekran kartının sürücülerinin her daim güncel kalması çok önemli. Donanım üreticileri, piyasaya sürdükleri ekran kartlarını belirli aralıklarla güncelleyerek, yeni çıkan oyunlara göre uyarlıyor ya da daha iyi performans vermeleri için küçük değişiklikler yapıyorlar.

Haliyle her yeni sürücüyle birlikte bazı oyunlardaki performansınız beklenmedik şekilde artıyor. Hele ki yeni çıkmış bir oyunu demek istiyorsanız mutlaka bu güncellemeyi yapmalısınız. Güncelleme yapmak için Aygıt Yöneticisini kullanabileceğiniz gibi ekran kartınızı üreten şirketin kendi aracı uygulamalarını da denemeniz mümkün.

Sürücüyü otomatik güncellemek için Denetim Masası > Aygıt Yöneticisi seçeneğine gitmelisiniz. Aygıt Yöneticisine tıkladığınızda karşınızda, birden fazla başlık göreceksiniz. Bu başlıklardan Görüntü Bağdaştırıcıları seçeneğine tıkladıktan sonra kullandığınız ekran kartının üzerine sağ tıklamak suretiyle Sürücüyü Güncelleştir > Güncel Sürücü Yazılımını Otomatik Ara seçeneğine tıklamalısınız.

Eğer sürücünüz güncel değilse, yeni sürücü otomatik olarak indirilecek ve kurulacaktır. Kurulum sırasında ekranınınız tamamen kararabilir. Bunun da kurulumun bir parçası olduğunu unutmayın. Elle sürücü yüklemek için ise kullandığınız ekran kartı üreticisinin sitesini ziyaret edebilirsiniz. Örneğin; 'AMD HD8500M Driver' gibi kendi ekran kartınıza uygun arama yaparsanız, resmi internet sitesi üzerinden kartınıza dair en güncel sürücüye ulaşabilirsiniz.

2- Ayarları Düzenleyin

Çoğu oyun kurulum aşamasında sizin donanımınıza uygun şekilde ayarları otomatik yapıyor olsa da bazı durumlarda performansınıza etki edecek ayarlar açık kalabiliyor. Bunun için oyunu yükledikten sonra grafik ayarlarını isteğinize göre şekillendirmekte yarar var. Özellikle oyun içerisinde işinize yaramayacak ya da size herhangi bir etkisi olmayacak ayarları kapatmak, FPS olarak önemli bir katkı yapabilir.

Öncelikle oyunun ekran çözünürlüğünüze uygun olduğunu bulmalısınız. Çoğu masaüstü bilgisayar artık 1920 x 1080 çözünürlüklü ekranlar kullanıyor. Dizüstü olanlar ise genellikle 1366 x 768 çözünürlüğe sahip oluyorlar. Masaüstünden Bilgisayarım klasörüne sağ tıklamak suretiyle karşınıza çıkan ekranda hangi çözünürlüğe sahip olduğunuzu rahatlıkla görebilirsiniz.

Sonrasında oyun içinde bu çözünürlüğe uygun ayarı seçerseniz, performansınızda gözle görülür bir artışı hemen alabilirsiniz. Bunun yanı sıra FPS değerlerini en çok etkileyen bir başka ayar da Anti-Aliasing. Köşe yumuşatma olarak çevirebileceğimiz bu ayar, birçok oyundaki FPS düşüşünün ana etkeni.

Görsel olarak oyunun daha iyi görünmesine yardımcı olan AA'yi kapatmak, yine çılgın bir performans artışı olarak size geri dönecektir. AA ile birlikte ışıklandırma, gölgeler, blur gibi yine görsel olarak etkili; ancak performansa kötü etkisi olan ayarları tespit edip kapatmak da yararınıza olacaktır. En iyi performans, görüntü ayarını ise kendiniz deneyerek bulabilirsiniz.

Bilgisayarların Ömrünü Uzatan Beş Tavsiye!

3- Performansı Kontrol Edin

Tam olarak hangi FPS ayarlarınızda oynadığınızı öğrenmek de FPS artışı için kimi değişiklikler yapmanız için ilk adımlardan bir tanesi olabilir. Bunun için hemen aşağıda gördüğünüz FRAPS gibi uygulamalar aracılığıyla performansınızı test edebilir ve o oyunda kaç FPS aldığınızı görebilirsiniz. Eğer yeterli performansı almadığınızı düşünüyorsanız; hemen çeşitli değişiklikler yaparak, daha üst FPS değerlerine ulaşmaya çalışabilirsiniz.

4- Sınırları Zorlayın

Donanım üreticileri, piyasaya sürdükleri parçaların daha uzun ömürlü olmaları için çoğu zaman çok küçük de olsa performans düşürmelerine gidebiliyorlar. Yani sahip olduğunuz işlemci aslında 3.21mHz hızla çalışabilecekken, daha düşük bir hızla çalışıyor olabilir. Keza ekran kartı ve RAM için de benzer durumlar görebilirsiniz.

Bunun sebebi bu donanımların daha yüksek performans verebilmeleri için daha fazla elektrik kullanmaları gerekmesi ve bu durumda donanımların ömrünün kısalması. Eğer masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, bunu BIOS ekranında yapacağınız kimi değişiklikle düzeltebilir ve donanımlarınızın gerçek performansında çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Fakat overclock ya da hız aşırtmanın doğru yapılmaması durumunda donanımızın yanması gibi durumlar da söz konusu; bunun için internet üzerinden araştırma yaparak, kullandığınız ekipmana göre doğru ayarları bulmak önemli.

5- Uygulamalardan Destek Alın

Bilgisayarınıza kurduğunuz çoğu program, aslında siz onları kapatsanız bile arkadan çalışıyor ve sizin RAM'inizi, işlemcinizi meşgul etmeye devam ediyorlar. Bununla birlikte Windows'un daha iyi çalışması için yapılan kimi yazılımsal engellerin de performansınızı etkilediği biliniyor. Bunun için internet üzerinde rahatça bulabileceğiniz ücretsiz uygulamalar yoluyla performansınızı arttırmayı deneyebilirsiniz.

Hemen aşağıda "indir" tuşuna basarak, hemen kurabileceğiniz GameBooster gibi uygulamalar, bilgisayarınızı gereksiz yere meşgul eden uygulamaları engellemek ve bütün gücünüzü açtığınız oyuna vermek gibi yararları sayesinde, FPS artışına etki edebiliyorlar. Çoğu zaman gözle görülür bir değişiklik yapmasalar bile en azından bir kere deneyerek, FPS oranınızın artıp artmadığını test edebilirsiniz.

6- Yüksek Performansta Açın

Özellikle dizüstü bilgisayar kullanıcılarının göz ardı ettiği durumlardan bir tanesi de güç seçeneklerinin ayarlanmaması. Her bilgisayarı açtığınızda, otomatik olarak sistem kendini güç tasarrufuna ayarlamış durumda oluyor. Bu yolla daha uzun batarya kullanım süresi sunan üreticiler, batarya süresi için performanstan da ödün vermiş oluyorlar.

Hemen ekranın sağ alt tarafında görünen batarya simgesine sağ tıklamak, ardından da güç seçeneklerine tıklamak suretiyle hangi seçenekte bilgisayarınızı kullandığınızı görebilirsiniz.

Eğer Güç Tasarrufu seçeneği seçiliyse hemen aşağısında yer alan Yüksek Performans seçeneğine geçebilirsiniz. Eğer Yüksek Performans seçeneği yoksa, aynı ekranın sağ tarafında bulunan Güç Planı Oluştur seçeğine tıklayıp, kendi Yüksek Performans ayarlarınızı yapabilir ve daha yüksek FPS değerlerine ulaşabilirsiniz.

Oyun Nasıl Yapılır?
NASIL YAPILIR

Oyun Nasıl Yapılır?

Oyun Nasıl Yapılır? - Son zamanlarda ülkemizde de önemli bir noktaya ulaşmaya başlayan oyun sektörü, geleceğin parlak alanlarından birisi gibi gözüküyor.

YORUMLAR