Google Chrome Tarayıcınızda Olması Gereken 10 Eklenti

Google Chrome internet tarayıcısını daha kullanışlı hale getirmek için yararlanabileceğiniz 10 eklenti.

Google Chrome Tarayıcınızda Olması Gereken 10 Eklenti

Google Chrome beta sürümüne veda ettiği versiyonuyla beraber Firefox ile en çok rekabet edecekleri alan olan eklenti* desteğini de resmileştirmiş oldu. Teknoloji meraklıları eklentileri denemeye beta aşamasındayken zaten başlamıştı ama kararlı sürümle beraber gerçek test aşaması başlamış oldu.

Google Chrome'un lansman aşamasında dikkat çekilen en önemli özelliği hızlı oluşuydu. Chrome kullanıcılardan hız anlamında tam not alsa da pek çok kişi eklenti desteğiyle beraber bu günlerin geride kalacağını düşünmüştü. Ama öyle olmadı. Google prestijli tarayıcısı Chrome'u eklentilerle zenginleştirmeye başlayanlar tarayıcının hızında önemli bir düşüş gözlemlemediler. Firefox kullanıcılarının alışkın oldukları hız kaybı ve çökme sorunları henüz Chrome kullanıcılarının pek karşılaşmadığı sorunlar gibi görünüyor. Bu durumda giderek zenginleşen Chrome'un eklenti kütüphanesi kullanıcılar için giderek cazip hale geliyor.

Google'un her projesinde ön planda tuttuğu kullanım kolaylığı tarayıcısında da gözlemleniyor. Chrome'da eklentileri kurarken veya kaldırırken tarayıcı baştan başlatmanız gerekmiyor. Merak ettiğiniz her eklentiyi kurup hemen deneyebilir, beğenmediyseniz aynı şekilde kaldırabilirsiniz. Bu durum kullanıcılara daha fazla özgürlük tanıyarak eklentiler arasında kaybolma riskini beraberinde getiriyor. Ben kaybolma pahasına Chrome eklentileri arasına daldım ve en beğendiğim 10 tanesini sizin için çıkardım. İşte Chrome tarayıcınızı daha kullanışlı kılacak 10 eklenti.

Chrome AdBlock: İnternette gezerken web sitelerindeki reklamları bloke ederek hızınızı artıran AdBlock'un tek olumsuz yönü bazı yaratıcı reklamlardan haberdar olmanızı engellemesi.

Chrome Aviary Screen Capture: Aviary kısa bir süre önce paralı olan maharetli çevrimiçi araçlarını ücretsiz hale getirdi. Chrome için hazırladığı eklenti ekran görüntüsü almanızı ve düzenlemenizi sağlıyor. Ayrıca Aviary'nin efekt, vektör, ses editörlerine hızlı erişim sağlıyor.

Chrome Brizzly: Brizzly hayatımızın bir parçası haline gelen Twitter ve Facebook profillerini tarayıcı üzerinden yönetmemizi sağlıyor. Aklınızın bir köşesi sürekli profillerinizdeyse Brizzly çok işinize yarayabilir.

Chrome Google Mail Checker: Gmail gelen kutunuzu kontrol eden Google Mail Checker gelen e-postaları uyarı yoluyla size bildiriyor. Kullanışlı ve sade.

Chrome gPDF: Her internet kullanıcısının mutlaka bir PDF okuyucuya ihtiyacı vardır. gPDF dökümanları Google Docs Viewer kullanarak hızlı şekilde açabiliyor. Sizde bilgisayarınızda yer kaplayan bir PDF okuyucu kurmaktan kurtuluyorsunuz.

Chrome Ibrii: Ibrii internette görüp saklamak istediğiniz her şeyi sürükle-bırak yöntemiyle kaydetmenizi sağlıyor. Video, yazı, resim, link hiç farketmez sürükleyip bırakın sonra ister internet ortamında saklayın, ister profilinizde paylaşın.

Chrome IE Tab: Özellikle web geliştiriciler için tasarlanan IE Tab, Google Chrome sekmelerinden birinde Internet Explorer açarak siteyi test etmenizi sağlıyor. Eklenti Chrome'un en beğenilenleri arasında.

Chrome LastPass: Ücretsiz parola yöneticisi LastPass'ın Chrome eklentisiyle bir sürü kullanıcı adı ve şifre arasında kaybolmaktan kurtulabilirsiniz.

Chrome WOT: Web Of Trust (WOT), kullanıcıların güven oylarıyla web sitelerinin güvenilirliğini ölçüyor. Dolandırıcılık, kimlik hırsızlığı, virüs gibi internet tehlikeleri kullanıcıların bildirimleri sayesinde tüm internet kullanıcılarıyla paylaşılıyor.

Chrome Xmarks Bookmarks Sync: Xmarks sadece Chrome için değil tüm tarayıcı ve işletim sistemleri için geliştirilmiş bir çapraz platform yer imi senkronizasyon aracı. Basitçe anlatmak gerekirse, farklı işletim sistemlerinde farklı tarayıcılar kullanıyorsanız senkronizasyon ve yedekleme işlerini Xmarks'a bırakacaksınız.

*Google, "extensions" kelimesi için "uzantı" tercümesini tercih etse de biz daha çok kabul gördüğü için eklenti tercümesini tercih ettik.

YORUMLAR