Google Takvim'de İlgi Çeken Takvimler Nasıl Eklenir?

Google Takvim'in sahip olduğu ilgi çeken takvimler seçeneği hakkında bilmeniz gerekenlerin tümünü yazdık.

Google Takvim'de İlgi Çeken Takvimler Nasıl Eklenir?

Google Takvim ya da diğer adıyla Google Calendar servisi, bilhassa sıkı Gmail e-posta servisi ve Android akıllı telefon ve tabletleri kullananlar tarafından uzun süredir en çok tercih edilen takvim uygulamaları arasında yer alıyor. Tüm Google destekli servisler ve cihazlar tarafından desteklenmesi nedeniyle her an her yerden tüm ajandanıza ulaşmanıza yardımcı olan Google Takvim, iş arkadaşlarınızla da en etkili yoldan takvim paylaşımları gerçekleştirebilmeniz için tüm olanakları sunuyor.

Fakat Google Takvim'in çok bilinmeyen bazı özellikleri de mevcut. Bu özellikler sayesinde pek çok farklı konuda işinize yarayan bilgileri otomatik olarak alabilir ve dolayısıyla ajandanızı tam da ihtiyacınız olan hale getirebilirsiniz. Google Takvim İlgi Çeken Takvimler adı verilen hizmetini bu ihtiyaçlar için sunuyor ve bu rehberimizde sizlerle adım adım ilgi çeken takvim seçeneklerine göz atacağız.

Bunun için tabii ki ilk olarak Google Takvim uygulamasını açmanız gerekiyor. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak hemen Google Takvim'i web tarayıcınızda açabilirsiniz.

Elbette Google Takvim'e girmek için ilk olarak Gmail hesabınızı açabilir ve ardından sağ üstte bulunan uygulamalar butonunu kullanabilirsiniz. Butona bastığınızda karşınıza "Takvim" adlı seçenek gelecektir. Buna tıklayarak devam ediyoruz.

Takvim'e giriş yaptığınızda sol alt bölümde "Diğer takvimler" adlı bir kısım göreceksiniz. Bu kısmın yanında yer alan aşağı ok işaretine bastığınızda "İlgi Çeken Takvimlere Göz At" adlı buton karşınıza çıkacaktır. İlgi çekici takvimlere bakmak için hemen bu butona da basıyoruz.

Tatiller Sekmesi

İlgi çeken takvimler arasındaki ilk kategori "Tatiller" kategorisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu kategoride hem müslüman bayramları hem de diğer dinlerin bayramlarını takviminize ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca ülkelerin milli bayramlarını görmek de mümkün. Dolayısıyla yaşadığınız yerdeki tüm muhtemel tatilleri bu bölümü kullanarak takviminize ekleyebilir ve hiç birini kaçırmadan haberdar olabilirsiniz.

Tatiller listesindeki öğelerin yanlarında yer alan "Önizleme" butonunu kullanırsanız, o takvimi eklediğinizde nasıl bir görünümle karşılaşabileceğinizi de görebilirsiniz. Tatillerin önizlemeleri aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi takviminize eklenecektir.

Önizleme ekranının sağ üst bölümünde bulunan "Ajanda" butonuna basarak takvim görüntüsünden ajanda görünümüne geçebilir ve ilerleyen bayramları daha da rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Elbette tatiller listesinin en sağında bulunan "Abone ol" butonu sayesinde hemen takvim aboneliğinizi gerçekleştirebilir ve böylece takviminizde tatilleri görmeye başlayabilirsiniz.

Spor Sekmesi

Spor sekmesi sayesinde favori sporlarınız ve takımlarınız hakkında tüm bilmeniz gerekenleri hemen takviminiz üzerinde görebilirsiniz. İlk olarak spor türleri olarak çıkan liste, türlere tıkladığınızda daha alt detaylara da inmenize olanak tanıyor ve böylece isterseniz bütün bir ligi takip edebiliyor, isterseniz de sadece kendi takımınızın etkinliklerinin takvime eklenmesini sağlayabiliyorsunuz.

Diğer Sekmesi

Diğer sekmesi, muhtemelen en ilgi çekici Google Takvim seçenekleri arasında yer alıyor. Zira burada yer alan takvimler biraz alternatif takvimler kategorisine giriyorlar ve pek çok kullanıcının dikkatini çekeceklerdir.

Ayın Evreleri takvimi sayesinde ayın dört halini takvim üzerinde görebilir, diğer takvimlerde ise yılın hangi günü olduğundan tutun da hafta numaralarına, doğum günlerine, yahudi takvimine, yıldız tarihlerine ve yaşadığınız şehirdeki güneş doğuş ve batış saatlerine de ulaşabilirsiniz. Burada yer alan seçeneklerin adlarının hakkını verdiklerini de belirtmek gerek.

Tüm takvim aboneliklerinizi gerçekleştirdikten sonra, Google Takvim'in ana sayfasına dönebilir ve değişikliklerin aktifleştirildiğini farkedebilirsiniz. Sol alt kısımda bulunan "Diğer takvimler" bölümünde eklediğiniz takvimleri ve hangi renklerle gösterildiklerini kolayca görebilirsiniz. Eğer anlık olarak bazı takvimleri kapatmak isterseniz tek yapmanız gereken bu bölümde bulunan seçeneklerin üzerine tıklayarak deaktive edilmelerini sağlamak.

Google Takvim her kullanıcının denemesi gereken Google ürünleri arasında yer alıyor ve böylece tüm ajanda ve planlama işlemlerinizi sorunsuzca gerçekleştirmeniz mümkün hale gelecektir. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak Google Takvim web servisini ziyaret edebilir, ayrıca resmi Android uygulamasını da cihazlarınıza indirebilirsiniz.

YORUMLAR