Pixlr ile Kırmızı Göz Düzeltme

Pixlr kullanarak nasıl kırmızı göz düzeltebileceğinizi resimli olarak anlatıyoruz

Pixlr ile Kırmızı Göz Düzeltme

Merhaba Tamindir takipçileri. Akıllı telefonlarımızı ve dijital fotoğraf makinalarımızı kullanarak geceleri birçok farklı fotoğraf çekiyoruz. Flaş kullanarak yaptığımız çekimlerde ise sıkça kırmızı göz hatasıyla karşılaşabilmekteyiz. Aslında kırmızı göz bir fotoğraf hatasından çok doğal bir durum. Göz yapımızın kısa süreli ve oldukça yoğun bir ışık sunan flaşlara yeterince çabuk tepki verememesinden kaynaklanan bu durum sonucu göz bebeklerimiz ani ve yoğun ışık karşısında zamanında küçülemez ve flaş ışığı retinamızdan yansıyarak fotoğraflarda kırmızı bir görünüm oluşturur. Bu durumu düzeltebilmek için ise farklı yazılımsal çözümlerden yararlanabiliyoruz. İşte bu tür bir fotoğraf düzenleme programı olan Pixlr kolayca kırmızı göz düzeltme işlemini gerçekleştirmemizi mümkün kılıyor. Bu yazımızda da bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizi resimli olarak anlatacağız. Eğer bilgisayarlarınızda Pixlr yüklü değilse bu bağlantıyı kullanarak ücretsiz olarak Pixlr indirebilir ve bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz:

Pixlr'ı indirip kurulumunu yaptıktan sonra programı çalıştırın. Kırmızı göz problemi olan fotoğraflarınızı seçmek ve programda düzenlemek için Pixlr ana penceresinin sol üst köşesindeki "File" menüsünü açın ve üstten ilk seçenek olan "Open" üzerine tıklayın. Bu işi yaptığınızda dosya gezgini açılacaktır. Düzenleyeceğiniz fotoğrafı dosya gezgini üzerinden seçebilirsiniz:

Düzenleyeceğiniz fotoğrafı seçtikten sonra Pixlr ana penceresinin sol tarafındaki menü çubuğu üzerinden "fast" kutucuğuna tıklayın. Sonrasında hemen sağında açılan menüden "red eye" seçeneğini seçin:

"red eye" seçeneğini seçtiğinizde üzerinde kaydırma çubuğu yer alan küçük bir pencere açılacak. Bu adımdan sonra yapmamız gereken göz bebeklerinin merkez noktalarına ayrı ayrı tıklamak:

Göz bebeklerinizin üzerine tıkladığınızda kırmızı gözün anında değiştiğini ve normale döndüğünü görebilirsiniz. Eğer göz bebeklerinin kenarlarında kırmızılıklar kalıyorsa kırmızı ile işaretlenmiş "tolerance" çubuğundaki düğmeyi hareket ettirerek kırmızı göz düzeltme yoğunluğunu artırabilisiniz. İki gözün de merkezine tıkladıktan sonra küçük pencere üzerindeki mavi "apply" tuşuna tıkladığınızda değişiklikler geçerli olacaktır. Düzenlediğiniz fotoğrafı kaydetmek için Pixlr ana penceresinin sol üst köşesinden "File" menüsünü açın ve "Save As" seçeneğini seçin:

Düzenlediğiniz fotoğraf şu şekilde bir değişim geçirecektir:

Bütün işelmler bu kadar. Umarız anlattığımız yöntem işinize yaramıştır. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Pixlr ile Fotoğraf Kesme, Döndürme ve Yeniden Boyutlandırma

Pixlr ile Fotoğraflara Yazı Yazma

Pixlr'da Fotoğraflara Efekt Verme

Pixlr-o-matic İncelemesi

YORUMLAR