Programlama Becerilerinizi Geliştirmek için En İyi 9 Kodlama Oyunu

Programlama, ne yaptığınızı öğrendikten sonra oldukça eğlencelidir, ancak bu noktaya gelmek yorucu bir yolculuk olabilir.

Programlama, ne yaptığınızı öğrendikten sonra oldukça eğlencelidir; ancak bu noktaya gelmek yorucu bir yolculuk olabilir. Bu yüzden bu kodlama oyunlarını oynamak için zaman ayırmalısınız.

Yalnızca eğlenceli vakit geçirmenize olanak sağlamakla kalmaz, aynı zamanda pratik uygulama ve deneyim sayesinde daha hızlı öğrenir ve daha fazla bilgiye sahip olursunuz. Bu yazıda, programlama becerilerinizi geliştirmek için en iyi 9 kodlama oyununu derledik.

Robocode

Robocode, birbiriyle savaşan robot tanklarını kodladığınız karmaşık bir programlama oyunudur. Oyundaki amaç, Java, Scala, C# ve diğer gerçek dilleri kullanarak robotlarınızı başarıya götüren yapay zekayı yazmaktır. Başlamak için Robocode Basics ve Tutorials'a göz atabilirsiniz.

Robocode, bir geliştirme ortamı, yerleşik robot editörü ve Java derleyici ile birlikte gelir. Robocode oyununda gerçek kod yazdığınızı belirtelim. Robocode hala düzenli olarak güncellenmektedir.

Codingame

Codingame, gerçek kod yazarak bulmacaları ve zorlukları çözdüğünüz oyun benzeri bir web uygulamasıdır. Java, C#, Python, JavaScript, Lua, Go, Rust ve daha fazlası dahil olmak üzere 25'ten fazla programlama dili desteklenmektedir. Her bulmacanın / mücadelenin bir teması vardır, bu da Codingame’in eğlenceli olmasını sağlar.

Codecombat

Codecombat, yalnızca kod yazarak çözülebilen oyun benzeri bulmacalar ve zorluklar içeren başka bir web uygulamasıdır. Ancak Codinggame daha eğlenceli olsa da, Codecombat, öğretmenlerin öğrencilerinin kodlamayı öğrenmelerine yardımcı olmak için kullanabilecekleri bir “Sınıf Sürümü”ne sahiptir. Codecombat’ta bilgisayar bilimi, web geliştirme ve oyun geliştirme olmak üzere üç ders vardır.

Codewars

Codewars’ta bulmacayı tamamlamak için puan alırsınız ve puan değerleri çözümlerin ne kadar etkili olduğuna göre belirlenir. Codewars, başkaları tarafından gönderilen çözümleri görüntülemenizi sağlar. Codewars, yeni bir programlama dili öğrenmenin en iyi yollarından biridir.

Vim Adventures

Vim Adventures, birçok programlamacının kullanmayı sevdiği, sıra dışı fakat oldukça güçlü bir metin editörü olan Vim’i kullanmayı öğrenmek için  oynayabileceğiniz eğlenceli bir video oyunudur. Vim kendi başına bir programlama dili olmasa da, Vim'e hakim olmak, daha verimli bir programlayıcı olmanıza yardımcı olabilir. Bu yüzden dolayı Vim Adventures’i bu makaleye dahil ettik.

TIS-100

TIS-100, benzeri olmayan bir video oyunudur. Assembly programlama dilini kullanan TIS-100’de bozuk kod bölümlerini yeniden yazarak bulmacaları çözmeye çalışıyorsunuz. 45’ten fazla bulmacanın yer aldığı TIS-100’de bulmacaları çözebilmek hiç kolay değil. Dolayısıyla TIS-100’ün oldukça sinir bozucu bir oyun olduğunu belirtelim.

Shenzhen I/O

Shenzhen I/O, basitleştirilmiş devreler oluşturma ve bahsedilen devrelerde montaj kodu yazma ile görevlendirildğiniz bir bulmaca oyunudur. Shenzhen I/O, TIS-100’ü geliştiren ekip tarafından yapıldı. İki oyunu kıyasladığımızda, Shenzhen I/O, daha kolay ve daha eğlenceli, ancak son derece karmaşık olduğunu söylememiz gerekiyor.

Human Resource Machine

Bir ofis çalışanını kontrol ettiğimiz Human Resource Machine’de, çeşitli talimatları birleştirerek bulmacaları çözmeye çalışıyoruz. Bir anlamda, bu oyun görsel programlama yoluyla bilmecenin çözülmesiyle ilgili, hatta mantıksal akış ve bellek yönetimi gibi kavramlara değiniyor.

Screeps

Screeps, oyun içinde yer alan objelerin davranışlarını kodlamak ve kendi imparatorluğunuzu oluşturmak için JavaScript kullandığınız bir MMO gerçek zamanlı strateji oyunudur. Screeps, kendi başınıza oynayabileceğiniz özel bir sunucu ile birlikte 30 günlük resmi sunucuya tam erişim ile birlikte geliyor. 30 gün dolduğunda ise resmi bir sunucuda sınırlı kapasitede oynamaya devam edebilirsiniz. Sınırlı kapasiteyi kaldırabilmek için  aylık abonelik gerekiyor.

YORUMLAR