Yapay Zeka Alışveriş Alışkanlıklarını Nasıl Değiştirecek?

Günümüzün teknoloji anlamında en trend başlıklarından biri olan yapay zeka alışveriş alışkanlıklarını nasıl değiştirecek?

Yapay Zeka Alışveriş Alışkanlıklarını Nasıl Değiştirecek?

Alışveriş sırasında müşterlerin vücutlarına, bütçelerine ve stillerine uygun kıyafetlerin bulunmasına yardımcı olmak için pek çok şirket yapay zeka çalışmalarını hızlandırdı. Çünkü bu teknoloji, çok sayıda şirketin elinde bulunan verileri zengin ve uygulanabilir bilgilere dönüştürüyor. Bu sayede yöneticiler daha akıllıca hamleler yapabiliyorlar. Peki günümüzün teknoloji anlamında en trend başlıklarından biri olan yapay zeka alışveriş alışkanlıklarını nasıl değiştirecek?

Yapay zeka perakende şirketleri için stratejik bir hale geldi. Alışveriş yapan insanlara daha iyi hizmet verebilmek için şirketler, yapay zekayı bir istihbarat aracı olarak kullanmaya başladı. (İstihbarat derken yanlış anlaşılmasın, kullanıcıları tanıma bağlamında kolaylık anlamını taşıyor.) Bu durum milyarlarca kullanıcıyı ilgilendirdiğinden alışveriş alışkanlıklarının da giderek değişmesini sağlayacak. Diğer yandan perakendeciler, satışlarının daha üst seviyede olması için her unsuru "mükemmel" yapmak zorunda kalacaklar.  Bu bağlamda, yöneticilerin yapay zeka teknolojilerini bugünün pazarında nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekiyor.

Ayrıca günümüz perakendecileri ve markaları veri içinde yüzüyor. Bu verilerin açılımını yapmak ise çok zor. Yapay zeka, işte bu verilerin bolluğunu göz önüne alırsak ucuz ve hızlı bir çözüm sunuyor. Buna karmaşık veri analizlerini basitleştirmekte dahil. Şirketler performansı ve müşteri hizmetlerini iyileştirmek için yapay zekayı benimseyerek maliyetleri düşürmeyi de amaçlıyor. Algısal teknolojileri kullanan markalar, bireylerin alışveriş yaptığı andaki stilini tahmin etmede daha fazla hassasiyet elde edebiliyorlar. Kısacası, artan yapay zeka deneyimi= daha fazla satış + daha az maliyet + daha iyi stoklama

Bu avantajlar düşünüldüğünde, önümüzdeki üç yıl içinde gelirini artırmak isteyen şirketlerin yapay zeka uygulamalarına geçmeleri faydalı olacaktır. Bunun yanında veri analizlerini bireysel müşteri seviyesine indirmekte müşteri deneyimini artıracağından bu fırsatı kaçırmamak gerekiyor. 

Yapay Zeka ve Alışveriş

Şimdi gelelim yapay zekanın alışveriş alışkanlıklarımızı nasıl değiştireceğine: 

1- Daha Hızlı Alışveriş

Yapay zeka odaklı görsel aramalar, alışveriş yapan kişilerin istediği ürünleri hızlı bir şekilde bulmasına yardımcı olacak. Bu sayede insanlar daha hızlı alışveriş yapma fırsatını yakalayacaklar. 

2- Daha Kişisel Ürün Önerileri

Yapay zeka sayesinde markalar, müşterilerin ürün tercihleri hakkında daha fazla bilgi toplayabilecekler. Bu da tercih edebileceğimiz ürünleri daha kolay bulmamızı sağlayacak. Kişiselleştirilmiş stil önerileri her müşterinin hoşuna gidecektir.

3- Sosyal Medya Kanalları Aracılığıyla Satış

Sosyal medya platformlarında fotoğrafını gördüğünüz ve ben de almak istiyorum dediğiniz ürünler oldu mu? Geliştirilen yapay zeka algoritmaları, sosyal medya kanalları aracılığıyla o ürünleri nerelerden alabileceğimizi gösterebilir. 

4- Doğru Fiyatlandırma

Bu madde daha çok şirketlerle alakalı. Yapay zeka ve makine öğrenimi bir araya geldiğinde şirketler arasında rekabetçi bir fiyatlandırma stratejisi başlayacak. Pek çok unsurun bir araya getirilmesiyle elde edilen veriler, fiyatların optimize edilmesine ve müştere "indirim" olarak dönmesine yardımcı olacak.

5- Trendleri Daha Kolay Takip Edebilme

Yapay zeka sayesinde milyonlarca ürün arasından trendler daha kolay takip edilebilecek. Modanın geleceğinde bu trendler önemli bir unsur olacak. 

Yapay Zeka, 10 Yıl İçinde Sınıflarda Öğretmen Olabilecek
TEKNOLOJİ

Yapay Zeka, 10 Yıl İçinde Sınıflarda Öğretmen Olabilecek

 {mediaId=456362} Yapa zekanın hangi meslek dallarını etkileyeceği tartışmasına, yeni bir kategori daha eklendi. Eğitim alanında, öğretmen ve eğitmenlerin de yapay zeka tarafından değiştirilebileceği savunuluyor.

İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?
TEKNOLOJİ

İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

Günümüzde internetten alışveriş hemen hemen hepimizin bir kere de olsa gerçekleştirdiği, beğendiği ürünü veya hizmeti bu yolla temin ettiği bir yöntem.

Yapay Zeka Teknolojisi Şirketleri Nasıl Zengin Edecek?
TEKNOLOJİ

Yapay Zeka Teknolojisi Şirketleri Nasıl Zengin Edecek?

Google, Apple, Microsoft gibi şirketlerin geliştirdiği yapay zeka teknolojileri, gelecek senelerde bu şirketlere ne gibi katkılarda bulunacak, trilyon dolarlık şirketlerin kurulmasına nasıl yardımcı olacak? Detaylar yazımızda.

 

YORUMLAR