Youtube İzleme ve Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Öncelikli olarak eğer bilmiyorsanız, Youtube'un Google hesabınızla bağlantılı olarak çalıştığını söylemem gerekiyor. Öyle ki yaşa bağlı olan videoları izlemek için hesabınızla oturum açmış olmanız gerekmektedir. Eğer farklı bir web sitesi üzerinden Youtub

Öncelikli olarak eğer bilmiyorsanız, Youtube'un Google hesabınızla bağlantılı olarak çalıştığını söylemem gerekiyor. Öyle ki yaşa bağlı olan videoları izlemek için hesabınızla oturum açmış olmanız gerekmektedir. Eğer farklı bir web sitesi üzerinden Youtube videolarını izliyorsanız bu durumu atlatabilirsiniz ama direkt olarak Youtube üzerinde izliyorsanız Google hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir.

Bunun dışında bilinmesi gereken bir diğer konuysa Youtube üzerinde izlediğiniz videoların tamamı kaydedilmektedir. Hangi videoları izlediğiniz ve ne kadar süre video izlediğiniz gibi bilgilerin tamamı Google hesabınızla ilişkilendirilmiş bir şekilde saklanmaktadır. Yani birkaç dakika önce izlemiş olduğunuz viral bir video bile Youtube izleme geçmişiniz altında listelenmektedir. Youtube izleme geçmişinizi görüntülemek ve silmekse oldukça basittir. İzlediğiniz videoların takip edilmesini istemiyorsanız Youtube izleme geçmişinizi silmenizi öneririm. Bunun yanında izlediğiniz videolar kayıt altında tutulduğu gibi eğer Google hesabınızla oturum yapmışken Youtube üzerinde arama yaptıysanız bu arama geçmişi de aynı şekilde kayıt altında tutulmaktadır. Youtube arama geçmişinizi de kolayca görüntüleyebilir ve silebilirsiniz.

"Youtube izleme geçmişi nasıl silinir?" ve "Youtube arama geçmişi nasıl silinir?" sorularını şimdiden duyar gibiyim. O halde gelin Youtube izleme ve arama geçmişlerimizi nasıl silebileceğimizi adım adım birlikte görelim.

Eğer Google hesabınızla oturum açtıktan sonra Youtube'a girerseniz hemen sağ üst köşede kullanıcı adınızın veya gerçek adınızın yazılı olduğu bölümün sağ tarafında tıkladığınız zaman karşınıza, Youtube ayarlarının ve Google hesap bilgilerinizin geleceği bir ikon çıkacaktır. Öncelikle bu ikona tıklıyoruz ve açılan menü üzerinde sol tarafta beliren Tarih sekmesine tıklayarak, Youtube izleme geçmişimizin bulunduğu bölüme ulaşabiliyoruz.

Bu bölümde kaldırmak istediğiniz videoları seçtikten sonra kullanabileceğiniz Kaldır butonu, tüm izleme geçmişini tek seferde silebileceğiniz Tüm izleme geçmişini temizle butonu ve İzleme geçmişini duraklat butonlarını göreceksiniz. Kolayca seçeceğiniz videoları Kaldır butonu yardımıyla izleme geçmişinizden silebileceğiniz gibi eğer şimdiye kadar çok fazla video izlediyseniz ve teker teker silmek zor gelecekse Tüm izleme geçmişini temizle butonu yardımıyla izleme geçmişinizi silmek çok daha kolay olacaktır.

Youtube İzleme Geçmişi ayarları altında; istediğiniz videoları silmek, tüm videoları silmek ve izleme geçmişi özelliğini duraklatmak gibi tüm seçenekler sizlere sunulmuştur. Her ne kadar bu noktada Youtube sizin izleme geçmişinizi veya kayıtlarınızı kimseyle paylaşmıyor olsa da hesabınızı açık unuttuğunuz bir bilgisayar üzerinde sizden sonra aynı bilgisayarı kullanan kullanıcı bu bilgilere ulaşabilir veya farkında olmadan izleyeceği videolar sizin kayıtlarınız altında tutulacaktır. Bu tarz durumlarla karşılaşmakta sanırım çok hoş olmasa gerek. Özellikle çalıştığınız iş yerinde sizin hesabınıza giriş yapan birinin gün içerisinde hangi videoları veya ne kadar süre video izlediğinizi bilmesi çok hoş olmayacaktır. Hele bunun patronunuzun kulağına gittiğini bir düşündüğünüz zaman işler iyice çığrından çıkabilir.

Bu arada sizlere anlatacağım bir diğer konu da Youtube Arama Geçmişi'nin nasıl silineceğiydi. İzleme geçmişinize göz attığınız bölümde sol tarafta bulunan menüde Arama Geçmişi bölümü dikkatinizi çekmiştir. Arama Geçmişi butonuna tıklayarak Youtube üzerinde kullanıcı hesabınız açıkken yapmış olduğunuz aramaların da izleme geçmişinde olduğu gibi kayıt edildiği dikkatinizi çekecek. Yine isterseniz tek tek seçerek bu aramaları kaldırabilir veya isterseniz toplu olarak tamamını silebilir ve gerekli işlemleri yaptıktan sonra arama geçmişi özelliğini isterseniz duraklatabilirsiniz.

Youtube İzleme ve Arama Geçmişi özelliklerini ve Youtube İzleme ve Arama Geçmişi'mizi nasıl temizleyeceğimizi öğrendiğimize göre son olarak eklemek istediğim birkaç nokta var. Ben her ne kadar izleme ve arama geçmişlerinizi silmenin daha doğru olduğunu düşünsem de açıkçası şöyle bir durumun varlığını da göz ardı etmenizi istemem. Sonuç olarak hergün Youtube üzerinde birçok video izlemekteyiz ve bu izlediğimiz videoların kimisi arkadaşlarımız  tarafından gönderiliyor veya farklı siteler aracılığıyla karşımıza çıkıyor. Bu noktada daha önce izlemiş olduğunuz ve tekrar izlemek istediğiniz bir videonun adını veya başlığını bilmiyorsanız, videoyu ararken sinir krizleri geçirebilirsiniz. İşte bu noktada eğer izleme geçmişi kayıtlarınız duruyorsa işiniz çok daha kolay olabilir.

Sonuç olarak Youtube izleme ve arama geçmişinizi silip silmemek tamamen sizin elinizde olan ve sizin karar vereceğiniz bir durum. Ben sizlere bu işlem hakkında bilgiler vermeye, artılarını ve eksilerini anlatmaya çalıştım. Şu noktadan sonra günah benden gitti diyor, iyi günler diliyor ve kararı size bırakıyorum.

YORUMLAR