Artık Çalınan Kartınızdan Banka Sorumlu Tutulacak

Yargıtay'dan çıkan bir karara göre bir kişinin kredi kartı çalınır ve 24 saat içinde bankaya başvurursa, kredi kartından çekilen paraların sorumluluğu bankaya ait olacak. Kart sahibi, kredi kartından çekilen yalnızca 150 liradan sorumlu tutulacak.

Türkiye’de Kartlı Ödeme Tutarı 74 Milyar TL’ye Ulaştı

Geçtiğimiz günlerde 4. Tüketici Mahkemesi'ne müracaat eden bir vatandaş, çalınan kredi kartından tahsil edilen parayı geri almak için bankaya dava açtı. Davayı açan vatandaş kredi kartının dava dışı şahıslar tarafından zorla alındığını, kart şifresinin silahla tehdit edilerek öğrenildiğini dile getirdi. Bunun üzerine bankamatik üzerinden yüklü miktarda para çekiminin olduğu belirtildi.

Kredi kartından çekilen bu paranın hırsızlar tarafından yapıldığını belirten davacı, bedelin ödeme tarihinden itibaren işleyecek faiziyle birlikte bankadan tahsilini talep etti. Banka avukatı ise kredi kartının ve şifrenin korunmasından müşterinin sorumlu tutulduğunu, bu durumda davacıya ödeme yapamayacaklarını savundu ve davanın reddini istedi. Ancak mahkeme bu reddi kabul etmedi.

Çekilen Paranın 150 Lirası Dışındaki Ödemeyi Banka Yapacak

Mahkeme tarafından alınan 5464 Sayılı Kanun'un 12. maddesine göre kartın hukuka aykırı kullanım bedelinin banka tarafından tahsil edilmesi gerektiği belirtildi ve bu karar çerçevesinde davanın kabulüne, ödemelerin faiziyle davalıdan tahsil edilmesinin doğru olacağı dile getirildi. Ayrıca ilk 24 saat içerisinde mahkemeye ulaşan vatandaşın haklı olduğuna ve harcamaların yalnızca 150 TL'lik kısmının kart sahibine ait olduğuna vurgu yapıldı.

YORUMLAR