Beyin Dalgalarıyla Gidişatı Değiştirilebilen Film Çekildi

The Moment İzle

İzlediğiniz filmin sizin istediğiniz yönde ilerlemesini ister miydiniz? Eğer bu soruya “evet” cevabını veriyorsanız, Nottingham Üniversitesinde yapılan son araştırmalar sonucunda yayına hazırlanan The Moment isimli filmle kesinlikle göz atmalısınız.

Nottingham Üniversitesinde bilgisayar bilimleri üzerine doktora yapan ve aynı zaman kreatif direktörlük görevlerini sürdüren Richard Ramchurn, elektroansefalogram (EEG) yoluyla beyin dalgalarını algılama ve algılanan beyin dalgalarıyla izlenilen filmin gidişatını etkileme üzerine hiç görülmemiş bir çalışmaya imza attı. Ramchurn, elektroansefalogram ile izleyenlerin The Moment’ın hikâyesine yön verebileceklerini ve hikayeyi istediklerini gibi şekillendirebileceklerini söyledi.

Seyircinin tepkisine göre ilerleyecek ilk film olma özelliğini taşıyan The Moment’ın 7 Haziran tariginde Sheffield Belgesel Festivali kapsamında seyirciyle buluşacağını söyleyen yönetmen, karavandan bozma küçük bir sinema salonuna elektroansefalogram (EEG) cihazları yerleştirileceği ve izleyicilerin kafalarına yerleştirilen kasklar yoluyla izleyiciyle filmin bir araya getirileceğini ifade etti.

Seyircinin sıkılması durumunda hikayeyi daha aksiyonlu bir tarafa çekeceği söylenen filmin, toplumdan kaçmak için beyin kontrolü teknolojisine sığınan iki kişinin hikayesini anlatacağı dile getirildi. Her sahnesi altı farklı devam yoluyla çekilen ve izleyiciye bu sebeple sınırsız devam yolu sunan The Moment’ın beğenilmesi durumundaysa benzer filmlerin daha iyi teknolojilerle ve kurgularla çekilmeye devam edileceği ifade edildi.