British Airways: 380 Bin Yolcunun Kredi Kartı Bilgileri Çalındı

British Airways: 380 Bin Yolcunun Kredi Kartı Bilgileri Çalındı

İngiltere’nin lider havayolu şirketi British Airways (BA), 380 bin müşterisine ait kredi kartı bilgilerinin hackerlar tarafından çalındığını açıkladı. 

British Airways (BA), bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradı. İngiliz şirket konuyla ilgili yaptığı açıklamada, hack saldırısının iki hafta sürdüğünü ve 380 bin yolcusunun bu ihlalden etkilendiğini söyledi.

BA, 21 Ağustos 2018 ile 5 Eylül 2018 arasında internet sitesinden veya havayolunun uygulamasından bilet rezervasyonu yapan müşterilerin kişisel ve finansal verilerinin ele geçirildiğini aktardı. Çalınan bilgiler arasında  yolcuların seyahat veya pasaport bilgilerinin bulunmadığını belirten havayolu firması, sistemdeki güvenlik açığının düzelttiğini ve web sitesindeki işleyişin normale döndüğünü açıkladı.

Hack saldırısından etkilenen müşterileriyle iletişime geçen BA, çalınan banka ve kredi kartı bilgileri sebebiyle yolcuların bankalarına başvurmalarını istedi. 

British Airways yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Alex Cruz, siber saldırı sebebiyle yaşanan aksaklık için özür diledi. Müşteri verilerinin korunmasını çok ciddiye aldıklarını söyleyen Cruz, olayla ilgili polisi ve yetkili birimleri hızlı bir şekilde bilgilendirdiklerini belirtti. 

25 Mayıs’ta yürürlüğe giren General Data Protection Regulation (Genel Veri Koruma Yasası) kurallarına göre, Avrupa’da faaliyet gösteren şirketlerin, veri ihlalinden haberdar olduktan 72 saat içinde düzenleyicileri bilgilendirmeleri gerekiyor.

Öte yandan BA’ya yönelik siber saldırı, son dönemde havayolu sektöründe yaşanan bir dizi ihlalin sonuncusu oldu. Geçtiğimiz hafta Air Canada, 20 bin müşteriyi etkileyen bir veri ihlali olduğunu açıklamıştı. Benzer şekilde ABD'li havayolu şirketi Delta ise Mayıs ayında bilgisayar korsanlarının saldırısına uğramıştı.