Çin'den Türkiye'ye 1 Milyar Dolarlık Güneş Enerjisi Yatırımı

Robin Xi Güneş Enerjisi

Çin’in devlet şirketlerinden HT Solar Enerli’nin genel müdürü Xi, güneş enerjisi için yapılacak ikinci YEKA ihalesiyle birlikte Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını söyledi.

Yaklaşık bir ay önce ilki düzenlenen Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesiyle birlikte Türkiye, yeşil enerji adına önemli bir adım atmış ve rüzgar enerjisine bir milyar doların üzerine yatırım yapmıştı. Düzenlenen ilk ihaleyi Siemens, Türkerler, Kalyon ortaklığı kazanırken, Çin’in devlet şirketi HT Solar, sonraki ihale için çok sıkı çalıştıklarını söyledi.

HT Solar Enerji AŞ Türkiye Genel Müdürü Robin Xi, katıldığı güneş enerjisi fuarında Türkiye’deki yatırımlarına dair açıklamalarda bulundu. Bir sonraki YEKA ihalesi için hazırlıklarını sürdürdüklerini söyleyen Xi, "İkinci YEKA için daha sıkı çalışıyoruz. YEKA ile ilgili teknik detayların açıklanmasını bekliyoruz. Enerjisa, Zorlu ve Çalık Enerji gibi şirketlerle görüşmelerimiz devam ediyor. Türkiye pazarını çok iyi bilen Türk şirketlerden biriyle konsorsiyum olarak bu yıl da YEKA'ya girmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 600 megavat kapasiteli güneş enerjisi paneli kurduklarını ve bu konuda Türkiye sektörünün lideri olduklarının altını çizen genel müdür, bir sonraki ihaleyi almak istediklerini ve ihaleyi kazanmaları durumunda 1 milyar dolarlık yatırım yapabileceklerini aktardı.

YEKA ihalelerinde elektriğin depolanması konusunda bir zorunluluk olduğunu dile getiren Xi, "30 yıldan bu yana Çin'de elektriğin depolanması üzerine çalışıyoruz. Hem depolama alanında hem de Ar-Ge faaliyetlerinde Türkiye'nin attığı bu adımların ülkenin güneş enerjisi teknolojilerini geliştirmesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Bu alandaki deneyimlerimizi paylaşmayı arzu ediyoruz." diyerek, açıklamalarını sonlandırdı.

YORUMLAR