Çin, Evlere Yerleştireceği Akıllı Kilitlerle İnsanları İzleyecek!

Çin, Evlere Yerleştireceği Akıllı Kilitlerle İnsanları İzleyecek!

Çin, George Orwell'ın 1984 romanında resmettiği gözetim toplumunu gerçeğe uyarlıyor. Demir yumruk ülkesi, kamu konutlarını izlemek ve yasadışı mülkiyeti önlemek için evlere yüz tanıma teknolojisine sahip binlerce akıllı kilit yerleştirmeyi planlıyor. 

Çin’in başkenti Pekin, on binlerce toplu konut projesine ev sahipliği yapıyor. Ülke meydasının aktardığı bilgilere göre şehir yetkilileri, kamu konutlarında yaşayan 120.000 kiracıyı izlemek için yüz tanıma teknolojisine sahip akıllı kilitler yerleştirecek.

Çinli yetkililer, yüz tanıma teknolojisinin kullanılmasının, genel konut güvenliğini artıracağını belirtiyor. Sistemin suistimalleri azaltmaya yönelik olduğunu savunan yetkililer, asıl amacın yasadışı mülkiyeti engellemek ve toplu konut birimlerinin sadece ihtiyacı olan insanlara gitmesini sağlamak olduğunu söylüyor.

Yüz tanıma teknolojisini gündelik hayata entegre eden Çin, bu yolla ülkedeki insanları izliyor. Hatta Çin polisi, uzun bir süredir şüphelileri tespit etmek için yüz tanıma teknolojisine sahip akıllı gözlükler kullanıyor.

Polisler, şüphelendikleri kişinin fotoğrafını bu gözlük vasıtasıyla çekiyor ve veri tabanına aktarıyor. Daha sonra kişinin ismi, adresi, sabıka kaydı ve hatta internet geçmişleri dahil olmak üzere bilgiler, polislerin gözlüklerine gönderiliyor. 

Çin ayrıca, ülkenin en büyük iki kendi Pekin ve Şangay’da 165 metre uzaklıkta yürüyen insanları dahi tanımlayabilecek yeni bir “yürüyüş tanıma” sistemini kullanmaya başladı. Ülke çapında veri güdümlü AI (yapay zeka) gözetimi geliştirmenin bir parçası olan bu sistem, bir kişinin tüm vücudunu ve yürüyüş karakteristiğini analiz ettiği için hiçbir şekilde kandırılamıyor.