General Motors Hands-Free Otomobil İçin 2016 Dedi

General Motors Hands-Free Otomobil İçin 2016 Dedi

Otomotiv sektörünün öncülerinden General Motors da son teknoloji donanıma sahip otomobil için geri sayıma başladı. Şoförü devre dışı bırakacak otomobil için tarihler 2016'yı gösteriyor.

Otomotiv sektörü artık sadece kendi kulvarlarındaki rakiplerle başa çıkmaktan ziyade, şoförsüz araçları trafik dolanmaya başlayan Google gibi teknoloji devleriyle de yarışmak zorunda. Amerikan devi General Motors, kendi araçlarında teknolojik devrimi 2016'da yapacağını duyurdu. 'Super Cruise' özelliği ile donatılacak araçlar, şoförden sürüş iradesini alacak, şerit takibini kendi yapacak ve hız limitlerine göre kendini ayarlayacak.

Vehicle-to-vehicle (V2V) teknolojisiyle diğer araçlarla kablosuz ağ sayesinde iletişim kurarak kaza oranını en aza indirecek, araç bilgisayarıyla günlük aktiviteleri sürdürmeyi sağlayacak, yarı otomatik idare edilebilecek lüks Cadillac modelleri, sürücüye hem el hem ayak özgürlüğü sağlarken, trafiğe göre rota ayarlaması yapacak. General Motors, Google gibi şoförü devreden çıkarmayı planlamıyor, gerektiğinde otomobil iradesini kontrol edecek şoförün yeri araçlarda korunuyor.

Teknolojiyi daha çok günlük sorunları çözmek ve sürüş deneyimini iyileştirmek için kullanan araç üreticiler, yakıt tüketimini düşürmek ve elekrikli araç üretimi konusunda da farklı yöntem ve görüşleri benimsiyorlar. Gözlemlediğimiz kadarıyla teknoloji firmaları kontrolü yazılıma devretmekten yanayken; Mercedes Benz, Audi, Ford, Toyota, Nissan, Tesla gibi otomotiv devleri otmobillerini hala sahiplerinin kontrolüne bırakma görüşünde. Sizce arabalar kendi giderken yolcular rahatına mı bakmalı? Yoksa siz de sürüş keyfinin elinden alınmasını istemeyenlerden misiniz?

TwitPic Kapanıyor

Assassin's Creed Pirates Mobil İçin Artık Ücretsiz!

YORUMLAR