Huawei, Yeni Mobil İşlemcisi Kirin 950 ile Android Devlerine Meydan Okuyor

Huawei, Yeni Mobil İşlemcisi Kirin 950 ile Android Devlerine Meydan Okuyor

Huawei’nin Kasım ayı sonlarına doğru karşımıza çıkacak akıllı telefon modeli Mate 8 ve sonraki telefonlarında kullanacağı muhtemel yeni mobil işlemcisi Kirin 950 Pekin’de tanıtıldı. Peki yeni işlemciyle neler değişecek?

Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei, beklediğimiz üzere yeni nesi mobil işlemcisi Kirin 950’yi resmi olarak tanıttı. Son iki yıl içerisinde 15 milyondan fazla Kirin işlemciden güç alan akıllı telefon (Huawei Mate 7, Mate S, P8, P8 Lite, P8 Max ve daha birçok model) sattığı açıklayan firma bu başarısını katlamak istiyor olacak ki daha güçlü mobil işlemci üretme yoluna gitmiş ve yeni telefonlarında işlemleri daha hızlı yapabilen, çok daha hızlı indirme sunan yeni işlemcisi Kirin 950’yi kullanacak. Dört çekirdek 2.3GHz hızda çalışan Cortex-A72 ile dört çekirdek 1.8GHz hızda çalışan Cortex-A53’den oluşan ve Mali T880 grafik işlemcinin dahil edildiği Kirin 950 işlemci, yüzde 40 daha performanslı çalışıyor ve yüzde 60 daha az güç tüketimi sunuyor. Kirin 950 ayrıca LTE Cat 6 desteği sunuyor.

Bunlar tabii ki Huawei’nin paylaştığı teknik detaylar. Son kullanıcı olarak günlük kullanımda ne gibi farklılıklar hissedeceğiz? Uygulamaların açılış hızları ciddi anlamda artacak, animasyonla açılan uygulamalarda başlangıç ekranı daha hızlı görüntülenecek, bildirim merkezine daha hızlı ulaşılabilecek (kaydırırken takılma olmayacak), kamera uygulaması daha hızlı açılacak, fotoğraf çekerken odaklama süresi çok hızlı olacak ve de en önemlisi 10 saat daha uzun pil ömrü sunacak ki bu yaklaşık 2 günü çıkarmak demek.

AnTuTu’da 82.945 puan alan Kirin 950 işlemci belirgin şekilde en yeni amiral gemisi telefonlarda kullanılan işlemcilerden (MediaTek’in Helio X10’u, Samsung’un Xynos 7420’si, Qualcomm’un Snapdragon 820’si) daha hızlı. Şu anda Kirin 950 kullanan akıllı telefon yok ancak çok yakında tanıtılacak Mate 8’in bu işlemciyle geleceği yüksek ihtimal.

Huawei Mate 8'in Tanıtım Tarihi Belli Oldu

YORUMLAR