İyilik Olsun Diye Java Etkinliğinde Sosyal Sorumluluk İçin Kod Yazdılar

İyilik Olsun Diye Java Etkinliğinde Sosyal Sorumluluk İçin Kod Yazdılar

Crossover Türkiye öncülüğünde harika bir etkinlik gerçekleştirildi. "İyilik İçin Java" etkinliğinde bir araya gelen en az 10 yıl deneyimli 40 kıdemli yazılım geliştirici 12 saat süren etkinlikte Mültecilik, Küresel Isınma ve Hayvan Hakları gibi önemli toplumsal sorunlara çözüm aradı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü gerçekleştirilen etkinlikte, Türkiye'nin Mültecilik, Küresel Isınma ve Hayvan Hakları gibi sorunlarına teknolojik çözümler arandı. Türk Kızılayı, Haytap (Hayvan Hakları Federasyonu), Oracle ve ActiveBuilder'ın destekleriyle bir araya gelen yazılım geliştiriciler, bir bakıma iyilik için kod yazdılar. 12 saat aralıksız olarak kod yazma serüveninde, kitle fonlamadan mobil uygulamalara, konum servislerinden içerik yönetimine pek çok farklı ürün geliştirildi. Bu ürünler ilerleyen günlerde Kızılay ve Haytap olma üzere tüm ilgililerle açık kaynaklı bir şekilde ücretsiz paylaşılacak.

İyilik İçin Java etkinliğiyle ilgili açıklamalarda bulunan Crossover Türkiye Genel Müdürü Sinan Ata, "Konforlu koltuklarımızdan Türkiye'nin gerçek sorunlarını eleştirmek yerine çözüm üretmeye çalıştık, 12 saatte bu sorunları kökten çözmemiz mümkün değil ancak çözüm yolunda bir başlangıç yaratabileceğimize inandık. Türk insanının yardımseverliği ve özverisinden esinlenerek ortaya çıkardığımız Java for Good isimli bu sosyal sorumluluk konsepti Rusya, Romanya ve Polonya'ya taşınarak uluslararası bir boyut kazanacak. Ülkemizin geleceğinin teknolojiyle, bilhassa yazılım teknolojileriyle gelişeceğini biliyoruz. Bu sebeple bunu ortaya çıkarmak üzere önümüzdeki günlerde de yeni projelere imza atacağız. Diğer taraftan, biz proje ortaklarımız ve katılımcılarımızla etkinlik esnasında çalışırken yanı başımızda gerçekleşen hain terör saldırısı bizleri derinden yaraladı,  şehitlerimize rahmet ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Yılmadan çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

Etkinliğe katılan yazılım geliştiricileri ise, ülkemizde ilk kez bu şekilde bir etkinliğin düzenlendiğini, etkinlik sonrasında elde edilecek bazı kazançlardan çok öte, ülkemizin hatta dünyanın önemli sorunları için bir kıvılcım yakmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Crossover başarı kriterlerine uygun adaylar Crossover’dan Java Chief Architect pozisyonunda işe girebilmek için son adım olan mülakat adımından başlama şansı elde edecek. Diğer yandan, en yüksek puanlı proje sahibine ise iPhone 7 Plus hediye edilecek.

YORUMLAR