Jibo, Dünyanın İlk Aile Robotu Olmak İstiyor

Jibo, Dünyanın İlk Aile Robotu Olmak İstiyor

Hayatınızda hiç aile robotunuz olsun istediniz mi? Tüm o filmlerde ya da çizgi filmlerde gördüğümüz, evde ev işlerini yapan, ya da size arkadaşlık eden o aile robotları. Hayır, daha sonra bir anda bizi ele geçirmeye çalışmalarından bahsetmiyorum.

Sosyal robotlardan bahsediyorum. Şimdi ise Jibo adlı bir aile robotu adayıyla karşı karşıyayız ve bu ufak arkadaş, dünyanın ilk aile robotu olmak istiyor. Dr. Cynthia Breazeal'ın bunun hayalini tam 20 yıl önce kurduğu söyleniyor.

Jibo, dün Indiegogo'da ortaya çıkan bir masa üstü robotu olarak karşımıza çıkıyor. 5.7 inçlik bir ekrana, yani yüze sahip olan Jibo'nun 11.5 inçlik de bir vücudu var. Dr. Breazeal denemeyi ilk olarak Jibo'ya, "Jibo, kendini tanıtır mısın lütfen?" şeklinde bir soru yönelterek yapmak istiyor. Jibo ise bunu duyduğu an ekranda bir göz kırpma işareti yapıp, "Merhaba benim adım Jibo." diyor.

Jibo'nun yapabildiklerinden bahsedelim ister misiniz? Kesinlikle istersiniz. O zaman sizi şöyle videomuza alalım ve bu harika robota hep beraber göz atalım.

İyi seyirler.

Türk Tasarımcı Beton Yiyen Robot Geliştirdi

YORUMLAR