Kepler Teleskobu Evrende Yalnız Olmadığımızı Kanıtlayacak Yeni Keşifler Yaptı

Kepler Teleskobu Evrende Yalnız Olmadığımızı Kanıtlayacak Yeni Keşifler Yaptı

2009 yılında gökyüzüne fırlatılan Kepler teleskobu heyecan yaratacak keşifler yaptı. 1284 yeni gezegen keşfeden Kepler, uzayda yeni yaşam formları da bulmuş olabilir.

NASA'nın 2009 yılında uzaya fırlattığı Kepler uzay teleskobu, Güneş sistemi dışında yer alan gezegenlere dair en büyük gelişmeyi kaydetti. 1284 farklı boyutlarda yeni gezegen keşfeden Kepler, 9 gezegenin yaşama elverişli olduğunu da görüntüledi. Gezegenlerdeki koşulların suyun varlığına ve yaşama elverişli olduğuna inanan yetkililer, sadece Samanyolu'nda 10 milyardan fazla yaşama elverişli gezegen olabileceğinin de altını çizdi. Öte yandan keşfedilen 9 gezegenden dünyamıza en yakın olanı 11 ışık yılı uzaklıkta.

Keşfedilen 2 Gezegende Hayat Olabilir

Kepler uzay teleskobu üzerinde çalışmalar yapan Dr. Natalie Batalhya, "Yıldızların yüzde 24'ü yaşama elverişli gezegenler barındırıyor. 11 ışık yılı aslında çok yakın bir mesefe" şeklinde açıklamalar yaparken, konuyla ilgili olarak Astrofizik Bölümü Müdürü Paul Hertz, "Araştırmamızın amacı, güneş sistemi dışındaki gezegenlerden gelen ışık hüzmelerini, su buharı, oksijen, metan ve karbondioksit gibi gazlar için analiz etmek. Bu gazlar, biyolojik ekosistemin varlığına işaret edebilir" dedi ve keşfedilen gezegenlerde hayat olabileceğinin altını çizdi. Öte yandan Kepler'in şimdiye kadar keşfettiği Kepler-186f ve Kepler-452b gezegenleri, şu an dünyamıza en çok benzeyen gezegenler olarak kayıt edildiler. 

Kepler göreve geldiği günden bugüne kadar 2325 gezegen keşfetti. Şu an K2 görevini icra eden Kepler, 2014 yılından beri yaşanılabilir gezegenleri arıyor. 

Nasa Kamerasıyla Göktaşı Yağmurları

NASA Güneş Patlamalarını 5 Yıl Boyunca Kaydetti

YORUMLAR