Liseli Öğrenci Babası İçin Geliştirdiği Cihazla Dünya Birincisi Oldu

Liseli Öğrenci Babası İçin Geliştirdiği Cihazla Dünya Birincisi Oldu

Babasının aşıları muhafaza ederken yaşadığı zorlukları gören liseli öğrenci Elifnaz Şentürk, Brezilya'da düzenlenen "Bilimsel Proje Yarışması"nda dünya birincisi oldu.

Geçtiğimiz ayın son haftasında Brezilya'da düzenlenen ve 21 ülkeden 400 projenin yer aldığı Mostratec Bilimsel Proje Yarışması'na katılan 11. sınıf öğrencisi Elifnaz Şentürk, materyal mühendisliği dalında dünya birinciliğini kazandı. Babasından aldığı ilham ile çalışmaya koyulan Şentürk, yaklaşık 10 ay gibi bir sürede 4 bin 116 TL maaliyet ile projesini tamamladı. 

Doktor olan babasını gözlemleyen ve insan sağlığı için önem taşıyan kan, orhan, aşı, ilaç ve serum gibi bileşenlerin muhafaza edildiği yerlerin sıcaklıklarının doğru ayarlanması gerektiğini öğrenen Şentürk, bu nedenlerden ötürü dert yakınan babasından ilham alarak kollar sıvadı. Sağlık sektöründeki cihazların sıcaklığı sabit tutma özelliğinin de olmadığını fark eden Şentürk, soğutma ve ısıtma ustalarıyla bilgisayar yazılımcılarından aldığı destek ile sıcaklığı sabit tutan bir sistem geliştirdi. Projesi hakkında da açıklama yapan Şentürk, "Mesela 4 derecelik bir sıcaklık hedeflediğinde cihaz, sıcaklık 5 dereceye ulaşana kadar ısıtma sistemini çalıştırıyor. 5 derecede ısıtma kendini kesiyor, soğutma devreye gidiyor. 3 dereceye kadar soğutma çalışıyor. 3'e gelince tekrar ısıtma aktifleşiyor. 3 ila 5 arasında, 4 küsurlu bir değerle ısı sabitlenmiş oluyor. Oysa mevcut sistemlerde ısı farkı 10 dereceye çıkıyor." şeklinde konuştu.

Sağlık sektöründeki önemli bir eksikliği gideren Elifnaz Şentürk'ü kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

İki Galaksinin Çarpışması Sonucu Yıldız ve Gaz Tsunamisi Ortaya Çıktı

Darbe Gecesini Konu Alan 15 Temmuz Bilgi Yarışması Akıllı Telefonlarda

YORUMLAR