Mark Zuckerberg internet.org'yi Duyurdu

Mark Zuckerberg internet.org'yi Duyurdu

Mark Zuckerberg, Facebook dışındaki yeni projesi internet.org'yi duyurdu. Peki internet.org tam olarak nedir? internet.org, internet erişimine sahip olmayan dünya üzerindeki 5 milyar kişiye internet ulaştırmayı hedefleyen dünya çağında bir işbirliğidir. Bu işbirliğinin altında Facebook'un yanında Sony Ericsson, Nokia, Samsung, Qualcomm, Opera, MediaTek gibi devlerin de imzası bulunmakta.

Aslında Google da balonlar yardımıyla internet erişimini dünya üzerinde mümkün kılmaya çalışacağı bir proje hazırlamaktaydı. Fakat internet.org'nin bu iş için farklı bir yöntem izleyeceği tahmin edilebilir. Projeye dahil olacak kurumlar ortak projelere imza atarak bilgi paylaşımında bulunacak ve endüstri ile hükümetler mobil hale getirilecek.

Günümüzde 2.7 milyar insan internet erişimine sahipken geri kalan 5 milyar bu erişimden yoksun. Bu da Facebook gibi sosyal medya devleri için yeni kullanıcı tabanı anlamına geliyor. Bu anlamda Mark Zuckerberg'in bu projede parmağının olması da kaçınılmaz.

internet.org'nin başarılı olabilmesi için dikkat etmesi gereken önemli noktalar var. Bunlardan ilki internet erişimi olmayan 5 milyar insana internet götürürken bu erişimin maddi olarak karşılanabilir olması gerekmekte. Özellikle 3. dünya ülkelerinde düşük olan internet kullanımı büyük oranda altyapı eksikliği ve karşılanacak maddi gücün olmaması nedeni ile gelişememekte. İkinci olarak sistem işletmeleri ve kurumları da kapsamalı. Böylece insanların interneti kullanması için geçerli bir sebepleri olabilir.

Aktif olan internet.org sayfasında şu tanıtım videosu yayınlanmakta:

Mark Zuckerberg'in Facebook Duvarına Girildi

YORUMLAR