Microsoft Son Çeyrekte Büyük Zarara Uğradığını Açıkladı

Microsoft Son Çeyrekte Büyük Zarara Uğradığını Açıkladı

Microsoft, 2015 yılının ikinci çeyreğinde zarar açıkladı. Microsoft - Nokia anlaşmasının bunda büyük payı olduğu düşünülüyor.

Microsoft’un açıkladığı rakamlar şimdiye kadar açıklanan en kötü Microsoft çeyrek yıl raporu olarak değerlendiriliyor. PC pazarındaki daralma ve Nokia anlaşmasının yan etkilerinin bu düşüşte büyük bir payı olduğu düşünülüyor.

Microsoft’un açıkladığı Nisan-Haziran 2015 raporu şirketin gelirlerinde yüzde 5.1 gerilemeyi işaret ediyor. Bunun 2.2 milyar dolara tekabül ettiği de raporda işaret ediliyor.

Nokia anlaşması ve PC pazarının daralmasının yanı sıra Microsoft’un karının daha fazla düşmesini engelleyen iki ana sebep var. Bunlardan biri Office satışları ve Windows işlerim sistemi satışları. Aslında bu iki unsur da geçen yıllara oranla düşük ivmede seyretse de kar kaybının daha da artmasına bir şekilde engel olmuş görünüyorlar.

Microsoft Nokia için ödediği 7.5 milyon dolarlık bedelin üzerine şirketin yeniden yapılanabilmesi için 780 milyon dolar daha harcamış daha sonra 160 milyon dolarlık bir entegrasyon çalışma bedeli de ödemişti.

Kısaca Nokia’ya harcanan bedelin geri dönmemesi ve PC pazarının hızla küçülmesi Microsoft’un son çeyrekte canını sıkmışa benziyor. 

Microsoft Nokia Hatasının Bedelini Çalışanlarına Ödetti, 7 Bin Kişi İşini Kaybetti

Microsoft, Windows Mobil Platformuyla İlgili Kararını Açıkladı

YORUMLAR