Tor Hakkında Şok İddia: Hiç Güvenli Olmayabilir

Tor Hakkında Şok İddia: Hiç Güvenli Olmayabilir

Kolayca kurulan Tor tarayıcı sayesinde kimliğinizi anonim tutarak, erişime engellenen siteler de dahil internette özgürce dolaşabiliyorsunuz. Ancak Tor hakkında ortaya atılan bir iddia Tor kullanıcılarını endişelendiriyor.

Dikkat ettiyseniz, son yılarda internet ile ilgili haberlerin yüzde 80’i Sansür, erişim yasakları, izlemeler, kayıt almalar ve kişilik haklarını zedeleyen takiplerle ilgili. Bu tip tehlikeleri aşabilmek ve internete özgür ve güvenli bir şekilde erişim sağlamak için açık kaynak kodlu bir yazılım olan Tor Browser'ı tercih ediyoruz. Bu tarayıcı sayesinde kimliğinizi saklayarak, erişime engellenen siteler de dahil olmak üzere internette özgürce dolaşabilmek mümkün olabiliyor. Ama bunun bir garantisi olmadığı iddia ediliyor.

İddialar tarayıcın geçmişiyle bağdaştırılıyor. Çünkü Tor ilk olarak ABD Deniz Harp Araştırmaları Laboratuvarı’nda tasarlanmıştı. Burada dahili olarak uygulanmış ve kullanılmıştı. Tor tarayıcı, ABD Deniz Kuvvetleri’nin güvenliği ön plana alınarak programlandığı için doğal olarak tek amacı devlete ait iletişim bilgilerinin korunması ön görülmüştü. 

Komplo teorileri

Yeni ortaya atılan iddiaya göre Tor, ABD hükümetiyle bu ilişkisini kesmedi. Zaten hükümetin yazdığı bir program olarak, hala ABD hükümetine bilgi sızdırıyor. Bu teori, Tor’un ABD’nin en büyük veri operatörlerinden olan Verizon’un halkla ilişkiler şirketi olan Thomson ile sıkı ilişkiler içinde olmasıyla alevlendi. Gönüllülerin bağışlarıyla ayakta duran ve hizmete başlayan Tor’un halkla ilişkilerini böyle ‘otoriteye yakın’ bir firmaya devretmesi şüpheyle karşılanıyor.

Pando Daily gazetesi yazarlarından Yasha Levine, Tor’un ABD devletiyle ilişkisinin hiç kesilmediğini, projenin esas finansman kaynaklarının Pentagon, CIA, ABD Dışişleri Bakanlığı ve bunlara bağlı kuruluşlar olduğunu iddia ediyor. Levine, Tor’un öz kaynaklarının yüzde 80’ninin ABD hükümetince sağlandığına dair belgeler bulundurduğunu da iddia ediyor.

Engelli Sitelere Giriş Programları

Hükümetlerin Bilgisayarlarımızı İzlemekte Kullandığı 10 Temel Yöntem

YORUMLAR