TÜBİTAK, Alternatif Enerjili Otomobil Yarışlarının Sonuçları Belli Oldu

TÜBİTAK, Alternatif Enerjili Otomobil Yarışlarının Sonuçları Belli Oldu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) düzenlediği "Alternatif Enerjili Araç Yarışları" Kocaeli'de tamamlandı. TÜBİTAK'ın organizasyonuyla düzenlenen 'Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda üniversiteli öğrencilerin tasarladığı 31 yerli yapım elektrikli araç yarıştı.

Kocaeli'de bulunan Körfez Yarış Pisti'nde yapılan etaplarla tamamlanan yarışlarda; 5 takım yarışmaya hak kazanmıştı. "Hidromobil" kategorisinde, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin Alternative Energy Resource Society takımı ''Sirius'' isimli otomobiliyle birinciliği, Anadolu Üniversitesi'nin Hidroana takımı ''Usta'' isimli otomobiliyle ikinciliği, Mersin Üniversitesi'nden Tarsus Teknoloji Team ise ''Myrtus'' isimli otomobiliyle üçüncülüğü kazandılar.

Yarışlarda "Elektromobil" kategorisinde yarışan 31 takımdan, 60 kilometreyi yaklaşık 50 kuruşluk enerji tüketerek tamamlayan Çukurova Üniversitesi'nin Çukurova Elektromobil Takımı ''1,5 Adana'' isimli otomobiliyle birinci olurken, İstanbul Üniversitesi Milat 1453 takımının ''Azak'' isimli otomobili ikinci, İstanbul Aydın Üniversitesi Elektroaydın takımının ''Elektroaydın Aura'' isimli otomobili de üçüncü oldu.

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanı Prof. Dr. Şemsettin Türköz yarışlardan önce konuşarak"31 aracımız teknik testleri geçerek yarışmaya hak kazandılar. Bu yarışlar Türkiye açısından önem arz ediyor. Öğrenciler bu yarışlarda başarılı olabilmek için, elektrikli araç tasarlıyorlar. Bu yıl ilk defa olarak tamamen yerli tasarım istedik. Türkiye'de gelecekteki elektrikli araçları yapacak olan mühendisler işte buralardan yetişiyor. Öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri ve ülkelerine katkı sağlamaları için bu yarışlar önemlidir" diye konuştu.

TÜBİTAK Yarışmasında Lise Öğrencilerinden Müthiş Projeler

TÜBİTAK ve CERN İşbirliği Anlaşması İmzaladı

YORUMLAR